
Czystek
Czystek (łac.Cistus incanus) to popularna roślina z regionu Morza Śródziemnego – szczególnie w Grecji. Jest rodzajem krzewu z rodziny czystkowatych. Dorasta do około 1 metra wysokości. Wiele aktywnych składników zawdzięcza żywicy. Żywice czystka obfitują w przeciwutleniacze i witaminy.
Czystek jest rośliną bardzo starą i silnie działającą. Pierwsze informacje o nim sięgają czasów starożytnych.
Dawniej liście czystka używane były do tamowania krwawienia.
Lecznicze działanie czystka związane jest z dużą zawartością polifenoli. Związki te izolowane z rośliny są największą grupą antyoksydantów naturalnych. Polifenole działają jako przeciwutleniacze oraz redukują nadtlenki i wodorotlenki. Unieszkodliwiają wolne rodniki.
Polifenole zawarte w czystku powodują zlepianie się białek wirusowych, a to uniemożliwia wirusom rozprzestrzenianie się. Chroni przed grypą i przeziębieniem. Wspiera naturalne mechanizmy obronne organizmu. Zmniejsza objawy infekcji górnych dróg oddechowych. Zawiera garbniki, flawonoidy i terpenoidy.

Czystek i antyoksydanty
- Wyciągi z czystka znacznie hamują uszkadzanie tłuszczów przez wolne rodniki (peroksydacja tłuszczów).
- Siła przeciwutleniająca – zdolność do neutralizowania wolnych rodników.
- Chroni skórę przed promieniowaniem UV
- Czystek ma 3x wyższą zawartość polifenoli niż zielona herbata i 4x więcej niż w witaminie. Czystek jest dostępny jako suszone ziele, herbata ekspresowa, ale też w formie suplementów – w kapsułkach i w tabletkach. Ma delikatny smak i aromat. Smak jest raczej przyjemny. Napar z czystka można pić 3x dziennie.
Czystek – właściwości
- Zapobiega stanom zapalnym, ponieważ działa antyadhezyjnie, czyli zmniejsza przyczepność różnych materiałów do osadzania się np. na płytce nazębnej i dziąsłach.
- Może być wspomagający przy nieżycie nosa i zapaleniu zatok, bo zawiera olejki eteryczne i żywice. Olejki te działają antyseptycznie i rozkurczająco, dlatego że zawierają: kamfen, linalol, mircen, a- i beta-pinen.
- Łagodzi stany zapalne gardła i krtani, ponieważ czystek zawiera kwasy fenolowe: galusowy i elagowy, które działają przeciwzapalnie i silnie ściągająco.
- Pobudza system immunologiczny, dzięki wysokiej zawartości polifenoli.
- Łagodzi biegunki, również dzięki wysokiemu stężeniu polifenoli.
- Hamuje agregację płytek krwi – czyli zapobiega zlepianiu się ich.
- Podnosi napięcie mięśni wokół tętnicy.
- Poprawia czynności śródbłonka naczyniowego.
- Zapobiega chorobom układu krwionośnego.
- Obniża poziom złego cholesterolu LDL, dzięki temu chroni naczynia krwionośne przed złogami miażdżycowymi.
- Hamuje rozwój nowotworów, dzięki aktywności cytotoksycznej.
- Wspomaga leczenie łagodnego przerostu prostaty, ponieważ blokują namnażanie się komórek prostaty.
- Chroni komórki błony śluzowej jelit, dlatego że zapobiega powstawaniu odczynu zapalnego – uniemożliwia powstawanie cytokin prozapalnych.
- Działa bakteriobójczo. Zwalcza też Helicobacter Pylori, czyli bakterie bytujące w żołądku, które wywołują podwyższone ryzyko nowotworu.
- Zwalcza gronkowca złocistego i skórnego, bakterie coli oraz niektóre grzyby.
- Ekstrakt z czystka hamuje namnażanie się bakterii wywołujących boreliozę.
- Usuwa metale toksyczne z organizmu np. kadm, który uszkadza tkanki i narządy. Kadm występuje w papierosach, dlatego czystek polecany jest szczególnie palaczom.
- Rozpuszcza zakrzepy.
- Wspomaga leczenie łupieżu.
- Przeciwdziała grzybicy.
- Łagodzi trądzik, egzemy i łuszczycę, wirusa opryszczki i półpaśca.
- Działa antyoksydacyjnie, a więc spowalnia procesy starzenia.
- Działa wybielająco na zęby, ponieważ rozpuszcza bakteryjny biofilm.
Regularne picie czystka codziennie przez kilka tygodni wspomoże zniwelować też nieprzyjemny zapach skóry, jeśli ktoś ma problemy z nadpotliwością.
Podstawą zdrowia jest dieta, zioła i odpowiednia ilość ruchu w ciągu dnia. Czystek zadziała wspierająco na organizm, dlatego warto go pić również profilaktycznie.
Zobacz też:
- Zdjęcia: pixabay.com