Dzika Róża

Dzika Róża
30 lipca, 2019 admin

Dzika Róża

Dzika róża jest popularną rośliną leczniczą. Znany jest syrop z dzikiej róży, przetwory na jej bazie oraz herbata. Często używa się sproszkowaną dziką różę, ponieważ jest przydatna przy dolegliwościach stawowych, przy przewlekłym bólu i w chorobach zapalnych. Główne aktywne składniki proszku to galaktolipid i witamina C. Natomiast w herbacie z dzikiej róży są za niskie dawki, żeby były lecznicze.

Kiedy dojrzewają owoce dzikiej róży? Jesienią. Można je zbierać we wrześniu. Można owoce zamrażać, wtedy stają się delikatniejsze i słodsze. Jest jedno Ale – witamina C jest wrażliwa na niską temperaturę. dlatego jeśli zależy Ci na dużej dawce tej witaminy, to nie zamrażaj.

Owoce te wykorzystuje się przy problemach trawiennych, przeziębieniu oraz przy detoksykacji organizmu.

Z rdzeni dzikiej róży tłoczony jest olej, który ma dużą zawartość kwasu alfa-linolenowego (omega 3), około 34%. Stosuje się go w kosmetykach, dlatego że ma właściwości łagodzące, odżywcze i przeciwzapalne.

Zawartość Witaminy C w Owocach Dzikiej Róży

W 100 gramach świeżych owoców znajduje się 1250 mg witaminy C. Dla porównania w mrożonych to 1033 mg. W suszonych owocach jest 800 mg, a w dżemach 64 mg. Weźmy dla przykładu świeży rokitnik, który ma 450 mg witaminy C. Jedynie jagody camu-camu i acerola przewyższają dziką różę w zawartości witaminy C, gdyż wartość ta kształtuje się od 1500-3000 mg. A co z cytrusami? Cytryna, czy pomarańcza to 50 mg witaminy C.

Składniki Odżywcze w Dzikiej Róży

 • Beta-karoten, który jest niezbędny dla oczu, skóry i błon śluzowych
 • Miedź, to pierwiastek śladowy, służy między innymi do tworzenia krwi, ale także do produkcji energii i produkcji enzymów detoksykujących. Miedź bierze udział w tworzeniu kolagenu, struktury tkanki łącznej
 • Kwasy owocowe, które przyspieszają trawienie
 • Likopen
 • Flawonoidy
 • Galaktolipidy
dzika róża
Dzika róża/pixabay.com

Galaktolipidy

To substancje fitochemiczne, które obfitują w dzikiej róży. Są rozpuszczalne w tłuszczach i są wrażliwe na ciepło. Galaktolipidy działają przeciwzapalnie. Również przeciwutleniająco, czyli neutralizują wolne rodniki, które w przeciwnym razie mogłyby uszkadzać chrząstkę. Przyczyniają się jednocześnie do stabilizacji błony komórkowej chrząstki.

Galaktolipidy sprawiają, że leukocyty nie mogą wnikać do chrząstki, a tym samym uszkadzać jej. Leukocyty eliminują chrząstki w przestrzeni stawowej. A w trakcie tego procesu uwalniają się enzymy i substancje zapalne, które uszkadzają włókna kolagenowe, czyli białka w tkance łącznej chrząstki. To wywołuje ból.

Przy chorobie zwyrodnieniowej stawów często stosuje się leki przeciwbólowe, ale mają one skutki uboczne. Zatem proszek z dzikiej róży będzie naturalnym produktem ochronnym, który będzie hamował procesy zapalne i zmiany zwyrodnieniowe. Zadziała przeciwbólowo. Dzięki temu można zachować na dłużej swoją mobilność i ruchomość w stawach.

Reumatyzm z kolei nie jest chorobą zwyrodnieniową, ale autoimmunologiczną, gdzie występuje ciężkie zapalenie stawów.

Żeby były efekty mierzalne, trzeba proszek z dzikiej róży przyjmować od 1-2 miesięcy, od 5-10 gramów dziennie, to około 1-2 łyżeczek od herbaty. Wymieszać należy go w zimnej wodzie lub w soku i dodać kilka kropel oleju, ponieważ galaktolipidy są rozpuszczalne w tłuszczach.

„Niech Twoje jedzenie będzie Twoim lekarstwem” Hipokrates

Zobacz też:

Zdjęcia: pixabay.com

POBIERZ BEZPŁATNEGO EBOOKA:
„Zioła Witaminy Minerały”

Jeśli zależy Ci na swoim zdrowiu, chcesz się cieszyć pełnią życia i przy okazji podnieść jego komfort, to ten ebook jest dla Ciebie.

Z ebooka dowiesz się m.in.:

 • Jak radzić sobie z różnymi dolegliwościami
 • Jakie zioła pomagają
 • Jak działają Witaminy
 • Jak działają składniki mineralne
 • Jak przygotować w domu proste mieszanki ziołowe
 • Jak samodzielnie przygotować płukanki do włosów

POBIERZ E-BOOKA

guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments