Passiflora na Stres i Lęk

Passiflora na Stres i Lęk
4 lutego, 2020 admin

Passiflora

Passiflora (Passiflora incarnata L.), nazywana też kwiatem męczennicy rośnie głównie w Ameryce Środkowej i Południowej. To roślina lecznicza o znanym działaniu uspokajającym i przeciwlękowym. Łagodzi nastroje depresyjne, stres i ułatwia zasypianie. Istnieje ponad 500 gatunków tej rośliny.

Kwiat męczennicy opiera się na interakcji z metabolizmem przekaźnika kwasu gama-aminomasłowego (GABA).

GABA to najważniejszy endogenny neuroprzekaźnik hamujący w ośrodkowym układzie nerwowym. Wpływa na procesy poznawcze. A nerwowość, niepokój, depresja, lęk i bezsenność są związane z niskim poziomem GABA.

Kwiat passiflory jest uważany za antagonistę receptora GABA-B, dlatego to prawdopodobnie tłumaczy działanie antydepresyjne tej rośliny.

Passiflora na Zaburzenia Snu

Przyczyny zaburzeń snu mogą być różne. Odpowiedni sen jest niezbędny dla utrzymania zdrowia. Konwencjonalne tabletki nasenne mają zwykle sporo skutków ubocznych. Mogą też prowadzić do uzależnień, jeśli są przyjmowane przed długi czas.

Są jednak alternatywne ziołowe suplementy. Passiflora tu pomoże samodzielnie lub w połączeniu z innymi składnikami ziołowymi np. z walerianą, chmielem, dziurawcem, albo melisą. Zapewnia szybki i spokojny sen.

Passiflorę można również stosować na zaburzenia snu u dzieci.

Passiflora na Zaburzenia Lękowe

Uczucie strachu znają wszyscy, ponieważ zdolność odczuwania strachu jest podstawową umiejętnością człowieka. W chwilach zagrożenia ciało instynktownie reaguje lękiem, a wszystkie funkcje ciała uruchamiają się. Dlatego wtedy rozszerzają się źrenice, krążenie się zwiększa, wszystkie percepcje zmysłowe stają się ostrzejsze.

W sytuacjach realnego zagrożenia taka reakcja jest pożądana. Natomiast są chwile w których strach odczuwa się jako wyniszczający. Powody dla których ludzie czują strach są niezliczone np. lęk wysokości, klaustrofobia, lęk przed wystąpieniem publicznym, lęk przed egzaminami, interakcje społeczne itd.

Strach potrafi paraliżować i okradać z energii i siły. W niektórych przypadkach pomaga zadanie sobie pytania: „Dlaczego odczuwam teraz strach?”, „Czego się boję?”. Więc nazwanie strachu może pomóc go zmniejszyć. Ale niekiedy to nie wystarcza i wtedy mogą wkroczyć z pomocą zioła. Kwiat passiflory jest odpowiedni w takiej sytuacji, bo uspokoi umysł i obniży krążenie krwi.

Passiflora na Mocne Włosy

Utrata włosów u kobiet jest głównie spowodowana wahaniami hormonalnymi. Dotyczy to szczególnie kobiet po ciąży, karmiących piersią, w okresie menopauzy lub po odstawieniu pigułki.

Wzrost włosów u kobiet jest wzmacniany przez estrogeny, żeńskie hormony płciowe. Jeśli ich poziom spadnie to może wystąpić wypadanie włosów. Leczenie hormonalne może pomóc, ale nie jest całkowicie bezpieczne, ponieważ terapia hormonalna zwiększa ryzyko raka piersi, zawału serca i udaru mózgu. Tutaj alternatywą mogą być produkty ziołowe. Kwiat męczennicy zawiera fitohormony, czyli hormony roślinne, które dają podobny efekt do estrogenów.

passiflora na stres i lęk
Passiflora na Stres i Lęk/pixabay.com

Passiflora – Składniki

 • Flawonoidy
 • Polisacharydy (związki cukrowe)
 • Glikozydy cyjanogenne (gynokardyna)
 • Ślady olejków eterycznych

Wyciągi z kwiatów męczennicy zwiększają działanie neuroprzekaźnika kwasu gamma-aminomasłowego (GABA) w mózgu. Tłumi on nadmierne reakcje nerwowe.

Passiflora – Właściwości

 • Działa uspokajająco
 • Przeciwskurczowo
 • Przeciwlękowo
 • Nasennie
 • Obniża ciśnienie krwi
 • Wzmacnia włosy

Zioło to zaczyna działać po 30 minutach od spożycia i nie wywołuje efektu przyzwyczajenia, czy też uzależnienia, dlatego jest bezpieczne.

Stosuje się napar z passiflory lub ekstrakty etanolowe i metanolowe. Jest także w preparatach farmaceutycznych bez recepty z grupy tabletek nasennych i uspokajających, głównie w połączeniu z innymi roślinami.

Europejskie Stowarzyszenie Towarzystw Naukowych w dziedzinie Fitoterapii (ESCOP) zaleca kwiat passiflory przy problemach z zasypianiem i drażliwością, ponieważ dobrze sobie z tym radzi.

Passiflorę można podawać również w okresie przejściowym po odstawieniu nikotyny, alkoholu lub narkotyków, gdyż łagodzi napięcie z tym związane.

Jeśli czujesz niepokój , to zadbaj o swój komfort psychiczny, bo to jest podstawą budowania dobrego zdrowia 🙂

Przeczytaj też:

Zdjęcia: pixabay.com

POBIERZ BEZPŁATNEGO EBOOKA:
„Zioła Witaminy Minerały”

Jeśli zależy Ci na swoim zdrowiu, chcesz się cieszyć pełnią życia i przy okazji podnieść jego komfort, to ten ebook jest dla Ciebie.

Z ebooka dowiesz się m.in.:

 • Jak radzić sobie z różnymi dolegliwościami
 • Jakie zioła pomagają
 • Jak działają Witaminy
 • Jak działają składniki mineralne
 • Jak przygotować w domu proste mieszanki ziołowe
 • Jak samodzielnie przygotować płukanki do włosów

POBIERZ E-BOOKA

guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments