Współczesny świat wymaga często od nas dużego poziomu zaangażowania w działaniu, a co za tym idzie i dużego skupienia uwagi. Człowiek jednak nie jest maszyną, dlatego nie jest w stanie stale funkcjonować na wysokich obrotach. Trzeba czasem odpocząć, zregenerować się – żeby mieć siły do dalszego działania.
W okresie dużego wysiłku fizycznego, zbyt małej ilości snu, stresu, niedostatecznej uwagi poświęconej temu co jemy – czyli jemy coś na szybko i pędzimy dalej, nieuniknioną konsekwencją będzie wcześniej czy później lekki problem z pamięcią. Nie ma tu innej opcji, przy takim jednoczesnym nałożeniu się kilku czynników na siebie organizm woła o odpoczynek. Czasem wystarczy krótka regeneracja w tym samym dniu i następuje powrót do „pionu”. Lekceważenie odpoczynku przez dłuższy czas będzie skutkowało obciążeniem serca i nadnerczy.
Pamięć jest podstawową częścią naszego umysłu, która służy do organizowania nas. Przypomina nam też o doświadczeniach i ważnych wydarzeniach.
Jak poprawić pamięć ?
- Zadbaj o odpowiednią ilość snu
- Zadbaj o odpoczynek w ciągu każdego dnia
- Uprawiaj sport – bo sport pomaga zmniejszyć napięcia i poprawia pamięć przestrzenną
- Czekolada poprawia funkcjonowanie mózgu
- Zwracaj uwagę na to co jesz
- Czytaj regularnie
- Wykonuj ćwiczenia pamięciowe np. poprzez naukę języków obcych
- Osobom w podeszłym wieku zaleca się powrót do gier planszowych lub karcianych. Dlaczego? dlatego że aktywują nowe połączenia neuronowe w mózgu. Nowe połączenia, a co za tym idzie bardziej rozwinięte funkcje poznawcze można sobie wyrobić uciekając od rutyny – czyli np. jednego dnia idź lub jedź do pracy jedną trasą, a do domu wracaj inną trasą. Chodzi o to, żeby cały czas aktywować procesy poznawcze. W taki sposób człowiek się rozwija.
Nasz mózg jest odpowiedzialny za naszą pamięć i koncentrację. Przetwarza i przechowuje wiele informacji. Dokonuje ocen. Aby mózg mógł dobrze wykonywać swoją pracę musi być też dobrze zaopatrzony w tlen i składniki odżywcze. Mózg jest centrum kontroli naszego ciała. W mózgu znajduje się ok. 100 miliardów komórek nerwowych (neuronów). Są one ze sobą połączone w sieć.
Nasza pamięć oddziela ważne informacje od tych nieistotnych. Przechowuje je w różnych miejscach i w razie potrzeby przypomina nam. Żeby mózg był wydajny potrzebuje nowych pomysłów –więc zwiększaj ilość połączeń neuronowych. Masz na to wpływ!
Podział pamięci na 3 obszary – w zależności od czasu przechowywania informacji
- Pamięć zmysłowa (krótkotrwała) – przechowuje zapachy, dźwięki, obrazy (zaznacza się w milisekundach i sekundach)
- Pamięć robocza (też krótkotrwała) – przechowuje informacje, których potrzebujemy podczas pracy przez ok. 20-45 sekund
- Pamięć długoterminowa – czyli stały system pamięciowy mózgu, przechowuje informacje przez lata i przez całe życie
Dobra pamięć zależy od właściwych technik pamięciowych i metod. Należy ją trenować przez całe życie, niezależnie od wieku. A więc regularnie dowiaduj się czegoś nowego, rób coś nowego i rób to samo, ale inaczej. Nie daj się wciągnąć w rutynę. Jeśli wykonujesz w pracy czynności rutynowe, to po pracy zrób coś innego – coś co Cię zaciekawi i rozwinie. Spotykaj się z ludźmi, którzy wzbudzają Twoje zainteresowanie i stymulują rozwój. Unikaj osób, które będą ściągały Cię w dół.
Pamiętaj! Śmieciowe jedzenie rozleniwia mózg
Jakie pokarmy stymulują pracę mózgu ?
- Orzechy
- Drób
- Mleko
- Jajka
- Zielone warzywa liściaste
- Ryby np. łosoś, sardynki (ogólnie tłuste ryby)
- Kwasy omega-3 zawarte w naturalnych olejach roślinnych
- Czekolada
- Zioła
- Przyprawy
- Czerwone wino (w niewielkich ilościach)
- Pij odpowiednią ilość płynów w ciągu dnia, bo zbyt mała ilość objawi się problemami z pamięcią
Jakie zioła i przyprawy na poprawę pamięci i lepszą koncentrację ?
- bazylia
- rozmaryn
- melisa
- pokrzywa
- czarny pieprz
- goździki
- cynamon
- tymianek
- oregano
- miłorząb japoński
- ashwagandha
Zdjęcie: pixabay.com