Migrena

Migrena
23 maja, 2019 admin

Migrena

To nie jest zwykły ból głowy, ale złożone zaburzenie neurologiczne. Migrena – jak sobie z nią radzić? Jak pokonać ból? Jak podnieść sobie przy tym jakość życia? Poszukajmy odpowiedzi… 🙂

Leki przeciwbólowe owszem są dostępne bez recepty, albo konkretne już leki przeciwmigrenowe na receptę (tryptany).
Tryptany stosuje się przy migrenie umiarkowanej i ciężkiej, kiedy ataki trwają długo i do tego przejawiają się nudnościami i wymiotami. Migrena dopada 3x częściej kobiety niż mężczyzn. Może występować 1x w miesiącu lub częściej, albo też rzadziej. Ból potrafi trwać przez klika godzin, a nawet przez kilka dni.

No więc zatem – skoro migrena potrafi aż do takiego skrajnego stanu człowieka doprowadzić, to znajdźmy rozwiązanie zanim problem się rozprzestrzeni w tak silny ból. No właśnie, to poszukajmy przyczyny. Rzucam hasło: serotonina! Dlaczego ona? już mówię…

Serotonina

Serotonina jest powiązana z migreną. Bo? Zacznijmy od początku. Serotonina uważana jest za poprawiacz nastroju, wprowadza nas w dobry humor.

Mechanizm bólu migrenowego opiera się na pochodzeniu naczyniowym, czyli ból pochodzi z podrażnienia zakończeń nerwowych wokół tętnic. A co go wywołuje? Za mocno rozszerzone i pulsujące tętniczki oponowe i zewnętrzne głowy. A dzieje się to w przypadku spadku pewnej substancji chemicznej utrzymującej ściany tętnic w napięciu. Jakiej substancji? Serotoniny.

Mówi się też, że wraz z jej mniejszym stężeniem w organizmie i jednoczesnym wiotczeniem naczyń krwionośnych, przedostają się z krwi substancje bólotwórcze. No to mamy tu jasność, ale gdzie jest mechanizm wyzwalający? I tu już nie jest tak łatwo dojść przyczyny. Do tej pory naukowcy się głowią – prawdopodobnie jest to pień mózgu.

migrena
Migrena/pixabay.com 

 

Aktywatory migreny

Jak do tej pory, nie udało się medycynie wynaleźć sposobu na zapobieganie nawrotom choroby. Aczkolwiek udaje się łagodzić ataki migrenowe i zmniejszać ich częstotliwość występowania. Ból może obejmować całą głowę lub tylko jej część. Ma charakter pulsujący. Nasila się przy jakimkolwiek wysiłku np. chodzeniu.

Takim aktywatorem migreny może być przykładowo – alkohol, czekolada, stres, nawet ser żółty, ale również hormonalna antykoncepcja. Niedobór magnezu też może aktywować migrenę. Tak samo jak wahania poziomu cukru we krwi, przeciążenie umysłowe i nieregularne posiłki.

Migrena – domowe środki zaradcze

 • Homeopatia zaliczana jest do łagodnych metod radzenia sobie z migreną. Przynosi ulgę w bólu, natomiast w 100% też nie wyleczy migreny. Ale za to ułatwia zrelaksowanie się i zapewnia mniejsze odczuwanie bólu. Tutaj przydatny będzie napar z rumianku do picia. Także wierzba biała, gdyż zawiera salicylany, które łagodzą ból głowy i uszczelniają naczynia krwionośne. Wiązówka błotna też pomoże.
 • Również okłady z lodu na czoło i skronie pomogą
 • Biofeedback
 • Progresywna relaksacja mięśni według Jacobsena, ponieważ zwiększa tolerancję na ból.
 • Akupunktura

Biofeedback

Czyli biologiczne sprzężenie zwrotne. Jego celem jest zmniejszenie napięcia mięśni poprzez ukierunkowany relaks. Funkcje ciała mierzy się za pomocą elektrod, jest to całkowicie bezbolesna metoda. Czyli mierzona jest aktywność mięśni głowy. Pomiar jest błyskawicznie wyświetlany na monitorze lub przekazywany poprzez sygnał wizualny lub dźwiękowy. Więc pacjent dostaje od razu informacje, czy jego mięśnie są rozluźnione i jaki ma puls.

I druga sprawa, to pokazanie pacjentowi jak może świadomie wpływać na funkcje ciała i kierować je w pożądaną stronę. Czyli jak konkretnie? Już mówię… 🙂

Tutaj z pomocą przychodzi biofeedback temperaturowy – ponieważ w czasie stresu mięśnie się kurczą, a naczynia krwionośne zwężają się. Więc metoda ta polega na zwiększaniu temperatury dłoni i poprawie krążenia krwi. Zatem jak wpływać na ciało? Przykład – należy myśleć o czymś przyjemnym np. o leżeniu na słońcu na ładnej plaży egzotycznej 🙂 lub o gorącej kąpieli. Wtedy następuje rozluźnienie i ból migrenowy słabnie.

Ale to nie koniec, dlatego że istnieje jeszcze biofeedback konduktywności skóry. A mówiąc jaśniej, to reakcja elektryczna skóry, zależna od stopnia jej nawilżenia. Wywołana jest przez zmiany w aktywności gruczołów potowych. Uprośćmy zatem, czyli kiedy ludzie są spięci, to w wyniku tego wiele osób ma spocone ręce. Więc celem staje się zmniejszenie produkcji potu, poprzez relaksację.

Został jeszcze biofeedback EMG – czyli metoda mierząca aktywność elektryczną mięśni. A dokładnie – mięsień czołowy i mięsień naramienny. Dlatego metoda ta celuje w rozluźnienie właśnie tych mięśni.

Reasumując zatem, profilaktyka migreny praktykowana w okresach bezbolesnych, zwiększa szansę na łagodniejsze jej ataki i rzadsze cykle bólu.

Zobacz też:

Zdjęcia: pixabay.com

POBIERZ BEZPŁATNEGO EBOOKA:
„Zioła Witaminy Minerały”

Jeśli zależy Ci na swoim zdrowiu, chcesz się cieszyć pełnią życia i przy okazji podnieść jego komfort, to ten ebook jest dla Ciebie.

Z ebooka dowiesz się m.in.:

 • Jak radzić sobie z różnymi dolegliwościami
 • Jakie zioła pomagają
 • Jak działają Witaminy
 • Jak działają składniki mineralne
 • Jak przygotować w domu proste mieszanki ziołowe
 • Jak samodzielnie przygotować płukanki do włosów

POBIERZ E-BOOKA

guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments