Olejki eteryczne – dlaczego warto ? część 1

Olejki eteryczne – dlaczego warto ? część 1
22 stycznia, 2019 admin

Olejki eteryczne – część 1

Olejki eteryczne stosuje się w celach relaksacyjnych i w celu złagodzenia objawów choroby. Znane są od czasów starożytnych – wykorzystywali je Egipcjanie – znała je Królowa Kleopatra. Grecki lekarz Hipokrates zalecał olejki eteryczne do masażu i kąpieli, a wyselekcjonowaną ich część sugerował jako ochronę przed chorobami zakaźnymi.

Olejki eteryczne to nie to samo co olejki zapachowe. Te drugie są słabsze i nie posiadają pełnych właściwości leczniczych, bo nie są czystymi ekstraktami roślinnymi.

Aromaterapia oddziałuje nie tylko na zmysł węchu, ale na cała kondycję człowieka. Pomaga przywrócić wewnętrzną harmonię. Zapachy oddziałują też na emocje, ponieważ potrafią przywoływać wspomnienia i wprowadzić dobry nastrój. Czynne substancje olejków wchłaniane są również przez skórę i są rozprowadzane po całym organizmie. Niektóre olejki eteryczne można ze sobą mieszać, dzięki temu powstanie silniejsze działanie.

Taką podstawową bazą do wyboru jest ok. 300 olejków eterycznych występujących na całym świecie. A być może jest ich nawet więcej.

Z jakich części roślin wytwarza się olejki ? są to:

 • Kwiaty
 • Liście
 • Łodygi
 • Korzenie
 • Nasiona
 • Żywica

Trzeba też wiedzieć kiedy roślinę zerwać, aby uzyskać olejek najlepszej jakości, ponieważ to wpłynie na jej wartość leczniczą. Niektóre substancje z roślin są łatwe do pozyskania. Inne wymagają więcej cierpliwości i nakładu pracy, co rzutuje również na cenę takiego olejku. To wszystko zależy od tego jak skomplikowany jest proces ekstrakcji i jaka jest dostępność danej rośliny.

Aromaterapia jest jedną z technik medycyny naturalnej, ponieważ odnosi się do naturalnych metod i składników. Warto ją stosować też profilaktycznie, dlatego że przywraca równowagę. Każdy z olejków ma swoją własną charakterystykę, ponieważ oddziałuje na inne schorzenia.

Trudny do pozyskania jest olejek różany, ale jest za to -wg mnie – skuteczny w szybkiej poprawie nastroju. Wystarczy odkręcić buteleczkę i powąchać bezpośrednio różany zapach, tak kilka razy z rzędu. Drugim takim olejkiem o działaniu relaksacyjnym jest olejek waniliowy. Podobnie, można też na złagodzenie napięcia wykonać samodzielny masaż twarzy, przy pomocy olejku do masażu o zapachu migdałowym. Niektórzy preferują zapach lawendowy na uspokojenie – też może być – do mnie jednak nie przemawia ten zapach, mimo iż lawendę rosnącą samodzielnie lubię i suszoną również wykorzystuję w woreczkachdo szaf i szuflad, ale jakoś zapach lawendy w kosmetykach, mydłach i perfumach do mnie nie trafia. Każdy preferuje inny zapach.

Czy wiesz, że…Na pozyskanie 1 kropli olejku różanego trzeba zużyć płatki z 30 róż.

Należy wybierać olejki w ciemnych, szklanych buteleczkach, ponieważ mają lepszą jakość.

Do czego się nadaje aromaterapia ?

Przede wszystkim do łagodzenia stresu i napięcia. Niektóre olejki eteryczne wykazują właściwości odkażające i regenerują organizm, są też takie które działają pobudzająco.

Pamiętaj! Olejków eterycznych nie powinny używać kobiety w ciąży i proszę też ich woni nie roztaczać w pokojach malutkich dzieci. Bezpośrednio na skórę też raczej nie stosuj olejków eterycznych, gdyż są za silne i mogłyby wywołać podrażnienia. Tu są 2 wyjątki: olejek z lawendy i olejek z drzewa herbacianego, ale lepiej na początku sprawdzić na skórze czy nie pojawia się reakcja alergiczna.

Masaż z dodatkiem olejków eterycznych

Można olejki eteryczne dodawać do oleju bazowego do masażu.

Przykład 1: na 50 ml oleju do masażu dodaj od kilku do kilkunastu kropli olejku eterycznego

Przykład 2: na 1 łyżeczkę oleju bazowego można dodać 2-3 krople olejku eterycznego.

Kąpiel z dodatkiem olejków eterycznych

Do wanny napełnionej wodą można dodać od 6-12 kropli olejku eterycznego lub przed kąpielą można wetrzeć w ciało olejek do masażu zmieszany z olejkiem eterycznym.

Pamiętaj! Olejki dobrej jakości mają mocne stężenie, dlatego wystarczy użyć kilka kropli. Stosuj się do wskazań aromaterapeuty lub zielarza. Osoby z nadciśnieniem lub z chorobami układu nerwowego muszą uważać z olejkami eterycznymi, ponieważ niektóre z nich mogą nasilić dolegliwości. Również alergicy raczej powinni uważać przy stosowaniu olejków, w razie alergii należy je odstawić.

Kąpiel stóp z olejkami eterycznymi

Do miski z ciepłą wodą można dodać kilka kropli olejku eterycznego. Stopy moczymy ok. 15 minut.

Kompresy z olejkami eterycznymi

Miseczkę napełniamy ciepłą lub zimną wodą i dodajemy od 3-10 kropli olejków eterycznych. Namaczamy np. ręcznik i przykładamy do chorego miejsca np. na nerwobóle, bóle pleców, mięśni, palców, artretyzm – w tych przypadkach rób ciepłe kompresy. A na bóle głowy, stany napięcia, siniaki –stosuj zimne kompresy. Z kolei przy kolce, skurczach, opuchliznach, stłuczeniach – możesz wybrać ciepłe lub zimne kompresy.

Kompres zostaw na ok. 20 minut na ciele.

Inhalacje z olejkami eterycznymi

Do miseczki, najlepiej szklanej, z gorącą wodą lub prawie wrzącą dodaj kilka kropli wybranego olejku. Nakryj głowę ręcznikiem i głęboko wdychaj opary. Takie inhalacje można stosować przy przeziębieniu, zmęczeniu umysłu, przekrwieniach i chorych zatokach.

Rozpylanie olejków eterycznych

Rozpylacz, najlepiej szklany, napełnił wodą destylowaną, źródlaną lub przegotowaną (ostudzoną). Dodaj 3-5 kropli olejku na każde 30 ml wody. Stosuj do rozpylania w pomieszczeniu lub ewentualnie odświeżania twarzy.

Odparowywanie olejków eterycznych

Ta metoda jest dobra na piękny aromat w pomieszczeniach, do tego potrzebny będzie mini kominek do aromaterapii z podgrzewaczem na dole. Górną część wbudowaną lub miseczkę napełniamy wodą i dodajemy kilka kropli olejku.

W części 2 artykułu opowiem o właściwościach konkretnych olejków

https://www.herbamea.pl/uncategorized/olejki-eteryczne-dlaczego-warto-czesc-2/

 

Zdjęcie: pixabay.com

POBIERZ BEZPŁATNEGO EBOOKA:
„Zioła Witaminy Minerały”

Jeśli zależy Ci na swoim zdrowiu, chcesz się cieszyć pełnią życia i przy okazji podnieść jego komfort, to ten ebook jest dla Ciebie.

Z ebooka dowiesz się m.in.:

 • Jak radzić sobie z różnymi dolegliwościami
 • Jakie zioła pomagają
 • Jak działają Witaminy
 • Jak działają składniki mineralne
 • Jak przygotować w domu proste mieszanki ziołowe
 • Jak samodzielnie przygotować płukanki do włosów

POBIERZ E-BOOKA

guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments