Ból pleców dotyka większość populacji w krajach uprzemysłowionych. Około 2/3 ludności skarży się czasami na bóle pleców. Ból ten jest jednym z najczęstszych powodów zgłaszania się pacjentów do lekarza i przyczyną nieobecności w pracy.
Kręgosłup żeby dobrze funkcjonował musi mieć zapewniony ruch, dlatego źródłem bólu pleców może być zbyt mało ruchu. Metodą zapobiegającą temu schorzeniu staje się profilaktyka – czyli ćwiczenia fizyczne skierowane na zachowanie pleców w dobrej kondycji.
Dlaczego ból pleców promieniuje do nóg ?
- Z powodu słabej postawy
- Dyskopatii
- Przeciążenia
- Problemów psychosomatycznych
Napięte mięśnie i więzadła, ale też zużycie kręgosłupa powodują ból pleców.
Kręgosłup ma kształt podwójnego „S” – czyli w odcinku szyjnym i lędźwiowym jest zakrzywiony do przodu, a w odcinku klatki piersioweji kości ogonowej do tyłu. Dwa więzadła – podłużne przednie i tylne stabilizują kręgosłup w osi podłużnej, także w trakcie przechylania się do przodu i dotyłu.
Przednie więzadło jest połączone z trzonem kręgowym, a tylne z kręgosłupem. Korzenie nerwowe i nerwy rdzeniowe są istotnym składnikiem obwodowego układu nerwowego. Na korzenie nerwowe może wpływać zużycie struktur tworzących krążek międzykręgowy.
Kręgosłup to też kostne wypukłości, ale też kręgowe stawy łukowe – które potrafią dać znać o sobie, właśnie w postaci bólu pleców. Najważniejsze jednak są dyski i mięśnie, ponieważ zapewniają elastyczność kręgosłupa.
Częsty ból pleców
Ponad połowa nastolatków ma problemy z postawą i bólem pleców oraz osóby czynne zawodowo w przedziale pomiędzy 30-50 lat.
Jakie są przyczyny bólu pleców ?
- Niewłaściwa postawa siedząca
- Otyłość
- Nieodpowiedni trening
- Sporty wyczynowe
- Ciąża
- Przeciążenia
- Zaniedbania pleców
- Przyjmowanie nieprawidłowej pozycji podczas snu
Ból pleców pochodzi z aktywnych elementów ruchu pleców, szczególnie mięśni pleców. Powodem są nadmierne napięcie, rozciąganie, stwardnienie i podrażnienia. Co może jeszcze wywoływać ból pleców ? np. pozycje z często wygiętym tułowiem, częste zginanie, podnoszenie i przenoszenie dużych obciążeń. Częste błędne pozycje postawy również przyczyniają się do bólu pleców. Dlatego warto prowadzić działania kompensacyjno-ruchowe, żeby odciążyć nadmierne usztywnienie kręgosłupa.
Ból pleców to też
- deformacje w kręgosłupie
- choroby tkanki łącznej
- zapalenie mięśni
Co to jest artroza kręgosłupa ?
Jest to wynik zaburzeń funkcjonalnych, ale też strukturalnych. Konsekwencją może być to, że tkanka dyskowa zwęża korzeń nerwu. I w okolicy kręgosłupa lędźwiowego dochodzi do kulszowego dyskomfortu.
Metody na ból pleców
- zmiana pozycji ciała
- maści i żele
- olejki do aromaterapii
- kąpiele solankowe, ponieważ dochodzi do lepszego odżywiania tkanek i rozszerzenia naczyń
- częsty ruch, korzystny jest stretching, dlatego że rozciąga poszczególne partie mieśni
- pływanie, które dobrze wpływa na kręgosłup
Metody na ból pleców
Zioła przeciwzapalne:
- kozieradka
- lawenda
- szałwia
- krwawnik
- rumianek
- koper włoski
- mięta
- anyż
- arnika górska
Ból pleców zmniejsza się po wykonaniu kąpieli z dodatkiem ziół przeciwzapalnych. Plastry termiczne i ciepłe okłady także mogą pomóc przy bólach pleców.
Zdjęcie: pixabay.com