
Fitoestrogeny są pochodzenia roślinnego. Zawierają związki podobne do ludzkich hormonów płciowych – estrogenów. Wykazują one wiele działań estrogenopodobnych.
Fitoestrogeny dzielą się na 3 grupy
- Izoflawony
- Lignany
- Kumestany
W Japonii i w Chinach istnieje mniejsze ryzyko chorób sercowo-naczyniowych, osteoporozy, nowotworów zależnych od estrogenu i gorączki menopauzalnej, niż w krajach europejskich.
Przyczyna ?
Mają oni w swoim pożywieniu wysoki udział fitoestrogenów. Spożywają duże ilości soi.
Najważniejszymi fitoestrogenami dla ludzkiego metabolizmu są lignany i izoflawony
Najwięcej izoflawonów aktywnych w ludzkim organizmie zawiera soja. Inne rośliny strączkowe np. fasola i groch też mają w sobie izoflawony – choć już w niższych ilościach. Izoflawony znajdziesz również w produktach pochodzenia sojowego takich jak: tofu, czy w mleku sojowym.
Lignany występują głównie w siemieniu lnianym i w pestkach dyni. W niższych proporcjach dostarcza je też żyto i jęczmień oraz różne rodzaje orzechów. Również zaznaczają one swój ślad w brokułach, oliwkach i żurawinie.
Co wpływa na poziom zawartości fitoestrogenów w żywności ?
Na przykład:
- Klimat
- Czas zbiorów
- Dojrzałość owoców
Zaleca się skupienie na selekcjonowaniu żywności pod kątem diety pełnowartościowej
Po zjedzeniu żywności z fitoestrogenami następuje przekształcenie jej w jelitach w hormony. Jest tu jedno ALE – warunkiem takiego procesu jest nienaruszona flora jelitowa. Jeśli jest osłabiona np. poprzez przyjmowane antybiotyki, to fitoestrogeny nie są aktywowane w wystarczającym stopniu. Zatem ogromne znaczenie ma dobre trawienie.
Fitoestrogeny w żywności mogą łagodzić objawy menopauzy, takie jak: uderzenia gorąca, nocne poty, suchą skórę, czy zmiany nastrojów.
Fitoestrogeny pomagają w ochronie przed osteoporozą i chorobami układu krążenia. Wykazują estrogenny wpływ na kości i układ naczyniowy. Zmniejszają ryzyko zawału serca, gdyż zapobiegają utlenianiu cholesterolu.
Należy też pamiętać, że mieszkańcy Europy i Ameryki mogą mieć niekiedy kłopot z całkowitym metabolizowaniem białka sojowego. Przyczyn doszukuje się często w enzymach. Dlatego w tych społeczeństwach mogą wystąpić problemy z trawieniem soi i reakcje nietolerancji pokarmowej.
Jak sobie pomóc przy menopauzie ?
Warto wtedy zwrócić uwagę na siemię lniane, ponieważ jego spożycie może być pomocne przy stabilizowaniu hormonów.
Na przykład:
Zjedz jogurt naturalny z 1 łyżką siemienia lnianego.
Również w ziołach można odnaleźć fitohormony podobne do estrogenu i progesteronu.
Przykładowe zioła w przywróceniu równowagi hormonalnej
- Koniczyna czerwona
- Niepokalanek mnisi
- Wiesiołek i olej z wiesiołka
- Krwawnik
- Ziele dziurawca
Zmiany hormonalne po menopauzie przyczyniają się do osteoporozy. Wtedy następuje wysoki wskaźnik utraty masy kostnej. Tutaj więc estrogeny pełnią bardzo ważną rolę w utrzymaniu masy kostnej. W przypadku niedoboru estrogenów następuje zwiększona resorpcja kości, której towarzyszy uwalnianie dużej ilości wapnia.
Profilaktyka żywieniowa, czyli dieta bogata w fitoestrogeny może mieć pozytywny wpływ na stan zdrowia u osób narażonych na osteoporozę. W okresie menopauzy wiele kobiet wybiera hormonalną terapię zastępczą, aby złagodzić objawy. Jednak przyjmowanie sztucznych hormonów jest kontrowersyjne, ponieważ może powodować działania niepożądane np. raka piersi, udar, podwyższone ryzyko zakrzepicy. Dlatego wiele kobiet sięga po naturalne metody leczenia i zioła oraz preparaty, które mają znacznie mniej skutków ubocznych.
Chmiel również pomaga w okresie menopauzy, bo jest mieszanką estrogenopodobnych fitohormonów. Przydatny jest w przypadku uderzeń gorąca. Na rynku dostępna jest herbata z chmielu i ekstrakty w kapsułkach.
Fasola, soczewica, ciecierzyca też warte są uwagi przy wyszukiwaniu produktów z fitoestrogenami.
Na równowagę hormonów żeńskich mogą pozytywnie wpływać suszone owoce, jak: daktyle, morele, śliwki.
Na poziom estrogenów w organizmie oddziałuje wiele czynników
- Nieprawidłowe odżywianie
- Nadmierny sport
- Niski poziom tkanki tłuszczowej
- Stres
- Problemy z tarczycą
Efektem są takie objawy
- Obniżona koncentracja
- Lęk
- Depresja
- Wahnięcia nastrojów
- Spadek libido
- Nocne poty
- Kołatanie serca
- Suchość skóry, oczu i pochwy
- Zmęczenie
- Ból głowy
Fitoestrogeny to hormony roślinne – a ciało ludzkie na przestrzeni wieków przystosowało się do korzystania z ich dobrodziejstw.