
Masło shea nazywane jest również masłem Karite. Pozyskiwane jest z owoców drzewa masłosza Parka. Rośnie z natury w Afryce Zachodniej i Środkowej. Owoce są zbliżone wyglądem do dużych jagód.
Masło shea jest tłuszczem roślinnym, dlatego najlepiej wybierać je w postaci nierafinowanej (zimnotłoczonej), bo wtedy zachowuje wszystkie swoje pierwotne właściwości i ma naturalny zapach. A w procesie rafinacji następuje usuwanie beta-karotenu z masła shea , a na skórze pozostanie tłusta warstwa.
Masło shea stosowane jest w afrykańskiej kuchni, ponieważ zielona skórka jagód oraz miąższ orzechów shea są jadalne – mają słodkawy smak. Mieszkańcy Afryki używali owoców z tego drzewa do tworzenia kremów – dzięki temu chronili swoją skórę przed gorącym, pustynnym wiatrem. Jednak w Europie bardziej znany jest jego udział w celach kosmetycznych. Służy też do pielęgnacji włosów. Można w dużym uproszczeniu powiedzieć, że jest lekiem dla skóry, ponieważ działa przeciwzapalnie i przeciwbakteryjnie.
Masło shea w stanie czystym potrafi przetrwać do 4 lat – nawet w wysokiej temperaturze. Zawiera witaminę E, czyli przeciwutleniacz. Zmiękcza skórę i nadaje jej elastyczność oraz gładkość, ale też miękkość.
Co jeszcze zawiera masło shea ?
- Alantoinę – łagodzi podrażnienia. Uczestniczy w procesie gojenia ran. Działa przeciwzapalnie. Pobudza regenerację skóry, dzięki temu, że stymuluje wzrost komórek. Usuwa martwe tkanki. Alantoina ma zastosowanie przy zmianach trądzikowych, łupieżu i łuszczycy. Mogą jej używać alergicy, gdyż nie wywołuje reakcji alergicznych. Alantoina pomaga również w pielęgnacji cery suchej i wrażliwej. Wykorzystywana jest też jako składnik kosmetyków przeciwodparzeniowych dla dzieci. Zmniejsza zaczerwienienia i pieczenie skóry
- Beta-Karoten – czyli prowitaminę A, która zapewnia zdrowy wzrost komórek i przyspiesza regenerację naskórka
- Kwas oleinowy – spowalnia procesy starzenia się skóry. Chroni skórę przed utratą wody. Kwas oleinowy można spotkać w różnych olejach roślinnych np. w oleju migdałowym, w oleju z orzeszków ziemnych, w oliwie z oliwek
- Triterpeny – są to związki organiczne, które pełnią funkcje ochronne przez atakiem owadów i drobnoustrojów. Działają przeciwnowotworowo i przeciwko wolnym rodnikom. Chronią komórki poprzez działanie antyoksydacyjne. Utrzymują w dobrej kondycji nerki, wątrobę i serce.A działanie przeciwzapalne w pochodnych triterpenów polega na tym, że hamują aktywność enzymów uczestniczących w reakcji zapalnej. Wykazują także działanie przeciwmalaryczne. Posiadają aktywność przeciwgrzybiczą
- Masło shea zawiera kwasy tłuszczowe omega-3, dzięki temu zmniejsza stany zapalne i reguluje hormony tkankowe
Masło shea ma jeszcze inne właściwości lecznicze – pomaga przy zakwasach powstałych w ciele. Łagodzi reumatyzm i bóle stawów oraz artretyzm, ale tylko przy regularnym stosowaniu.
Masło shea – właściwości lecznicze
- Zmiękcza blizny
- Sprawdza się przy atopowym zapaleniu skóry, dlatego że, zmniejsza swędzenie i prowadzi do łagodzenia choroby
- Leczy niewielkie oparzenia
- Przydatny jest przy egzemach
- Łagodzi wysypki i ukąszenia owadów
- Pomaga zwalczać szorstką skórę na łokciach i stopach, dzięki temu skóra robi się bardziej aksamitna
- Oczyszcza pory skóry
- Działa przeciwzmarszczkowo, jednak przy głębokich zmarszczkach lepiej jest wcierać w zmarszczki 2x dziennie olejek kosmetyczny arganowy, ponieważ działa silniej
- Pozytywnie wpływa na suche włosy, również regeneruje włosy i wygładza je
- Zmniejsza rozstępy – zwłaszcza po ciąży
- Łagodzi obrzęki i ból
- Chroni skórę przed niekorzystnymi skutkami warunków pogodowych
- Zabezpiecza usta przed pęknięciami, dlatego masło shea może być nakładane zamiast balsamu do ust
- Zawiera nawilżające kwasy tłuszczowe
- Ma naturalny filtr przeciwsłoneczny, ale nie zastąpi kosmetyków przeciwsłonecznych
Masło shea może być stosowane do masażu, ponieważ jego konsystencja upłynnia się w kontakcie z ciepłym ciałem. I tu można połączyć jednocześnie efekt relaksacyjny masażu z właściwościami leczniczymi zawartymi w nim. Jest uniwersalnym lekarstwem na różne dolegliwości skóry i można przy tym stosować je przy różnych rodzajach skóry. Dobrze się wchłania przez skórę. Ma wysokie stężenie niezmydlających się składników wszystkich tłuszczów ok. 11%, dzięki temu może być stosowany do różnych typów skóry. Masło shea topi się w temperaturze ok. 30 stopni, dlatego można je nakładać na twarz podobnie jak krem.
Zdjęcie: pixabay.com