Cebula i Czosnek Chronią przed Rakiem Piersi

Cebula i Czosnek Chronią przed Rakiem Piersi
8 marca, 2020 admin

Cebula i Czosnek

Cebula i czosnek są jednymi z najciekawszych pokarmów w zakresie zapobiegania rakowi. Zdrowe odżywianie ma duży wpływ na ochronę przed rakiem piersi. Dlaczego się tak dzieje? Dlatego, że te 2 warzywa zawierają substancje o silnych właściwościach przeciwnowotworowych.

Przejdźmy od razu do meritum, bez zbędnej gry wstępnej 🙂
No to konkrety. Rak piersi jest najczęstszym rodzajem nowotworu u kobiet. Na całym świecie dotyka 12% kobiet. Okazuje się, że kobiety w krajach słabiej rozwiniętych chorują rzadziej, niż w krajach uprzemysłowionych.

Czy stoi za tym inna dieta?
Żeby lepiej zobrazować problem to dam przykład – Puerto Rico – tutaj jest niższy wskaźnik raka piersi niż na kontynencie amerykańskim. Daje do myślenia? No daje, daje… 🙂

Puerto Rico jest jednym z krajów w których czosnek i cebulę jedzą ludzie najczęściej. Być może wynika to z bardzo popularnego sosu przyprawowego o nazwie Sofrito. Składa się on m.in. z cebuli i czosnku. Serwuje się do różnych dań.

Cebula i Czosnek Zmniejszają Ryzyko Raka Piersi

Naukowcy z Uniwersytetu w w Buffalo i Uniwersytetu w Puerto Rico przeprowadzili pierwsze badanie w 2019 roku. Właśnie w celu zbadania związku pomiędzy cebulą i czosnkiem, a rakiem piersi.

Ponieważ w badaniu wzięło udział 660 kobiet w przedziale wiekowym od 30 do 79 lat, więc jest to duża grupa. W tym 314 z nich miało raka piersi. Naukowcy ustalili, które kobiety preferują dietę bogatą w czosnek i cebulę, a które nie.
Badacze znaleźli powiązania w tym temacie, ponieważ było to szczególnie widoczne u kobiet, które jadły Sofrito więcej niż 1x dziennie.

cebula i czosnek chronią przed rakiem piersi
Cebula i Czosnek Chronią przed Rakiem Piersi/pixabay.com

Rak Piersi – Czyli Dlaczego Cebula i Czosnek Chronią przed Rakiem?

No więc, po rozcięciu struktury komórkowej cebuli i czosnku powstają związki siarki – takie jak: allicyna i tlenek propantialny. Są to substancje przeciwutleniające. Mają zdolność zapobiegania tworzeniu się, wzrostowi i różnicowaniu komórek oraz przerzutom komórek rakowych. Dzieje się to poprzez wyeliminowanie zdegenerowanych komórek.

Cebula i czosnek posiadają też wiele innych bioaktywnych składników. Analizy na Uniwersytecie w Barcelonie wykazały, że Sofrito zawiera 40 różnych polifenoli – takich jak kwercetyna, które działają przeciwzapalnie i antynowotworowo.

Zdaniem naukowców stopień w jakim oba te warzywa mogą chronić przed rakiem piersi zależy od sposobu ich przygotowania.
Gdy cebula i czosnek są podgrzewane do 100°C przez 40 minut, to poziom przeciwutleniaczy znacznie się zmniejsza. Co często ma miejsce w przypadku zup, sosów lub gulaszu. Dlatego potrawy uwzględniające surową cebulę i czosnek powinny być brane pod uwagę w kuchni, ponieważ jedzenie ma wzmacniać nasze zdrowie.

Sofrito

Sofrito jest bardzo różnie przygotowywane, gdyż zależy to od regionu. W Puerto Rico mieszkańcy przyrządzają ten sos z surowej cebuli i surowego czosnku i oliwy z oliwek – podobnie jak pesto.

Rak Piersi – Pokarmy Zapobiegające Chorobie

Podaję przykładowe pokarmy, które mogą pomóc w zapobieganiu i leczeniu raka piersi:

 • Imbir
 • Pomidory
 • Granaty
 • Siemię lniane
 • Grzyby
 • Zielona herbata
 • Herbata oolong

Rak piersi jest mocno nagłaśniany, dlatego jeśli można sobie pomóc naturalną profilaktyką, to zróbmy to! 🙂 Ponieważ zdrowie nie ma ceny!

Przeczytaj też:

Zdjęcia: pixabay.com

POBIERZ BEZPŁATNEGO EBOOKA:
„Zioła Witaminy Minerały”

Jeśli zależy Ci na swoim zdrowiu, chcesz się cieszyć pełnią życia i przy okazji podnieść jego komfort, to ten ebook jest dla Ciebie.

Z ebooka dowiesz się m.in.:

 • Jak radzić sobie z różnymi dolegliwościami
 • Jakie zioła pomagają
 • Jak działają Witaminy
 • Jak działają składniki mineralne
 • Jak przygotować w domu proste mieszanki ziołowe
 • Jak samodzielnie przygotować płukanki do włosów

POBIERZ E-BOOKA

guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments