
Dziurawiec
Dziurawiec zwyczajny (Hypericum perforatum) jest w stanie złagodzić poważne dolegliwości. Ziele dziurawca jest uważane za jeden z najlepszych środków przeciwdepresyjnych, łagodzących stres, napięcie i zmniejszający wahania hormonalne w okresie dojrzewania i menopauzy.
Historia tego zioła sięga starożytności, bo sprawdzało się w leczeniu ran na długo przed wynalezieniem antybiotyków. Stosowano dziurawiec też jako środek odtruwający, pobudzający wątrobę i nerki oraz na dolegliwości kobiece.
Ks. Sebastian Kneipp i zarazem naturopata (XIX wiek) stosował dziurawca w leczeniu i wiedział też o tym, że stosowanie tego zioła uwrażliwia skórę na światło słoneczne, dlatego dziurawca nie należy stosować latem i w okresach dużego nasłonecznienia, gdyż może dojść do poparzenia skóry. To zioło fotouczulające, więc w ekstremalnie wysokich dawkach może mieć szkodliwy wpływ na skórę i siatkówkę oka.
W pierwszej połowie XX wieku neurolog i psychiatra z Monachium Karl Daniel testował dziurawca, a dokładnie zawartą w nim hiperycynę na 2000 tys. pacjentów. Odkrył, że substancja ta może stymulować wydzielanie hormonów przysadki mózgowej. Bez względu na to, czy depresja wynikała ze wstrząsu mózgu, przeciążenia umysłowego, albo deficytu metabolicznego w ośrodkowym układzie nerwowym, zauważył wyraźną poprawę w leczeniu pacjentów.
Dziurawiec – Główne Składniki
⦁ Hiperycyna – zwiększa światłoczułość skóry. Pomaga też wytwarzać rodniki tlenowe pod wpływem światła, które są w stanie zabijać wirusy. Stosuje się dziurawca w diagnostyce i terapii nowotworowej. W diagnostyce fluorescencyjnej wykorzystuje się jego tendencję do gromadzenia się na komórkach rakowych – po napromieniowaniu tworzy rodniki tlenowe, które zabijają komórki rakowe
⦁ Hyperforyna – to główny składnik w walce z depresją. Może też wiązać szereg enzymów. Chemicznie podobna jest do gorzkich substancji w chmielu, które są uważane za lek na niepokój i zaburzenia snu
⦁ Kwercetyna – to żółtawy barwnik, który ma właściwości antynowotworowe i przeciwutleniające. Hamuje enzym odpowiedzialny za wzrost poziomu kwasu moczowego, dlatego może pomóc przy dnie moczanowej
⦁ Rutyna – to substancja, którą stosuje się przeciwko krwawieniu z naczyń włosowatych, ale też stosowana jest przy zapaleniu jelit i obrzękach ciążowych
⦁ Hiperozyd – ma silne właściwości przeciwutleniające. Wpływa na wrażliwość bólową i nerwową, funkcje poznawcze, nastrój i kontrolę motoryczną
⦁ Garbniki – działają ściągająco, wysuszająco i tworzą rodzaj warstwy ochronnej na otwartej ranie. Dlatego bakterie, wirusy i grzyby nie mogą już przenikać do uszkodzonej tkanki, a stan zapalny i krwawienia naczyniowe ustają. Garbniki wykazują działanie lecznicze przy zapaleniu żołądka, jelit, biegunkach, zapaleniu błon śluzowych jamy ustnej i gardła oraz oparzeniach. Ale mogą również hamować wchłanianie i sposób działania niektórych minerałów i leków
⦁ Olejki eteryczne
Ziele Dziurawca na Depresję
Depresja, stres, wypalenie mogą wywoływać nerwowość, problemy ze snem i lęk. Wyczerpanie i zdenerwowanie zmniejsza zdolność do radzenia sobie z codziennymi zadaniami. No więc presja rośnie w takiej sytuacji, a pewność w utrzymaniu kontroli nad wszystkim spada.
Ziele dziurawca pomaga trwale wyeliminować przewlekłe nastroje przygnębienia. Działa lepiej, ale jednocześnie wolniej, niż chemiczne leki. No i nie wprowadza krytycznych skutków ubocznych, nawet po długotrwałym stosowaniu. W skrajnie ciężkiej depresji może też działać wspomagająco, tam gdzie stosuje się już leki psychotropowe.
Hyperforyna, ale też inne składniki dziurawca zwyczajnego sprawiają, że ważne neuroprzekaźniki są bardziej dostępne w mózgu. A to pomaga wyeliminować fizyczne i psychologiczne sygnały depresji i wypalenia zawodowego.
Inne Ważne Substancje do Walki z Depresją
Inne ważne substancje zawarte w tej roślinie do walki z depresją to hiperycyna, ksantony i flawonoidy. Efekt leczniczy wynika też z regulacji takich substancji przekaźnikowych jak: dopamina, noradrenalina i serotonina w ośrodkowym układzie nerwowym.
Ziele dziurawca musi być przyjmowane w dużych dawkach przy depresji. Dlatego wytwarza się ekstrakty w postaci tabletek i kapsułek. Herbata z dziurawca nie zadziała, ponieważ dawka substancji aktywnych jest zbyt niska. Efekt leczenia występuje dopiero po 2-4 tygodniach od regularnego stosowania. Minimalny czas leczenia dziurawcem to od 3-6 miesięcy.
Trzeba pamiętać, że ziele dziurawca może wpływać na działanie innych leków np. niektórych leków nasercowych, czy też tabletek antykoncepcyjnych. Jeśli więc przyjmujesz leki, skonsultuj z lekarzem, czy jednocześnie możesz stosować to zioło.
Masaże z olejkiem z dziurawca relaksują i łagodzą ból. Daje uczucie ciepła ciału.

Dziurawiec na Lęki i Wewnętrzny Niepokój
Badania potwierdzają skuteczność dziurawca zwyczajnego przeciwko atakom paniki i lękom. Niepokój może powstać również na skutek traumatycznych doświadczeń lub wypadków. Jest to stan kiedy ludzie reagują nerwowo, drażliwie i nadpobudliwie na codzienne potrzeby. I tak błędne koło zaczyna się nakręcać samo niepotrzebnie. W takich przypadkach dochodzi do bólu głowy, migreny, rwy kulszowej i zapalenia żołądka.
Dziurawiec nie jest środkiem znieczulającym, ale umożliwia człowiekowi odnaleźć nową siłę do działania. Poprawia też koncentrację i wydajność.
Dziurawiec na Zaburzenia Snu
Uspokajające i relaksujące działanie tego zioła pomaga skutecznie wyeliminować problemy ze snem. W dłuższej perspektywie dziurawiec jest bardziej skuteczny. I nie będzie otępiał i otumianiał oraz nie wniesie skutków ubocznych jak leki.
Ziołowe leki są dobrze tolerowane, nie powodują uzależnienia i nie wywołują objawów odstawienia – czyli czegoś w rodzaju kaca, gdzie nasilałyby się problemy z koncentracją przez wiele godzin po spożyciu.
Ziele Dziurawca Obniża Ciśnienie Krwi
Jeśli masz nieco podwyższone ciśnienie krwi, to dziurawiec pomoże. Gdy nie przyjmujesz żadnych leków, to możesz wypić napar z dziurawca kilka razy dziennie, kilka filiżanek dziennie. Przy wysokim nadciśnieniu samodzielnie nie eksperymentuj, lepiej udaj się do lekarza i omów wspomaganie się ziołami.
Osoby pijące napar z dziurawca są mniej podatne na choroby sercowo-naczyniowe.
Dziurawiec na Menopauzę
Roślina ta może być alternatywą dla hormonalnej terapii zastępczej. W wieku około 50 i 60 lat organizm kobiety stopniowo przestaje wytwarzać hormony niezbędne do płodności. Suplementy ziołowe pomagają w łagodnym, zdrowym przejściu na kolejny etap życia. Organizm ma szansę przystosować się do nowych okoliczności.
Często też bóle głowy i migrenę można połączyć z menopauzą. W takich przypadkach warto podeprzeć się dziurawcem.
Zadziała też przeciwbólowo i złagodzi procesy zapalne z powodu podrażnionych nerwów.
Ziele Dziurawca na Problemy Żołądkowo-Jelitowe
Pomaga przy bólu żołądka i jelit, przy skurczach, zaparciach lub naprzemiennej biegunce, wzdęciach i nudnościach.
Zioło to zawiera przeciwzapalne taniny i inne substancje, które goją błony śluzowe, żołądek i jelita. Zapobiegają procesom gnicia i fermentacji w jelicie.
Olej z Dziurawca – Właściwości
⦁ Działa antybakteryjnie i przeciwwirusowo
⦁ Leczy rany i oparzenia. Oparzenia posmarowane olejem z dziurawca leczą się 3x szybciej
⦁ Działa przeciwbólowo
⦁ Garbniki w nim zawarte pomagają zatrzymać krwawienie i zamknąć obszary rany. Rany zamykają się bez tworzenia widocznych blizn
⦁ Do pielęgnacji skóry. W przypadku trądziku zapalnego przyspiesza gojenie się i zmniejsza blizny. W łuszczycy i egzemie stabilizuje skórę, zmniejsza swędzenie. Zwalcza stany zapalne
⦁ Pomaga przy zawrotach głowy. Zawroty głowy to zaburzenia równowagi, ale mogą też wywoływać nudności. Czasem występują jako efekt niektórych leków, stresujących sytuacji, fobii lub jako objaw migreny, albo infekcji opryszczki (zapalenie nerwu przedsionkowego)
Stosując dziurawca rzadko występują działania niepożądane, które zwykle ustępują po zmniejszeniu dawki.
Przeczytaj też:
Zdjęcia: pixabay.com