Kolagen – Stawy, Ścięgna, Kości, Skóra

Kolagen – Stawy, Ścięgna, Kości, Skóra
3 listopada, 2019 admin

Kolagen – Stawy, Ścięgna, Kości, Skóra

Kolagen – stawy, ścięgna, kości, skóra. Ciało ludzkie zawdzięcza swoją siłę przede wszystkim białku włóknistemu, kolagenowi. Kości, więzadła, ścięgna i skóra mają go w dużych ilościach. Integralną częścią kolagenu jest woda.

Kiedy w eksperymentach naukowych usuwano z niego wodę to włókna kurczyły się. W stanie naturalnym stanowi około 60% masy kolagenu.
Sporo mówi się o kolagenie. Każdy z nas wie, że z wiekiem ubywa go w organizmie, dlatego jego niedobór warto uzupełniać.

Postanowiłam przetestować działanie kolagenu na sobie, gdyż w praktyce wychodzi co i jak 🙂 Wyzwanie trwało 1 miesiąc. W tym czasie obserwowałam jego wpływ na mój organizm. Chciałam zobaczyć czy faktycznie to co jest w opisie produktu działa. Doszłam do ciekawych wniosków 🙂 O tym powiem pod koniec tego artykułu 🙂 Ale najpierw zagłębimy się jeszcze w kwestie, które rozjaśnią nam jak jest zbudowany i jak działa kolagen.

Kolagen – Budowa

Kolagen składa się ze złożonego układu pojedynczych elementów budulcowych. Podstawą jest cząsteczka kolagenu. Przypomina ona sznur – 3 białka w kształcie łańcucha owijają się wokół siebie i tworzą potrójną helisę. Wiele z tych „lin” łączy się w grubsze struktury, czyli we włókna kolagenowe. We włóknach cząsteczki kolagenu są ułożone naprzemiennie. Można tam znaleźć strefy bardziej i mniej gęste.

W ludzkim ciele kolagen to najpopularniejsze białko. Stanowi ponad 30% masy całkowitej wszystkich białek. Jest organicznym składnikiem kości, zębów, chrząstki, więzadeł, ścięgien i skóry. Włókna kolagenowe mają dużą wytrzymałość na rozciąganie, ponieważ mają gęste uzwojenia. Ciekawą rzeczą jest to, że włókna te mogą przenosić ciężary do 10 000 razy większe od ich własnej wagi.

Kolagen składa się z helikalnych łańcuchów peptydowych, które nietypowo mają helisę lewoskrętna. Trzy z tych helis otaczają się nawzajem, tworząc prawoskrętną superhelisę. W podstawowej strukturze kolagenu istotne jest to, że co trzeci aminokwas to glicyna. Często powtarzanym motywem jest sekwencja: prolina – hydroksyprolina – glicyna.

No dobrze – budowa kolagenu jest już opanowana 🙂 Spójrzmy teraz na badania naukowe…

Kolagen – Siła Kolagenu Okiem Naukowców

Naukowcy z Instytutu Maxa Plancka ds. Koloidów i Interfejsów w Poczdamie badali właściwości kolagenu, a zwłaszcza wpływ jego wody na jego funkcje. Połączyli oni różne metody pomiarowe. Badali szczegóły struktury spiralnej, takie jak – nachylenie zwojów i średnica helisy. Kontrolowali zawartość wody w kolagenie.
Jeden z wniosków to taki, że cząsteczki wody gładko wpasowują się w kolagen, tak gładko, że podążają za jego spiralą. Więc nie jest zaskoczeniem fakt, że kiedy wilgotność względna spada z 95% do 5% to praktycznie kolagen jest wysuszony.

Wiemy jak wygląda skóra ze zbyt niską ilością kolagenu, a czy wiemy jak wyglądają nasze kości w takiej sytuacji? Kość zostaje ściśnięta. Odległość między gęstymi strefami włókien kolagenowych w kości jest taka sama jak w wysuszonym kolagenie. A wytrzymałość kości na rozciąganie odpowiada w przybliżeniu napięciu wysuszonego kolagenu.

kolagen - stawy, ścięgna, kości, skóra
Kolagen – Stawy, Ścięgna, Kości, Skóra/pixabay.com

Kolagen – Typy

Znanych jest 28 różnych typów kolagenu. Poza tym istnieje jeszcze co najmniej 10 białek, które mają domeny kolagenopodobne. Wszystkie kolageny mają wspólną cechę, czyli to, że składają się z 3 łańcuchów polipeptydowych, nazywanych helisami kolagenowymi. A w zależności od rodzaju kolagenu, każda helisa może składać się z 600 do 3000 aminokwasów.

Warto wspomnieć, że kolagen typu II występuje głównie w chrząstce, a typu I i III w ścięgnach, więzadłach i skórze.
Kolagen typu I jest najważniejszym kolagenem w organizmie.

Dlaczego Powstają Zmarszczki

Miejsca najczęściej dotknięte zmarszczkami to okolice oczu, warg i szyja. Kiedy kolagen i elastyna są osłabione w tkance łącznej naszej skóry lub gdy ich stężenie zmniejsza się wtedy mogą pojawiać się zmarszczki. W rezultacie skóra wydaje się cieńsza, traci swoją elastyczność i sprężystość.

Co sprzyja zmarszczkom?:

 • Suchość, brak wilgoci
 • Skłonności dziedziczne
 • Wizyty w solarium
 • Operacje skóry i urazy
 • Choroby skóry i trądzik
 • Zanieczyszczenie powietrza, kurz, chemikalia
 • Ruchy mięśni np. marszczenie brwi
 • Utrata masy ciała
 • Niedobór witaminy E
kolagen - stawy, ścięgna, kości, skóra
Kolagen – Stawy, Ścięgna, Kości, Skóra

Takim pierwszym rozwiązaniem po które sięgają ludzie to kremy przeciwzmarszczkowe. I to ma sens, ale należy podkreślić, że kremy działają od zewnątrz. A żeby nastąpił mocniejszy i trwalszy efekt oprócz kosmetyków warto zastosować kolagen od wewnątrz. Poza tym wszystko co nakładasz na skórę szybko wnika do krwioobiegu i może działać podrażniająco na organizm.

Szwajcarski Kolagen – Moje Wnioski po Testowaniu

No i teraz opowiem jak u mnie wyglądało testowanie płynnego kolagenu, bez konserwantów. Kolagen, który testowałam przez 1 miesiąc wyglądał na produkt porządny – tak to określę 🙂 Ale wygląd to nie wszystko, więc postanowiłam sprawdzić jak na mnie podziała kolagen. Codziennie piłam taki mini drink kolagenowy. Chciałam zobaczyć jaka jest siła kolagenu.

I co chcę powiedzieć? 🙂 Zacznę od tego, że ma przyjemny, owocowy smak. Ale przed użyciem trzeba nim wstrząsnąć kilka razy, bo na dnie tworzy się naturalny osad. Potrząsnęłam więc 🙂 Wypiłam. I czekałam na efekty.

Takim pierwszym plusem było to, że krótko po wypiciu kolagenu – tak mniej więcej od 10-20 minut później – czułam się lekko zregenerowana. I to tak pojawiało się codziennie.

Po jakichś 2 tygodniach zaczęłam odczuwać większą ruchomość stawów i to dużo większą, ponieważ ja dużo wykonuję czynności na laptopie, czyli w pozycji siedzącej, a to stawom nie służy. No więc było to miłe zaskoczenie 🙂

Ale to nie koniec, bo skoro już poczułam się bardziej fit, tak to ujmę, to naszła mnie większa ochota na rozruszanie organizmu poprzez dodatkowe ćwiczenia fizyczne (które i tak wykonuję regularnie), ale teraz stały się one częstsze.

Po miesiącu stosowania płynnego kolagenu zauważyłam w lustrze pozytywne zmiany, ponieważ o jakieś 50% zmniejszyły mi się zmarszczki wokół oczu i na czole, są płytsze. Dlatego skóra wygląda lepiej i jest taka bardziej wygładzona. Skutków ubocznych nie miałam. Dobrze czułam się po tym produkcie, bo jest dobrej jakości. Testowałam 3 wersje szwajcarskiego kolagenu, to znaczy: Vital Drink, Active Drink i Beauty Drink.

Kod Rabatowy na Kolagen

A teraz mam dla Ciebie niespodziankę 🙂 Jeśli zechcesz przetestować ten kolagen, to mam kod rabatowy dla Ciebie na zestaw 30 + 2 GRATIS. Rabat 10% możesz uzyskać z tym kodem rabatowym: aga10  Zrealizujesz go tutaj

Dbaj o stawy, kości i skórę, ponieważ nikt za Ciebie tego nie zrobi.

Zobacz też:

Zdjęcia; pixabay.com

 

POBIERZ BEZPŁATNEGO EBOOKA:
„Zioła Witaminy Minerały”

Jeśli zależy Ci na swoim zdrowiu, chcesz się cieszyć pełnią życia i przy okazji podnieść jego komfort, to ten ebook jest dla Ciebie.

Z ebooka dowiesz się m.in.:

 • Jak radzić sobie z różnymi dolegliwościami
 • Jakie zioła pomagają
 • Jak działają Witaminy
 • Jak działają składniki mineralne
 • Jak przygotować w domu proste mieszanki ziołowe
 • Jak samodzielnie przygotować płukanki do włosów

POBIERZ E-BOOKA

guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments