
Awokado
Awokado należy do roślin wiecznie zielonych, a drzewo potrafi dorastać do 15 metrów wysokości. Ma charakterystyczne ciemnozielone, wydłużone liście. Istnieje ponad 400 odmian awokado. Roślina ta rośnie najlepiej w ciepłym klimacie, w obszarach tropikalnych.
Awokado wpływa korzystnie na wzrok i pomaga obniżyć poziom złego cholesterolu. Owoc zawiera w dużym stężeniu witaminę A i E. I co istotne dla zdrowia – zawiera również tłuszcze roślinne i nienasycone kwasy tłuszczowe. Awokado poprawia trawienie i wpływa korzystnie na jelita. W przypadku objawów zespołu jelita drażliwego lub jako profilaktykę można wprowadzić do swojego menu ½ awokado dziennie przez jakiś czas lub stosować olej spożywczy z awokado w kuchni. Stosuj niewielkie ilości, ale za to regularnie.
Regularnie spożywane awokado daje dobre efekty w poprawie ogólnego samopoczucia. Działa też antybakteryjnie i przeciwdziała próchnicy. Działa przeciwzapalnie, szczególnie awokado jest przydatne przy przewlekłym zapaleniu stawów, ponieważ łagodzi ból.
Z dodatkiem awokado można przygotować smaczne dania np. zupy, sosy, koktajle. Ma szerokie zastosowanie – właściwie wg własnej inwencji.
Olej z awokado w wersji spożywczej można stosować do sałatek. Olej ten ma kolor zielony. Pod wpływem niskiej temperatury tężeje, a pod wpływem wysokiej staje się rzadszy. Awokado jest kaloryczne, ale jego tłuszcz składa się głównie z nienasyconych kwasów tłuszczowych (NNKT), które są konieczne w codziennej diecie np. wspomagają system immunologiczny i korzystnie wpływają na mózg.
Awokado też dobrze się komponuje w diecie cukrzyków, ponieważ zawiera niski indeks glikemiczny = 10 i w diecie przeciwzapalnej, bo często przyczyną stanów zapalnych są zmiany w stężeniu cukru we krwi. Również w profilaktyce chorób cywilizacyjnych warto stosować olej z awokado.
Zadbaj o swoje serce – włącz do diety awokado lub olej z awokado, ponieważ zawiera potas, który reguluje ciśnienie krwi.
Olej z awokado w wersji kosmetycznej dobrze działa na każdy rodzaj cery – zwłaszcza na suchą, dojrzałą i wrażliwą. Nadaje się do pielęgnacji okolic oczu i do masażu twarzy.
Właściwości kosmetycznego oleju z awokado
- Odżywia i nawilża skórę
- Nie zapycha porów
- Poprawia koloryt skóry
- Wygładza skórę
- Przeciwdziała zmarszczkom
- Eliminuje uczucie pieczenia i ściągania skóry
- Zmiękcza skórę na łokciach, kolanach i dłoniach
- Pomocny jest przy leczeniu egzemy i łuszczycy
- Sprawdza się jako olejek do masażu (ze względu na gęstość można go połączyć z rzadszym olejem)
- Odżywia włosy i nabłyszcza
- Wzmacnia cebulki włosowe
- Spowalnia procesy starzenia
Dzięki swoim właściwościom wyciągi z awokado chętnie wykorzystuje się kosmetykach do pielęgnacji ciała, twarzy i włosów.
Zobacz też:
- Olej konopny – właściwości i zastosowanie
- Arbuz – właściwości lecznicze
- Rokitnik – właściwości lecznicze
Zdjęcie: pixabay.com