Miłość Lekiem na Całe Zło

Miłość Lekiem na Całe Zło
30 listopada, 2020 admin

Leczysz ranę, czy ją rozdrapujesz ?

Życie jest momentami zaskakujące, nagłe zwroty wydarzeń, niespodziewane okoliczności, ludzie którzy raz wspierają, a innym razem zadają ból i cierpienie. Ile z nas tego doświadczyło? Umysł ludzki jest tak sprytnie skonstruowany, że po latach zapomina to co było przyczyną sporów, waśni z drugim człowiekiem, a zostawia raczej sobie szczątkowe informacje tego co było dobre lub neutralne. Dzieje się tak oczywiście kiedy proces zapominania zachodzi naturalnie. W przypadku kiedy jednak zamiast odpuszczenia negatywnych emocji, gryziesz się nimi latami, podsycasz je regularnie gniewem lub złością, lub działaniem własnego ego to niestety, ale aż po uszy tkwisz w rozdrapywanej ranie zamiast ją wyleczyć.

Leczymy nasze ciała kiedy są chore, a mało kto skupia się na uleczeniu własnej duszy, emocji, uczuć. W ostatnim czasie zastanawiałam się czy wyznaczanie granic, ciągłe reagowanie napięciem, stresem, czy też podejrzliwością co do intencji innych jest dobre we własnym rozwoju. Doszłam do wniosku, że wcale nie jest. Kiedy słyszę słowa „musisz walczyć o swoje”, „musisz być codziennie lepszą wersją siebie”, „musisz wyznaczać stanowczo granice”, „musisz to, musisz tamto” to zastanawiam się gdzie w tym całym słowotoku jest pokora? Czym została przysypana? Zdeptana? Porzucona, podeptana przez ego. Czy motywacją ma być walka? Czy motywacją mają być negatywne uczucia? Czy motywacją ma być asertywność dla samego pokazania to mój obszar/moje terytorium i jak podejdziesz za blisko to oberwiesz?

Zacznij od budowania miłości do siebie

Zacznij od budowania miłości do siebie. Takiej zdrowej, nie narcystycznej. Prawdziwej objawiającej się dobrym traktowaniem siebie, wyrozumiałością dla siebie, wsparciem własnym, zaufaniem do siebie, wspieraniem własnego zdrowia, słuchaniem potrzeb serca. To jest fundament dobrej miłości, bo kiedy poczujesz, że jesteś dobra i wartościowa taka jaka jesteś, nawet ze swoimi słabościami, niedoskonałościami, trudnościami, problemami, to wtedy zaczniesz odczuwać pełnię siebie, doświadczysz subtelnej harmonii życia. Odkryjesz na nowo jak cennym darem jest życie i jak pięknie możesz doświadczać każdego dnia życia w zgodzie z sobą.

A co dzieje się w chaosie? Przeczytaj dalej…

Asertywne bla bla bla…

Czy w takiej rzeczywistości chcesz żyć? Konsternacja? 🙂 Zapytasz, ale o co chodzi? Jakiej rzeczywistości? Co masz na myśli? Mam na myśli to: tu stawiam granicę mojego terytorium, tam stawiam granicę, tu mnie nie pytaj, o to mnie nie pytaj, tam nie podchodź, tego nie mów, to mów, etc.

Buduj miłość w swoim życiu, to jest fundament. Na pustce nie zbudujesz niczego dobrego, na odczuwaniu braku nie zbudujesz niczego dobrego. W opozycji do braku – czyli szukając u innych tego czego sami u siebie nie mamy popadamy w samooszukiwanie siebie, iluzję, ponieważ zaczynamy wtedy budować na bazie własnych oczekiwań. To runie prędzej czy później jak domek z kart. Jeśli budujesz szczerze relacje z innymi ludźmi na miłości uniwersalnej, nie chodzi tu o zakochanie, chodzi o miłość w znaczeniu szerszym objawiającą się wsparciem, zrozumieniem drugiego człowieka, zainteresowaniem nim, wysłuchaniem go, a w razie potrzeby udzieleniem rad, rozmową, współczuciem, dostrzeganiem w drugim człowieku tego co dobre i pomaganiem we wzmacnianiu tych cech u niego – to jest prawdziwa miłość.

Asertywność nie do końca kojarzy mi się dobrze, bo mam wrażenie, że wypływa z potrzeby ego, a nie z potrzeby serca. Serce nie stawia granic, nie potrzebuje obrysowywać swojego terytorium. Energia i siła serca jest bardzo pozytywna, roztacza się szeroko w świecie, zupełnie ignorując granice czegokolwiek. Bo jest ponad schematami umysłu, który chce szufladkować innych. Po prostu idziesz za podpowiedziami serca i tyle.

Nie ma miłości bez wybaczenia. Wybaczenia sobie i wybaczenia innym. W tym kroku może Ci znacznie pomóc książka Radykalne wybaczanie autorem jest Colin Tipping. Bo widzisz, ego chce się kurczowo trzymać tego co zna – swoich filtrów, swoich interpretacji, bo karmi się tym, bez tego obumiera, czuje się w tym bezpiecznie. Ego potrzebuje ciągłych uzasadnień, analizy, interpretacji własnej, jest nakierowane na własne potrzeby, własne korzyści.

pomocna dłoń
Pomocna dłoń/pixabay

Siła serca

Siła serca sama w naturalny sposób przyciąga do Ciebie ludzi i zdarzenia, które są przychylne Tobie, które mają w sobie potencjał szacunku wzajemnego i przyjaźni. Wtedy w naturalny sposób kreujesz swój świat, swoje życie, swoją codzienność i nie potrzebujesz wyznaczać sztucznych granic jako formy obronnej świadomej lub podświadomej. Samoistnie i naturalnie z miłością i szacunkiem mówisz o swoich potrzebach.

Znasz takie zdanie: Silna kobieta musi być asertywna. A ja się pytam – a po co? Może lepiej budować własną siłę na miłości wypływającej z własnego wnętrza, z serca. To jest Twoja siła, a nie asertywne bla bla bla.

Serce Cię poprowadzi właściwą drogą. Usiądź w spokojnym miejscu i połóż rękę na własnym sercu, pobądź tak chwilę ze sobą w ciszy i skupieniu. A następnie powiedz do siebie: Od teraz jestem swoim najlepszym przyjacielem. Chcę dla siebie jak najlepiej. Szanuję siebie i innych. Buduję dobre relacje ze sobą i z innymi ludźmi. Właśnie w tym momencie odrzucam lęk, ucieczkę, rozczarowanie, odrzucam wszystko co mi nie służy. Wybieram to co mnie wspiera, wybieram moje serce, wybieram miłość, wybieram radość, wybieram szacunek, daję sobie uznanie i daję uznanie też innych ludziom. Jestem radością, miłością i szacunkiem. I takich też ludzi przyciągam do mojego życia. Dziękuję za to, że jestem i mam możliwość przejawiania swoich najlepszych cech w życiu. I jak się teraz czujesz po tych słowach wypowiedzianych do siebie? 🙂

Miłość leczy rany

Miłość prawdziwa leczy rany, miłość kupiona za pieniądze lub miłość oparta na korzyściach jakichkolwiek nie leczy, a wręcz kaleczy. Nikt nie jest nieomylny, wszyscy popełniamy błędy, uczymy się i stajemy się lepszymi ludźmi. Kiedy nie potrafisz dać człowiekowi drugiej szansy, a nawet trzeciej i kolejnej. To kim się stajesz? Asertywnym guru? Właśnie takie sytuacje pokazują kim naprawdę jesteś, czy kierujesz się sercem, czy ego. Nigdy nie stawaj się sędzią dla innych, nie taka jest rola człowieka na ziemi. Buduj przyjaźń, wsparcie, zaufanie, bądź podporą dla innych kiedy tego potrzebują. Zawsze ktoś będzie silniejszy od Ciebie, ale zawsze też będzie ktoś słabszy od Ciebie.

miłość leczy rany
Miłość leczy rany/pixabay

Czy wszystko dzieje się po coś ?

Czy wszystko dzieje się po coś? Według mnie to fatalistyczna teoria i bardzo ograniczająca wolną wolę człowieka. Lubimy doszukiwać się we wszystkim sensu, a jak go nie potrafimy znaleźć to kwitujemy to słowami, że być może w dłuższej perspektywie dostrzeżemy w tym ukryty sens. Nie ma to sensu – tu podam przykład dla jaśniejszego zobrazowania tematu. Zobacz, kiedy Ty budujesz relacje na szczerości, otwartości, zaufaniu, a druga osoba nie daje fundamentu takiego, a w zamian za to widzi swoje korzyści i w końcu odpycha Cię, bo nie pasujesz do jej wizji świata, bo nie macie tych samych wartości, bo nie wyciągnie już z Ciebie korzyści dla siebie, bo nie wszystko jest sprzedażą w życiu. I Ty płaczesz długi czas, pokornie przyjmujesz na klatę to co się stało i żyjesz tłumacząc sobie po jakimś czasie, że to miało sens. A ta druga osoba w tym czasie ma w nosie Ciebie, dalej kieruje się swoim korzyściami w życiu, śmieje się, odczuwa radość, ignoruje Ciebie, wcale o Tobie nie wspomina, nie myśli. To nadal chcesz doszukiwać się w tym sensu?

Czy teraz rozumiesz? To co płynie z serca ma sens, a to czego fundamentem jest pustka, chaos, korzyści, to jest po prostu przypadkowe. Kiedy ktoś ma Cię w nosie to nie doszukuj się na siłę w tym sensu. Popracuj w tym czasie nad zbudowaniem szacunku do siebie samej. Owszem miej w sobie pierwiastek pokory, ale też nie idź przez życie na kolanach szukając we wszystkim sensu. Ludzie podejmują czasem złe decyzje, krzywdzące i nie ma w tym sensu. Nie ma w tym pierwiastka przebaczenia, akceptacji innych, chęci porozumienia.

Miłość, czy ból

Człowiek, który ma w sobie miłość będzie tę miłość przejawiał na zewnątrz i również świat zewnętrzny odpowie mu często miłością. Natomiast człowiek zamknięty w swoich schematach, ramach, obudowany własnym ego, nie będzie w stanie dostrzec swojego serca, nie poczuje swoich emocji głębiej, uczuć, bo zepchnie je bardzo do wewnątrz siebie, żeby nie czuć bólu. Bólu który musi uleczyć samodzielnie, bo nikt za niego tego nie zrobi. Bólu, którego duszenie w sobie w pewnym momencie wywoła dolegliwości psychosomatyczne, zacznie chorować ciało, ulegnie osłabieniu samopoczucie.

Człowiek, który woli racjonalizm zamiast miłości, będzie bazował głównie na rozumie, dopóki więc sam nie zechce otworzyć swojego serca, to będzie ślepy na piękne serca innych ludzi, nie dostrzeże w nich tego lub w znacznie zawężony sposób. Ale i taki człowiek ma serce, mimo tego, że obudował je strachem, lękiem o siebie, o swoje granice. Jest ono tylko bardzo zakryte.

Człowiek, który kieruje się miłością do ludzi nie musi walczyć o żadne granice. Człowiek ten po prostu jest, jest sobą, daje innym nadzieję, cząsteczkę siebie, inspirację, wartość niewymierną, uśmiech bezcenny, przyjaźń braterską, szczerość konstruktywną, dobro leczące rany, piękno wewnętrzne, wybaczenie tyle razy ile potrzeba. Tym właśnie jest miłość w człowieku. Miłość jest sensem.

W sercach zamkniętych na miłość nie doszukuj się sensu, bo ich działania będą randomowe, będą szukać potwierdzenia swoich przekonań, we własnych doświadczeniach, a jak tam tego nie znajdą to będą szukać osób, które podzielą ich przekonania, osób z podobnymi filtrami na życie, osób dla którym miłość jest słabością, a nie lekiem.

Szukaj w ludziech tego co dobre i to w nich pięknie wzmacniaj. Szukaj też w sobie tego co dobre i też w sobie to wzmacniaj 🙂

Pamiętaj również, że szczera rozmowa może dużo pomóc, poprawić, wyjaśnić nieporozumienia i niedopowiedzenia, rozwieje wątpliwości, wprowadzi harmonię, spokój, zneutralizuje konflikt, może zapoczątkować szczerą przyjaźń.

Zdjęcia: pixabay

POBIERZ BEZPŁATNEGO EBOOKA:
„Zioła Witaminy Minerały”

Jeśli zależy Ci na swoim zdrowiu, chcesz się cieszyć pełnią życia i przy okazji podnieść jego komfort, to ten ebook jest dla Ciebie.

Z ebooka dowiesz się m.in.:

  • Jak radzić sobie z różnymi dolegliwościami
  • Jakie zioła pomagają
  • Jak działają Witaminy
  • Jak działają składniki mineralne
  • Jak przygotować w domu proste mieszanki ziołowe
  • Jak samodzielnie przygotować płukanki do włosów

POBIERZ E-BOOKA

guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments