Jak Określić moje pH

Jak Określić moje pH
21 listopada, 2019 admin

Wartość pH

Jak określić swoją wartość pH? Zaraz rozpracujemy ten temat 🙂 Właściwa wartość pH jest bardzo ważna dla utrzymania zdrowia. Można ją zmierzyć łatwo w domu. Nie każdy zdaje sobie z tego sprawę na co dzień, dlatego warto poruszyć tą kwestię i bliżej się jej przyjrzeć. Zatem pamiętaj o odkwaszaniu organizmu.

Skala pH mieści się w przedziale od 1 do 14, gdzie pH 7 jest neutralne. Wszystkie wartości poniżej 7 są kwasowe, a wszystkie powyżej 7 są zasadowe.

pH jest pomiarem stopnia kwasowej lub zasadowej reakcji roztworu wodnego. Mierzone jest stężenie jonów wodorowych zawartych w tym roztworze. Ponieważ ciało ludzkie składa się w 70% z wody, dlatego wszystkie reakcje metaboliczne zachodzą w środowisku wodnym. Można zmierzyć pH tych płynów – zwłaszcza śliny lub moczu.

Wszyscy wiemy jak agresywnie działają kwasy np. ocet jest tak kwaśny, że można go używać do usuwania osadów z wapna z ekspresów, czy z czajników.

Co Oznacza pH

Skrót pH pochodzi od słów łacińskich potentia hydrogenii, a to oznacza stężenie jonów wodoru. Na skali 1-14 pH wartość 0 oznacza najwyższą kwasowość, a 14 najwyższą wartość zasadową. Jak już mówiłam wartość 7 jest neutralna to np. czysta woda.

Różne Poziomy Kwasowości w Organizmie

U ludzi różne poziomy kwasowości mierzy się w różnych obszarach ciała. No to do rzeczy – zobaczmy konkretne przykłady 🙂

 • Wydzielanie trzustkowe ma pH 8,0. Odbiega zatem od podstawowego zakresu, ale służy do zneutralizowania z zakwaszonego żołądka pokarmu w dwunastnicy. Dzięki temu organizm może wchłonąć składniki odżywcze w jelicie cienkim
 • Jelito cienkie to pH 8,0
 • Jelito grube natomiast wymaga kwaśnego środowiska pH 5,5-6,5
 • Krew ma wyraźny zakres zasadowy pH 7,35-7,45
 • Wydzielina z wątroby i pęcherzyka żółciowego jest lekko zasadowa pH 7,1
 • Ślina jest lekko zasadowa lub obojętna pH 7,1-7,0
 • Tkanka łączna może być nieco bardziej kwaśna niż krew pH 7,08, ale też 7,29
 • Mięśnie i komórki narządów mają pH w zakresie kwasowym pH 6,9. To wynika z tego, że produkcja energii w ciele działa przez całą dobę. A przetwarzanie lub spalanie składników odżywczych wytwarza kwas, w tym przypadku kwas węglowy. Ważne jest, żeby komórki ciała były stale odkwaszane, ponieważ kiedy komórki mięśnia sercowego spadają do pH 6,2 to serce zatrzymuje się
 • Mocz jest wyraźnie kwaśny pH 4,8 i zasadowy do pH 8,0. Tutaj kwas jest uzasadniony, gdyż wraz z moczem jest transportowany i wydalany z organizmu
 • Sok żołądkowy ma pH 1,2-3,0. Kwas chlorowodorowy powstały w żołądku jest potrzebny do trawienia białka za pomocą enzymu soku żołądkowego pepsyny, do trawienia mocno stałych składników pokarmowych oraz do zabijania patogenów, które dostają się do organizmu np. w procesie oddychania
jak określić moje pH
Jak Określić Moje pH/pixabay.com

Jakie Jest Idealne pH

Takie, które stwarza naszemu ciału możliwie najlepsze warunki do normalnego funkcjonowania, jest to pH 7,4 we krwi. Pomiarów można też do konywać za pomocą moczu lub skóry, jednak zmierzone tam wartości różnią się w zależności od czasu.

Zdrowe środowisko ma więc lekko zasadowe pH. W takim środowisku optymalnie zachodzi większość reakcji metabolicznych. Nawet małe odchylenia prowadzą do ogromnych zaburzeń metabolizmu, które mogą zagrażać życiu. Istnieje jednak kilka układów buforowych, które rekompensują odchylenia pH zarówno w zakresie zasadowym, jak i kwasowym w płynach ustrojowych i komórkach.

No to pewnie teraz każdy zapyta jak określić moje pH? Przeczytaj dalej… 🙂

Jak Określić Moje pH

No więc jest kilka metod określania kwasowości. Od pracochłonnych kliniczno-chemicznych testów laboratoryjnych po autotesty z paskami testowymi do indykatora pH. Mają one łatwo mierzalną skalę pH.

W aptekach można znaleźć specjalne paski testowe z tak zwanego papieru wskaźnikowego. Trzymane w strumieniu moczu zmieniają kolor w zależności od kwasowości moczu, od jasnożółtego do ciemnoniebieskiego. Kolory są oznaczone w instrukcji kwasowością jaką reprezentują. Ważne jest, aby pasek ten był trzymany w tzw. centrum strumienia moczu.

Żeby uzyskać znaczące wartości pH moczu, które dostarczają wiarygodnych wniosków na temat kwasowości organizmu, to pomiar powiniem być wykonywany przez kilka dni i powtarzany o różnych porach dnia. Kontrolę należy wykonywać conajmnie 2 razy dziennie, a optymalnie 6x dziennie, 2 godziny po posiłku.

Kwasowość moczu zależy od pożywienia, psychiki i pory dnia. W drugiej połowie nocy wydalanych jest więcej kwasów. Dlatego pierwszy poranny mocz powinien mieć lekko kwaśne pH. To potwierdzi, że kwasy, które powstały podczas metabolizmu w nocy zostały faktycznie wydalone.

Organizm ma naturalną regulację równowagi kwasowo-zasadowej. Wartości zdrowe to: rano pH między 6,2-6,8, a wieczorem pH pomiędzy 6,8-7,4.

Znacznie bardziej wiarygodnym testem jest test Sandera. Dr Friedrich Sander był lekarzem i biochemikiem. Opracował test, który można wykonać w domu. Szczerze mówiąc to nie widziałam takiego testu dostępnego w sprzedaży, być może krąży gdzieś w internecie.

Ale do rzeczy – test ten ma dużą przewagę nad zwykłymi paskami testowymi, ponieważ określa pH moczu, ale też określa pojemność buforową kwasu w organizmie. Może być taka sytuacja, że pH moczu jest całkiem normalne, a pojemność buforowa wyczerpuje się.

Jak określić moje pH? Teraz już każdy wie. Ponieważ metody są różne można sobie coś dobrać wg potrzeb.

Zobacz też:

Zdjęcia: pixabay.com

POBIERZ BEZPŁATNEGO EBOOKA:
„Zioła Witaminy Minerały”

Jeśli zależy Ci na swoim zdrowiu, chcesz się cieszyć pełnią życia i przy okazji podnieść jego komfort, to ten ebook jest dla Ciebie.

Z ebooka dowiesz się m.in.:

 • Jak radzić sobie z różnymi dolegliwościami
 • Jakie zioła pomagają
 • Jak działają Witaminy
 • Jak działają składniki mineralne
 • Jak przygotować w domu proste mieszanki ziołowe
 • Jak samodzielnie przygotować płukanki do włosów

POBIERZ E-BOOKA

guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments