
Oczar Wirginijski
Oczar wirginijski (Hamamelis virginiana) jest jedną z najbardziej znanych roślin leczniczych, jeśli chodzi o radzenie sobie z ranami i problemami skórnymi.
To gatunek krzewu lub drzewa, pochodzący z USA i Kanady. Wyróżnia się dzięki swoim charakterystycznym kwiatom, które mają mocny żółty kolor.
Klasycznymi obszarami zastosowania oczaru wirginijskiego są: leczenie ran, zmniejszanie stanów zapalnych i hemostaza (czyli hamowanie krwawienia z uszkodzonych naczyń krwionośnych oraz hamowanie zakrzepów w zdrowym krwioobiegu).
Do celów leczniczych wykorzystuje się liście tej rośliny i korę, którą gotuje się lub destyluje. W taki sposób otrzymana woda z kory jest podstawowym ekstraktem do produkcji kremów i maści.
Chciałabym tu powiedzieć, że z kolei tradycyjna medycyna chińska (TCM) odkryła dość wcześnie lecznicze właściwości korzenia oczaru (Radix hamamelis). Nadal wykorzystywane są w wersji suszonej i mielonej na:
- Wyczerpanie
- Zatrucia
- Poważne obrażenia ciała
Oczar Wirginijski – Sprawdzone Składniki
- Garbniki (taniny) – głównie pochodne kwasu galusowego
- Flawonoidy
- Fenole
Składniki te znane są ze szczególnej ochrony ran.
Garbniki działają dezynfekująco, przeciwzapalnie. Prawie każda rana, podobnie zresztą jak większość chorób skóry, błon śluzowych i naczyń jest związana z mniejszym lub większym stanem zapalnym i ze zwiększonym ryzykiem infekcji. Pierwszym krokiem w leczeniu ran jest utrzymanie sterylności obolałego miejsca.
Taniny wpływają na to, że czynniki zakaźne nie potrafią już tak łatwo przenikać osłabionych warstw skóry.
Garbniki wchodzą w reakcję z białkami skóry i błon śluzowych. Działają uszczelniająco i ściągająco. Łagodzą też zapalenie stawów.
Można powiedzieć, że garbniki tymczasowo suszą tkankę, a to wiąże się z brakiem pożywki dla bakterii lubiących wilgoć.
Oczar zawiera hamamelitaniny i elagitaniny.
Fenole – są często głównym składnikiem roślinnego olejku eterycznego, również posiadają właściwości lecznicze lub wzmacniają lecznicze właściwości ziół. Są też przeciwutleniaczami. Fenole znajdziesz też np. w żeń-szeniu.
Flawonoidy – jest to specjalna podgrupa fenoli. Działają dezynfekująco, przeciwalergicznie, wzmacniają naczynia krwionośne. Chronią skórę i błony śluzowe. Wykazują też aktywność przeciwnowotworową. Dla przykładu flawonoidy są też zawarte w malwie, traganku, aronii i lnie.
Flawonoidy stosuje się do zwalczania wyprysków, zapaleń błon śluzowych, hemoroidów, a także suchej i obolałej skóry.
Do głównych flawonoidów z oczaru zalicza się – astragalinę, kemferol i proantocyjanidyny.

Oczar Wirginijski – Właściwości Lecznicze
- Działa przeciwzapalnie
- Ściągająco
- Dezynfekująco
- Przecialergicznie
- Przeciwutleniająco
- Chroni naczynia krwionośne
- Działa antynowotworowo
- Chroni błony śluzowe
- Łagodzi trądzik, wypryski, oczyszcza pory
- Przyspiesza gojenie się ran
Herbatą z oczaru wirginijskiego można płukać gardło, dziąsła i jamę ustną. Podobnie przy zapaleniu żołądkowo-jelitowym powinien organizm zareagować pozytywnie na taką herbatę. Można z niej też robić okłady na ranę.
Jak przygotować herbatę z oczaru wirginijskiego?
Wystarczy 1-2 łyżeczki liści lub kory, zalewamy to wrzątkiem odstawiamy pod przykryciem na minimum 10 minut. Przecedzamy. Można pić 1-3 filiżanek dziennie. Herbata z oczaru może pomóc na ból zęba. Ale należy pamiętać, że wewnętrzne stosowanie oczaru może niekiedy wywoływać dolegliwości żołądkowo-jelitowe ze względu na wysoki udział tanin. A zbyt wysoka dawka herbaty lub nalewki z tej rośliny może uszkodzić wątrobę.
Przy stosowaniu zewnętrznym, jeśli skóra jest bardzo wrażliwa, to może dojść do zaczerwienienia lub pieczenia skóry.
Nalewka z Oczaru do Gojenia się Ran – Przepis
Może posłużyć jako substytut maści i kremów z oczaru na rany.
Składniki
- Liście lub kora oczaru
- Wódka wysokoprocentowa
- Słoik po dżemie
Wykonanie
W słoiku umieszczamy liście lub korę do wysokości 2/3 słoika, zalewamy wódką. Słoik należy zamknąć i odstawić na 4-6 tygodni. W tym czasie trzeba od czasu do czasu wstrząsnąć słoikiem, żeby składniki aktywne całkowicie przedostały się do alkoholu.
Następnie odcedzić. I używać zewnętrznie, miejscowo na problematyczną skórę. A do płukania gardła należy nalewkę rozcieńczać z wodą, kilka kropli nalewki na resztę wody.
Pamiętaj! Nalewka ta służy tylko do użytku zewnętrznego i do płukania gardła.
Przy hemoroidach i żylakach można używać maści z oczarem, ponieważ złagodzi te dolegliwości.
Przeczytaj też:
- Żylaki – Jakie zioła stosować
- Hemoroidy – Domowe środki zaradcze
- Kolendra – Właściwości lecznicze
- Antocyjany
- Traganek – Wzmacnia układ odpornościowy
- Aronia – Właściwości lecznicze
- Hibiskus
Zdjęcia: pixabay.com
.