
Arnika
Jedna z najbardziej znanych roślin leczniczych to właśnie arnika górska. Jest aromatyczną rośliną, dorastającą do 60 cm. Kwiaty arniki kwitną od czerwca do sierpnia is ą w kolorze żółtym. Wtedy zbiera się je do celów leczniczych. Znanych jest 31 gatunków arniki. jej liście mają barwę jasnozieloną – a forma od jajowatej do lancetowatej. Liście górne są bardziej zwężone niż dolne.
Rośnie w obszarach górskich Europy i na pogórzu. W Polsce też można ją spotkać. Jej mocną stroną są właściwości przeciwzapalne i przeciwbólowe.
W XIX wieku – bawarski hydroterapeuta Sebastian Kneipp wykorzystywał w leczeniu właściwości arniki, ponieważ przekonał się, że warto 🙂
Wpływ arniki
Arnika zawiera olejek eteryczny, flawonoidy, kwasy fenolowe, alkaloidy,cholinę i garbniki. Posiada seskwiterpeny – są to gorzkie substancje, które działają przeciwzapalnie i zabijają zarazki, a więc też antyseptycznie. A ta gorzka substancja to helenaina. W ziołolecznictwie wykorzystuje się kwiaty tej rośliny. Ekstrakty z arniki łagodzą ból i zapobiegają stanom zapalnym.
Z kolei liście arniki zawierają: kumaryny, kwasy fenyloakrylowe oraz tymol, a to jest aktywny składnik olejku tymiankowego.
To jedno z najlepszych ziół leczniczych, jeśli chodzi o słabo gojące się rany i obrażenia zewnętrzne. Daje dobre wyniki.
Arnika – właściwości
- Grzybobójczo
- Zmniejsza sińce i opuchnięcia
- Regeneruje naskórek
- Dobrze nawilża
- Rozjaśnia koloryt skóry i ujędrnia ją
- Łagodzi podrażnienia po ukąszeniach owadów
- Przeciwzapalnie
- Hamuje zakażenia Listeria monocytogenes i Salmonella typhimurium
- Przeciwzakrzepowo
- Zmniejsza wysięki
- Leczy trądzik różowaty i wypryski
- Hamuje wzrost komórek nowotworowych
- Pomaga po wysiłku fizycznym – działa łagodząco na zakwasy po przetrenowaniu
- Łagodzi ból też po stłuczeniach, zwichnięciach, urazach mechanicznych
- Ekstrakty z arniki łatwo wnikają w naskórek i głębsze warstwy skóry
- Wzmacnia ściany naczyń krwionośnych
- Obkurcza rozszerzone naczynka, dzięki temu są mniej widoczne
- Łagodzi lekkie oparzenia i odmrożenia
Niektóre badania podają, że arnika może hamować enzym acetylocholinesterazy, dlatego jest to przydatne przy leczeniu choroby Alzheimera i demencji. Działa też przeciwgorączkowo i podnosi odporność.

Najczęstsze formy stosowania arniki to: napar, nalewka, olej z arniki, maść i globulki. Zioło to ma właściwości rozgrzewające. Czasami po kontakcie z arniką może wystąpić reakcja alergiczna. Jest rośliną popularną w medycynie naturalnej. Przy bólach reumatycznych stosuje się najczęściej nalewki arnikowe i maści.
Jest gatunkiem zagrożonym wyginięciem, dlatego w Europie znajduje się pod ochroną. A uprawa w ogrodzie jej jest trudna – zatem nie warta zachodu 🙂
Nalewka z arniki
Poprawi krążenie i oczyści krew. Przeciwdziała żylakom i łagodzi ból mięśni. Chroni przed zakrzepicą, nerwobólami oraz zapaleniem stawów. Nalewki z arniką należy rozcieńczać, ponieważ mogą zadziałać podrażniająco i alergizująco.
Zobacz też:
Zdjęcia: pixabay.com