
Rozmaryn
Rozmaryn (Rosmarinus officinalis) należy do roślin leczniczych. Jest ziołem używanym już w starożytności. Wtedy miał zastosowanie jako środek antyseptyczny, który unieszkodliwiał zarazki. Zaznaczył się również jako zioło poprawiające pamięć. Uczniowie w starożytnej Grecji nosili wieniec rozmarynu, żeby zwiększyć efektywność pracy mózgu, zwłaszcza podczas egzaminów. Był też symbolem przyjaźni, lojalności i pamięci.
Rozmaryn – Zioło Lecznicze
Zaletą tej aromatycznej rośliny jest pozytywny wpływ na komórki mózgowe. Składnik czynny rozmarynu, który stymuluje mózg to kwas karnozowy. Zwalcza on skutecznie toksyny i wolne rodniki. Profilaktycznie zabezpiecza przed wystąpieniem demencji i choroby Alzheimera. Badania dowodzą, że istnieje bezpośredni związek pomiędzy olejkiem eterycznym z rozmarynu, a usprawnieniem pamięci.
Naukowcy z Northumbria University w Wielkiej Brytanii badali składnik chemiczny rozmarynu o nazwie 1,8-cyneol. Badano wydajność pamięci 20 osób. Efekt działania olejku rozmarynowego był widoczny. Zaznaczył się w tych badaniach, ponieważ okazało się, że wyższe stężenie cyneolu we krwi usprawniło wydajność mózgu – zarówno pod względem szybkości jak i dokładności.
Cyneol należy do terpenów. To substancja roślinna, która dostaje się do krwioobiegu przez błony śluzowe nosa lub płuc. Są to małe cząstki organiczne, dlatego potrafią łatwo przekroczyć barierę krew-mózg. Rozpuszczają się w tłuszczach.

Rozmaryn – Właściwości Lecznicze
- Składniki rozmarynu zapobiegają rozkładowi neuroprzekaźnika acetylocholiny. Pełni ważną rolę w zachowaniu pamięci. Rozmaryn wspiera prawidłowy przepływ krwi do tkanki mózgowej i jednocześnie oczyszcza krew
- Ponieważ, zioło to jest naturalnym antybiotykiem
- dlatego, że zwalcza bakterie i grzyby
- Skoncentrowany wyciąg z rozmarynu aktywuje układ odpornościowy
- Działa przeciwkaszlowo
- Ponieważ, poprawia trawienie
- Działa przeciwskurczowo
- Gdyż, wzmacnia nerwy
- Ponieważ działa przeciwbólowo
- Dlatego, że działa przeciwzapalnie
- Napina skórę i pobudza krążenie
- Zmniejsza dolegliwości reumatyczne
- Ponieważ, zmniejsza ryzyko zachorowania na miażdżycę tętnic
- Wspiera zmęczone nadnercza
- Reguluje gospodarkę hormonalną – wprowadza równowagę hormonalną
- Gdyż, Normalizuje cykle miesiączkowe
- Zmniejsza ryzyko wystąpienia raka piersi, ponieważ wyrównywaniu poziomu estrogenu
- Reguluje poziom cukru we krwi, dlatego przydatny jest dla cukrzyków
- Sprawia, że węglowodany rozkładają się wolniej podczas trawienia i wolniej przechodzą do krwi
- Napar z rozmarynu stosowany do kąpieli łagodzi ból i wspomaga gojenie się ran
- Stosowany jest w profilaktyce przeciwpróchniczej
Rozmaryn to przyprawa kulinarna nadająca potrawom mocny aromat, to też pobudzająca herbata i harmonizująca aromaterapia 🙂 Ma zastosowanie też w różnego rodzaju produktach kosmetycznych – mydłach, kremach, płynach do kąpieli, czy w pastach do zębów oraz szamponach.
Herbata z Rozmarynu
1 łyżeczkę suszonych lub świeżych liści rozmarynu należy posiekać i zalać szklanką wrzącej wody. Odstawić pod przykryciem na ok. 10 minut. Następnie przecedzić.
Jak działa herbata z rozmarynu? Działa na kaszel, niestrawność, nudności, na zaburzenia pracy nerek i pęcherza moczowego, na ogólne osłabienie, nerwowość i pomocna jest przy niskim ciśnieniu krwi.
Herbata rozmarynowa stosowana bezpośrednio na skórę działa dezynfekująco.
Olejek Rozmarynowy – Aromaterapia
Pachnący olejek rozmarynowy jest bardzo popularny ze względu na swoje działanie antyseptyczne, przeciwbólowe i stymulujące. Przydaje się przy bólach stawów i mięśni. Również przy sztywności szyi, siniakach i zwichnięciach. Wykorzystuje się go przy obrzękach, żylakach oraz zaburzeniach krążenia. Zapach rozmarynu i olejku rozmarynowego przeciwdziała koszmarom sennym.
Olejek z rozmarynu może zabezpieczać żywność przed zakażeniami grzybami toksykogennymi.
Zobacz też: