Osteoporoza
Osteoporoza to zmniejszenie gęstości gości. Stają się one porowate i kruche, dlatego są bardziej podatne na złamania. Osteoporoza występuje powszechnie u kobiet w trakcie i po menopauzie. Osteoporoza to zmniejszenie gęstości gości. Stają się one porowate i kruche, dlatego są bardziej podatne na złamania. Osteoporoza występuje powszechnie u kobiet w trakcie i po menopauzie. Choroba ta może też dotknąć mężczyzn, choć rzadziej. U dzieci także rzadko się przejawia.
Jedna na dwie kobiety i co czwarty mężczyzna po 50-tce z powodu osteoporozy łamią kości. Utrata gęstości kości to naturalny proces starzenia się, ale na skutek tej choroby ten proces jest przyspieszony. Miejsca szczególnie narażone na złamania to: nadgarstek, biodro, kręgosłup. W zaawansowanym stadium kości są już tak kruche, że nawet niewielki upadek może doprowadzić do złamań.
2 rodzaje osteoporozy
- Pierwotna osteoporoza – powstaje na skutek starzenia się i ona występuje najczęściej, w 95%
- Wtórna osteoporoza – występuje na skutek innych chorób, leczenia i złego stylu życia, to pozostałe 5%
Osteoporoza – przyczyny
- Zmniejszenie zawartości wapnia, fosforu oraz spadek innych minerałów w kościach. W efekcie wewnętrzna struktura kości staje się niestabilna i słaba. Menopauza to pogłębia. I taki proces przyspieszonego niszczenia kości trwa około 10 lat. Natomiast zbliżając się do 60 roku życia znów ten proces ulega spowolnieniu, już tak nie uderza w kości, ale mimo wszystko trwa nadal.
- Ryzyko osteoporozy zależy od tego jak mocne kości organizm posiadał pomiędzy 25-35 rokiem życia.
- Płeć ma również znaczenie przy osteoporozie, ponieważ na skutek menopauzy następuje u kobiet gwałtowny spadek poziomu estrogenów w ciele. A to przyspiesza resorpcję kości.
- Osoby o jasnej karnacji mają podwyższone ryzyko zachorowania na osteoporozę. Tak samo jak osoby o smukłej budowie ciała, ponieważ posiadają mniejszą masę kostną.
- Regularne picie coli może wywołać zmniejszenie gęstości kości biodrowej.
- Nadmierne spożywanie alkoholu również nie sprzyja mineralizacji kości. To najczęstsza przyczyna osteoporozy u mężczyzn.
- Dieta o niskiej zawartości wapnia.
- Problemy z trawieniem i wchłanianiem wapnia do organizmu.
- Nadczynność tarczycy, ponieważ doprowadza do zwiększonej produkcji hormonów tarczycy, a to osłabia gęstość kości.
- U mężczyzn osłabia kości też niski poziom testosteronu.
- Cukrzyca typu 1 i 2 może zwiększać ryzyko zachorowania na osteoporozę
- Anoreksja lub bulimia zmniejszają gęstość kości w okolicy lędźwiowej i bioder.
- Reumatoidalne zapalenie stawów ogranicza ruchy i może prowadzić do osteoporozy.
- Choroby sercowo-naczyniowe
- Zaburzenia hormonalne u kobiet wywołujące nieregularne cykle miesiączkowe.
- Kortykosteroidy lub leki immunosupresyjne mogą uszkadzać kości. Stosuje się takie leki przy reumatoidalnym zapaleniu stawów, astmie oraz łuszczycy.
- Niektóre diuretyki (leki moczopędne) mogą wywoływać wydalanie przez nerki zbyt dużej ilości wapnia.
- Radioterapia w leczeniu raka miednicy może zwiększyć ryzyko złamań.
- Palenie papierosów zmniejsza zdolność do wchłaniania wapnia, dlatego wywołuje ryzyko osteoporozy.
Osteoporoza – objawy
Początkowy etap osteoporozy jest bezobjawowy. Może dawać o sobie znać w postaci bólu pleców. A w fazie zaawansowanej dochodzi do złamań kości w nadgarstkach, w kręgosłupie i w biodrach.
- Utrata kilku centymetrów we wzroście
- Krzywa postawa ciała
- Silny ból pleców
- Złamania
Jak zapobiegać osteoporozie
- Regularne ćwiczenia 30 minut dziennie, dlatego że mogą spowolnić utratę masy kostnej
- Witamina D, ponieważ jest ważna dla wchłaniania wapnia
- Zdrowe nawyki żywieniowe, ponieważ wzmocnią kości
- Zapobieganie upadkom
Bywa też tak, że sama dieta nie zapobiegnie wystąpieniu osteoporozy. Więc wsparciem może być dostarczanie do organizmu minerałów i pierwiastków śladowych. Jakich? Pobierz mojego darmowego ebooka z bloga to się dowiesz tam więcej 🙂
Jeśli jelita nie funkcjonują prawidłowo to też nie są w stanie w pełni wykorzystać dostarczonych minerałów. Dlatego jednocześnie warto zadbać o stan jelit.
Dobrymi źródłami wapnia są takie produkty jak: migdały, nasiona chia, brokuły, sezam, suszone owoce, zielone warzywa liściaste.
Także magnez i potas mają swój wkład w zapobieganiu osteoporozie, ponieważ zwłaszcza magnez ma działanie anaboliczne, czyli budujące kości. Natomiast nadmiar wapnia działa katabolicznie, a więc degraduje kości.
Stosuj profilaktykę bo ?…
- Ponieważ magnez jest przeciwzapalny. A przy stanach zapalnych aktywują się osteoklasty – komórki rozkładające kości. Magnez bierze też udział w aktywacji witaminy D.
- Gdyż Witamina K2 dba o prawidłowe rozprowadzanie wapnia w organizmie. Usuwa również wapń z naczyń krwionośnych i kieruje ten pierwiastek do kości i zębów.
- Dlatego, że krzem i bor mogą także zwiększać gęstość kości. Dobrym źródłem krzemu jest proso, jęczmień i owies. Bor znajdziesz w awokado, orzechach, owocach (oprócz cytrusów), ale też w suszonych owocach np. w suszonych śliwkach, które zawierają go 4x więcej niż świeże.
- Ponieważ witamina C sprzyja regeneracji kolagenu i tworzeniu kości. Sporo witaminy C znajdziesz w dzikiej róży, rokitniku i aceroli.
- Gdyż kwasy tłuszczowe omega-3 mają pozytywny wpływ na kości, bo poprawiają wchłanianie wapnia z jelita. Zmniejszają też wydalanie minerałów przez nerki.
Również blokery kwasu żołądkowego ( inhibitory pompy protonowej) mogą zwiększyć podatność na wystąpienie osteoporozy, jeśli są przyjmowane przed dłuższy czas.
Zobacz też:
Zdjęcia: pixabay.com