Problemy z Trawieniem

Problemy z Trawieniem
2 sierpnia, 2019 admin

Problemy z Trawieniem

Problemy z trawieniem to coraz powszechniejsze zjawisko, szczególnie w krajach zachodnich. Towarzyszą im dolegliwości takie jak: zespół jelita drażliwego, biegunka, zaparcia, wrzodziejące zapalenie jelita grubego, celiakia. Współczesna dieta przyczynia się do tego, ponieważ żywność wysoko przetworzona. Może powodować problemy zdrowotne. Często jest niskiej jakości i zawiera szkodliwe substancje.

Więc jak zwalczyć problemy trawienne? Już odpowiadam 🙂 Najpierw trzeba znaleźć przyczynę.

Nietolerancja Pokarmowa

Problemy z trawieniem mogą mieć różne podłoża. Czynnikiem wyzwalającym może stać się np. nietolerancja pokarmowa taka jak: nietolerancja laktozy, glutenu, fruktozy. Wtedy skutkiem będzie ból brzucha, złe samopoczucie i problemy trawienne.

  • Nietolerancja laktozy wywołuje biegunkę, wzdęcia, skurcze brzucha po wypiciu mleka i zjedzeniu produktów mlecznych
  • Nietolerancja glutenu występuje po spożyciu produktów mącznych. Skutkuje biegunką, wzdęciami, utratą apetytu, wymiotami, zawrotami głowy, wahaniami nastroju.
  • Nietolerancja fruktozy wywołuje ból brzucha, biegunkę po zjedzeniu owoców i innych pokarmów z fruktozą
  • Nietolerancja histaminy występuje po wypiciu wina, piwa oraz wina musującego. Także po zjedzeniu serów dojrzałych, kiszonej kapusty, pomidorów, surowej wędliny lub czekolady. Spożycie niektórych owoców również może skutkować nietolerancją histaminy. Do uwalniaczy histaminy należą truskawki, kiwi, ananasy, cytrusy. Oznacza to, że mimo iż nie zawierają histaminy, to i tak stymulują jej uwalnianie w ciele. Objawami są: miękkie stolce, ból brzucha, ból głowy, swędzenie, kołatanie serca, problemy z oddychaniem, katar
problemy z trawieniem
Problemy z Trawieniem/pixabay.com

Dolegliwości Żołądkowe

Zapalenie żołądka prowadzi także do problemów z trawieniem. Również wrzody żołądka i dwunastnicy przyczyniają się do tego. Niejednokrotnie bakteria Helicobacter Pylori odpowiada za zaburzenia żołądkowe, które wpływają na trawienie.

Błonę śluzową żołądka może atakować wiele czynników np. stres, ponieważ wpływa na układ odpornościowy. W efekcie bakteria rozmnaża się do patogennego charakteru.

Dieta podobnie wpływa na organizm. Syntetyczne dodatki do żywności oraz mała skuteczność przeciwutleniaczy w przewodzie pokarmowym doprowadzają do powstania toksyn. A te z kolei mogą podrażniać i uszkadzać organizm.

Zakwaszenie organizmu także wpływa na dolegliwości żołądkowe. Zdrowa flora jelitowa charakteryzuje się prawidłową proporcją pomiędzy korzystnymi bakteriami, a patogennymi. Stosunek ten powinien wynosić 85% do 15%. Jeśli ta proporcja zostaje zaburzona, to może nastąpić przewlekłe zapalenie w jelicie, a to prowadzi do problemów trawiennych.

Niezdrowy styl życia i antybiotyki będą rzutowały również na stan żołądka. Pomocne tu będą probiotyki i dieta przeciwzapalna.

Zobacz też:

Zdjęcia: pixabay.com

POBIERZ BEZPŁATNEGO EBOOKA:
„Zioła Witaminy Minerały”

Jeśli zależy Ci na swoim zdrowiu, chcesz się cieszyć pełnią życia i przy okazji podnieść jego komfort, to ten ebook jest dla Ciebie.

Z ebooka dowiesz się m.in.:

  • Jak radzić sobie z różnymi dolegliwościami
  • Jakie zioła pomagają
  • Jak działają Witaminy
  • Jak działają składniki mineralne
  • Jak przygotować w domu proste mieszanki ziołowe
  • Jak samodzielnie przygotować płukanki do włosów

POBIERZ E-BOOKA

guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments