Napar z Macierzanki na Bolesne Miesiączki, Migrenę i Katar

Napar z Macierzanki na Bolesne Miesiączki, Migrenę i Katar

Macierzanka ma działanie wykrztuśne, ułatwia oczyszczanie się dróg oddechowych z pyłów. Pomaga przy przewlekłym nieżycie oskrzeli. Zawarte w macierzance garbniki i olejek eteryczny dezynfekują drogi oddechowe i przewód pokarmowy. Zapobiegają szybkiemu rozwojowi bakterii oraz nadmiernej fermentacji w przewodzie pokarmowym. Zmniejsza wzdęcia i pobudza wydzielanie soków trawiennych.

Wyciąg z macierzanki stosowany na skórę i błony śluzowe narządów rodnych działa ściągająco oraz dezynfekująco. Ma też zastosowanie w stłuczeniach po urazach, w leczeniu oparzeń, drobnych skaleczeń i po użądleniach przez owady.

Macierzankę stosuje się również przy bolesnym miesiączkowaniu, migrenach i przy katarze.

Napar z Macierzanki Przepis

1 łyżkę ziela macierzanki zalewamy szklanką wrzątku. Odstawiamy na 10-15 minut pod przykryciem. Następnie należy przecedzić napar z macierzanki.

Napar z macierzanki można pić przed jedzeniem jako środek wykrztuśny i poprawiający łaknienie, 2-3 x dziennie. A po jedzeniu wypity napar służy lepszemu trawieniu i niweluje wzdęcia.

Napar z Macierzanki Stosowany Zewnętrznie

Może być stosowany bezpośrednio na skórę, ma zastosowanie również do płukania ust i gardła, a także przemywania sromu.

Napar z macierzanki na nerwobóle

Przy nerwobólach należy zaparzyć 2-3 łyżki suszonych ziół na szklankę wody. Stosujemy jako kompres na miejsca bolące.

Kąpiel lecznicza z macierzanką

Zalecana jest dla dzieci, jak i dla osób po ciężkich chorobach oraz ludziom w podeszłym wieku.

8-10 łyżek ziela macierzanki zalewamy 4-5 litrami wrzątku. Odstawiamy na 10-15 minut pod przykryciem do zaparzenia. Następnie przecedzamy. I wlewamy do 1/2 wanny wody o temp. ok. 38 st. C. Kąpiel powinna trwać ok. 20-25 minut.