Przekonania Kształtują Twoją Biologię

Przekonania Kształtują Twoją Biologię
9 września, 2020 admin

Przekonania Kształtują Twoją Biologię

Wiara, że geny kontrolują Twoje życie jest przestarzała. Biolog Bruce Lipton w swoich wczesnych badaniach naukowych usunął jądro z komórki. Ważne jest to, że jądro zawiera prawie całe DNA genów w komórce. Okazało się, że usunięcie jądra komórkowego nie ma wpływu na życie komórki.

Komórka w tych badaniach nie umarła, żyła jeszcze przez kolejne 3 miesiące i przejawiała bardzo skomplikowane zachowania i funkcje. Naukowiec ten udowodnił, że geny nie są odpowiednikiem mózgu dla komórek.

Więc co kontroluje życie komórek ? Nie jest to genetyka, ale skład podłoża/środowiska w którym znajdują się komórki. Jakie to ma znaczenie? A takie, że to my sami stajemy się panami naszych genów, bo tylko my możemy zmienić swoje przekonania i postawy. A to zmienia skład chemiczny w ciele. Przykład – kiedy stres dominuje w organizmie skład chemiczny w ciele jest niekorzystny i komórki mogą mutować np. w kierunku nowotworów.

Zmiany w myśleniu prowadzą do zmian chemicznych we krwi, które w rezultacie kontrolują naszą genetykę.

Potencjał Twoich Komórek

Przekonanie, że geny kontrolują nasze życie i że są odpowiedzialne za choroby jest błędnym przekonaniem. Dlaczego? Dlatego, że gen jest tylko kodem do produkcji białek, które stanowią budulec ciała. Oczywiście białka dają nam cechy fizyczne i cechy behawioralne, ale nie są one kontrolowane przez geny.

Geny tworzą części, a to co nas samych kontroluje to są nasze myśli, postawy i wierzenia. Myśli człowieka zmieniają się w chemię. Chemia wędruje przez ciało, kontroluje aktywność naszych genów. Więc jeśli zmienisz zdanie to jednocześnie zmienisz swoją biologię.

Tym jak przekonania faktycznie wpływają na nasze życie zainteresowała się nauka – epigenetyka bada takie zależności. Geny obwiniamy za różne choroby. Ale czy to dobre założenie? Czy tak naprawdę jest? Przyjrzyjmy się temu głębiej 🙂 Co nas zainteresuje? To, że tylko 1% chorób jest faktycznie związanych z genami.

Więc skąd pochodzi pozostałe 99% chorób? Epigenetyka pokazuje, że choroby pochodzą ze sposobu w jaki żyjemy, czyli są powiązane z naszym stylem życia. Największą przyczyną chorób jest stres. Pamiętaj, że to Ty masz wpływ na swoje myśli. Każda zmiana zaczyna się w Tobie. Masz wewnętrzny potencjał do zmian. Więc kiedy zrozumiemy, że głównym źródłem naszych problemów jest nasze życie, sposób w jaki żyjemy, stres, to wtedy będziesz mogła i będziesz mógł zmienić własne życie. Dzięki temu przejmiesz kontrolę nad nim i zaczniesz zarządzać swoją biologią.

DNA
DNA/pixabay

Rak Prostaty

Internista Dean Ornish prowadził badania naukowe na Uniwersytecie w San Francisco przy udziale pacjentów chorych na raka prostaty. Pacjentów podzielił na 2 grupy. Jedna z tych grup otrzymała leczenie konwencjonalne, czyli z lekami farmaceutycznymi. Druga grupa zaś przez 90 dni nie otrzymywała żadnych leków. Lekarz ten pokazywał tej grupie i uczył ich jak poprawić swój styl życia, zmienił ich dietę oraz uczył ich technik redukcji stresu i medytacji.

Przed rozpoczęciem eksperymentu odczytano dane genetyczne obu tych grup. Odczyt powtórzono po 90 dniach. I co się stało? 500 genów uległo zmianie dzięki innemu stylowi życia. Większość genów, które uległy zmianie to geny, które były związane z rakiem prostaty. Pokazano jak styl życia potrafi głęboko zmienić geny.

Bruce Lipton w swoich badaniach naukowych udowodnił, że komórki są kontrolowane przez sygnały środowiskowe, a nie przez geny. To błona komórkowa kontroluje komórkę. a nie geny. Błona komórkowa wykrywa informacje ze środowiska i używa ich w celu kontrolowania aktywności genów.

DNA
DNA/pixabay

Rak Piersi

Rak piersi to zmora naszych czasów. Wiele kobiet wierzy, że jeśli mają geny nowotworu piersi to mogą oczekiwać, że choroba pojawi się w ich życiu. Mnóstwo osób żyje w przekonaniu, że posiadanie genów nowotworowych jest równoznaczne z byciem chorym na raka.

Wszystkie geny są powiązane z chorobami, ale ich nie powodują. Nie istnieje gen, który powoduje raka. Okazuje się, że tylko 50% kobiet, które mają gen raka BRCA1 zapada na tę chorobę.

Styl życia, przekonania i uczucia są ściśle związane z ekspresją raka. To jest główny czynnik choroby, a nie geny. Może tak być, że w Twojej rodzinie jest historia raka. Ale to nie znaczy, że Ty też na raka zachorujesz. Jeśli jednak zaczniesz wierzyć, że geny powodują raka, to możesz wpędzić się w chorobę. Skutki negatywnych przekonań są równie silne jak placebo, jednak dają przeciwne niż placebo rezultaty. Wpływ negatywnych przekonań to efekt nocebo.

Pozytywne przekonanie może pomóc pokonać chorobę, a negatywne może ją wywołać. Przekonania mają zdolność zmieniania genów. Mogą sprawić, że zmutowane komórki powrócą do normy. Około 90% przypadków raka piersi nie ma żadnego związku z genami, nie ma związku z dziedziczeniem. Za to ma związek ze stylem życia.

To Ty wpływasz na swoje zdrowie. Jesteś silniejsza i silniejszy niż możesz sobie wyobrazić. Geny Cię nie kontrolują, to Ty kontrolujesz geny.

A teraz kilka słów o mnie. W tym roku, czyli w 2020 a dokładniej na przełomie wiosny/lata przeszłam operację. Zwykłe kontrolne badanie lekarskie zaskoczyło bardzo złym wynikiem i natychmiastowym skierowaniem na operację do szpitala. Tamten czas był bardzo trudny dla mnie, byłam zaskoczona diagnozą. I wtedy coś we mnie pękło. Obiecałam sobie, że muszę zmienić swoje życie, bo inaczej stres zniszczy moje zdrowie. Tak też zrobiłam. Postanowiłam na co dzień trenować życie w zgodzie z własnym sercem. Życie w połączeniu pracy serca i umysłu (koherencja serca). Nie było to łatwe, ponieważ negatywne przekonania nadal miałam zakotwiczone w podświadomości.

W tym czasie wybrałam codzienną pracę z przekonaniami, sięgającą bardzo głęboko w podświadomość za pomocą dedykowanego mi nagrania hipnotycznego. To w połączeniu z kilkunastoma minutami codziennej medytacji świeckiej i ćwiczeniami koherencji serca uchroniło mnie przed drugą operacją w tym roku – dużo poważniejszą. Miałam mieć usuwaną całą macicę.

Siła umysłu, serca i stosowanie olejku CBD sprawiły, że choroba się cofnęła. Jeśli ten artykuł może pomóc Tobie to warto było go napisać.

Źródła:

 • Ornish D., Magbanua M.J. Changes in prostate gene expression in men undergoing an intensive nutrition and lifestyle intervention „Preceedings of the National Academy of Sciences” 2008, 105: 8369-8374
 • Lipton B., Bensch K. Microvessel Endothelial Cell Transdifferentiation: Phenotypic Characterization „Differentiation” 1991, 46: 117-133
 • Brodin P., Jojic V. Variation in the human immune system is largely driven by non-heritable influences „Cell” 2015, 160(1): 37-47
 • Carlson L., Beattie T. Mindfulness-based cancer recovery and supportive-expressive therapy maintain telomere length relative to controls in distressed breast cancer survivors „Cancer” 2014, 121(3): 476-484
 • Waterland R., Jirtle R. Transposable Elements: Targets for Early Nutritional Effects on Epigenetic Gene Regulation „Molecular and Cell Biology” 2003. 23(15): 5293-5300

Przeczytaj też:

Zdjęcia: pixabay

POBIERZ BEZPŁATNEGO EBOOKA:
„Zioła Witaminy Minerały”

Jeśli zależy Ci na swoim zdrowiu, chcesz się cieszyć pełnią życia i przy okazji podnieść jego komfort, to ten ebook jest dla Ciebie.

Z ebooka dowiesz się m.in.:

 • Jak radzić sobie z różnymi dolegliwościami
 • Jakie zioła pomagają
 • Jak działają Witaminy
 • Jak działają składniki mineralne
 • Jak przygotować w domu proste mieszanki ziołowe
 • Jak samodzielnie przygotować płukanki do włosów

POBIERZ E-BOOKA

guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments