Miłorząb japoński
Miłorząb japoński to roślina lecznicza, która zasługuje na uwagę, ponieważ korzystnie działa przede wszystkim na ludzki mózg.
Zdarza Ci się w pracy zapomnieć czegoś zrobić ? A może w domu nie potrafisz czasem się skupić nad czytanym tekstem lub tym co masz napisać?
Może czujesz przemęczenie, wypalenie lub za krótko śpisz i to przekłada się na Twoją pamięć lub koncentrację ?
To przeczytaj ten artykuł – to Ci pomoże złagodzić skutki zmęczenia i obniżonej formy.
Porozmawiamy sobie teraz trochę o miłorzębie japońskim, bo właśnie on przyczynia się do poprawy pamięci i sprawności intelektualnej. Samo drzewo pochodzi z Japonii i z Chin.
Miłorząb japoński jest bardzo starą rośliną. Dorasta do 40 metrów. Żywotność też ma bardzo długą, ok. 1000 lat potrafi rosnąć takie drzewo. Zatem musi być odporny na infekcje wirusowe i bakteryjne, warunki środowiskowe np. stopień jego zanieczyszczenia. Musi być również odporny na szkodniki.
Nas będą interesowały jego liście, bo to one kryją w sobie szereg właściwości leczniczych. Miłorząb owocuje również. Są to owoce w kolorze żółtym, ale nie nadają się do spożycia, ponieważ są trujące.
Miłorząb japoński (Ginkgo Biloba) – skład chemiczny
Wymieńmy sobie podstawowy skład miłorzębu, który nas interesuje z punktu widzenia jego przydatności do ratowania zdrowia.
Zawiera m.in.
- Flawonoidy – są to związki chemiczne, które występują naturalnie w roślinach. To barwniki roślinne o działaniu antyoksydacyjnym, czyli unieszkodliwia wolne rodniki. Flawonoidy działają np. przeciwzapalnie, przeciwnowotworowo, antybakteryjnie i antywirusowo. Detoksykują organizm i zapobiegają też alergiom. Działają przeciwmiażdżycowo, ale również obniżają ciśnienie krwi.
- Kwas octowy – działa dezynfekująco, dzięki temu zabijane są wirusy i grzyby. Niszczy też bakterie, dlatego że rozpuszcza ich struktury komórkowe – ścianę komórki i błonę komórkową
- Kwas kapronowy – należy do nasyconych kwasów tłuszczowych
- Kwas ginkgolowy – może wywoływać alergię kontaktową
- Ginkgolid – działa przeciwutleniająco, zmniejsza uszkodzenia neuronalne w mózgu. Poprawia przepływ krwi i mikrokrążenie.
- Kwas szikmowy – jest przeciwbólowy, przeciwzapalny i antywirusowy. Łagodzi trądzik, bo hamuje odczyn zapalny. Zapewnia również odpowiednie nawilżenie skóry, dlatego że wiąże wodę w naskórku i jednocześnie zapobiega jej utracie
- Sitosterol – wpływa na masę mięśniową i siłę
- Olejek eteryczny
Miłorząb japoński jest uważany za skuteczną pomoc w procesach przedwczesnego starzenia się. Poprawia krążenie krwi, zwiększa jej przepływ w mózgu, ale też w całym ciele. A więc komórki nerwowe są mniej podatne na niedobór tlenu, dzięki sprawniejszemu krążeniu. A to zapobiega powstawaniu obrzęków i toksycznych produktów przemiany materii.
Miłorząb japoński na poprawę pamięci
Skład chemiczny miłorzębu pobudza wzrost nowych komórek i zapobiega procesowi obumierania komórek już istniejących. Wspomaga też leczenie zwyrodnieniowych chorób mózgu. Sprzyja budowaniu nowych połączeń pomiędzy komórkami nerwowymi, dlatego następuje polepszenie sprawności mózgu. Następuje też poprawa pamięci i koncentracji, dzięki bodźcom stymulującym jego pracę.
Miłorząb japoński (Ginkgo Biloba) – właściwości
- Poprawia pamięć i koncentrację.
- Chroni osłonki mielinowe nerwów w mózgu, dzięki temu spowalniają demencję. Izolują elektrycznie wewnętrzne włókno nerwowe od otaczającej tkanki i innych nerwów. Osłonki mielinowe umożliwiają również szybszą transmisję impulsów elektrycznych. W tym zakresie nadal są prowadzone badania nad miłorzębem japońskim. Naukowcy nadal badają miłorząb japoński i oceniają jego wpływ na zdrowie. Badania są w toku.
- Niweluje szum w uszach.
- Zmniejsza wytwarzanie śluzu w astmie alergicznej. A to ma duże znaczenie, ponieważ ataki astmatyczne prowadzą do zwężenia oskrzeli z uwagi na większą ilość wytwarzanego śluzu. To powoduje niewydolność oddechową u chorych.
- Stosowany jest przy zaburzeniach potencji – z uwagi na fakt lepszego ukrwienia ciała. Ekstrakt z miłorzębu ma korzystny wpływ również na kobiety – podnosi libido. Taka informacja może być przydatna dla kobiet w okresie menopauzy, kiedy narasta apatia i niechęć seksualna.
- Na impotencję męską może wpływać wiele czynników. Często przewlekły stres i zaburzenia krążenia idą w parze i to wywołuje brak erekcji. Erekcja ma miejsce, gdy krew może swobodnie przepływać przez tętnicę jamistą do tkanki.
- Pomaga przy zawrotach głowy spowodowanych zaburzeniami krążenia w mózgu. Miłorząb japoński może złagodzić ataki zawrotów głowy i zmniejszyć ich częstotliwość. Skraca też czas ich trwania.
- Pomaga przy zaburzeniach krążenia w nogach, dzięki lepszemu przepływowi krwi w tętnicach.
- Łagodzi ból głowy i migrenę – ponieważ miłorząb japoński hamuje czynniki wyzwalające ból i blokują glutaminian. Glutaminian jest wzmacniaczem smaku, ale występuje też naturalnie w mózgu, dlatego może wywoływać silne ataki bólu głowy.
- Przeciwdziała miażdżycy – ponieważ zawarte w nim flawonoidy zapobiegają tworzeniu się osadów. Aktywne składniki miłorzębu zmniejszyły utlenianie cholesterolu LDL. A utleniony cholesterol jest uważany za główną przyczynę miażdżycy.
- Łagodzi depresję i wahania nastroju.
Pamiętaj!
- Osoby przyjmujące leki na rozrzedzenie krwi powinny konsultować z lekarzem, czy mogą przyjmować preparaty z miłorzębu, bo ma on wpływ na płynność krwi.
Liście miłorzębu są w barwach od intensywnie zielonych do szarozielonych. I najlepiej kwitną w klimacie umiarkowanym.
Miłorząb japoński poprawia koncentrację i pamięć u ludzi w każdym wieku, dlatego może być przydatny w okresach intensywnej nauki, sesji, egzaminów, ponieważ mózg wtedy pracuje na wysokich obrotach i jest często przeciążany. Połączenie miłorzębu i tauryny daje dobre wyniki.
Zobacz też:
- Zdjęcia: pixabay.com