
Kasztanowiec
Drzewo duże – czyli kasztanowiec rosnący w parkach i nie tylko dobrze znamy. A znamy jego właściwości lecznicze? Wiemy do czego się może przydać? Czy w ogóle warto o nim wspominać? Przeanalizujmy to teraz..
Osobiście kasztanowiec kojarzy mi się z czasem przedszkolnym i wczesnoszkolnym, kiedy to konstruowałam z kasztanów i zapałek różne zwięrzątka i tak zwane “ludziki”, baa tu jeszcze dochodziły żołędzie do kompletu. No ale dziś naszą gwiazdą jest kasztanowiec. Pamiętam też, że w podstawówce na zajęciach technicznych ugotowaliśmy kasztany i zrobiliśmy z nich klej – to były czasy lekko eksperymentalno-twórcze 🙂
Współcześnie drzewa te uważa się za drzewa miejskie i dość popularne, kwitnące w maju. A jego korzenie to Europa Południowo-Wschodnia – czyli Macedonia, Albania, Grecja i Bułgaria.

Kasztanowiec w ziołolecznictwie
No dobrze to do rzeczy. Skoro jest zaliczany do roślin leczniczych to zobaczmy co go wyróżnia. Na początek zauważmy, że można ekstrakty z niego stosować zewnętrznie, ale i wewnętrznie również. W postaci nalewki, herbaty, kapsułek, czy tabletek oraz kropli dostajemy korzyść w postaci wzmocnienia naczyń krwionośnych.
Aktywne składniki z kasztanowca można też spotkać w kremach, żelach i maściach. W ten sposób leczy się żylaki oraz obrzęki na nogach.
Ziołolecznictwo wykorzystuje różne części kasztanowca tj. nasiona, korę, kwiaty i liście.
Herbata z jego kwiatów leczy kaszel, a nalewka z kwiatów łagodzi ból reumatyczny. Z kolei liście działają przeciwgorączkowo. No to została nam kora kasztanowca. I jak zadziała ? Przeciwgorączkowo, przeciwzapalnie, zwęża naczynia krwionośne, zadziała moczopędnie i przeciwbólowo.
Kasztanowiec – właściwości
- Wzmacnia naczynia krwionośne
- Przeznaczony jest do skóry skłonnej do “pajączków” i rozszerzonych naczyń krwionośnych, ponieważ zawiera escynę, która hamuje destrukcyjny wpływ enzymów na ścianki włosowate naczyń
- Zwiększa elastyczność naczynek
- Poprawia ich odporność na rozszerzanie się i pęknięcia
- Zawiera flawonoidy i kumarynę, dlatego działa uszczelniająco i przeciwzapalnie
- Zwiększa napięcie żył i nie dopuszcza dzięki temu do powstawania żylaków
- Nadaje się również do cery dojrzałej, ponieważ poprawia napięcie skóry
- Działa przeciwzapalnie
- Przeciwbakteryjnie
- Usprawnia przepływ krwi w żyłach
- Poprawia ukrwienie skóry
- Zapobiega zakrzepom wewnątrz naczyń krwionośnych
- Niweluje skurcze mięśni
- Zmniejsza uczucie mrowienia i zimna
- Zapobiega wysiękom osocza krwi z naczyń do tkanek, dzięki temu zapobiega obrzękom
- Redukuje uczucie ciężkich nóg – zwłaszcza osobom, które dużo stoją lub siedzą, ponieważ brak ruchu utrudnia prawidłowy przepływ krwi
- Działa ściągająco
- Kasztanowiec pomocny jest też przy lekkich oparzeniach i odmrożeniach
- Likwiduje obrzęki przy cellulicie
- Ułatwia usuwanie toksyn z tkanki podskórnej
- Zmniejsza kaszel i gorączkę
Kasztanowiec to także efekt łagodzenia siniaków i świądu oraz pieczenia przy hemoroidach.
Pamiętaj, że może on też wywołać skutki uboczne, dlatego trzeba na to zwrócić uwagę. Mogą to być nudności, problemy z żołądkiem i ból głowy.
Zobacz też:
Zdjęcia: pixabay.com