SPF

SPF

SPF (Sun Protection Factor) to współczynnik ochrony przeciwsłonecznej. Jeszcze niedawno uważano, że promieniowanie UVA jest nieszkodliwe, gdyż stanowi 90% światła docierającego do Ziemi. Mimo tego promienie UVA uszkadzają również skórę. Wywołują fotostarzenie, czyli proces przedwczesnego starzenia się skóry związany ze zbyt dużą ekspozycją skóry na słońce.

Fotostarzenie zmniejsza elastyczność skóry, wywołuje zmarszczki i plamy pigmentacyjne. Osłabia również reakcje obronne organizmu. Organizm ostrzega przed oparzeniem słonecznym, gdy jest zbyt duża dawka promieniowania UVB, natomiast przy promieniowaniu UVA nie występują sygnały alarmowe. Obecnie w kosmetykach przeciwsłonecznych uwzględnia się też coraz częściej ochronę przed UVA. Takie produkty mają swoje znaki atestu. Przy kupowaniu produktów z filtrem przeciwsłonecznym warto spojrzeć czy ochrona dotyczy UVB i UVA.

Nawet bez opalania jesteśmy narażeni na promieniowanie UVA, również przy zachmurzonym niebie, czy w półcieniu, dlatego coraz więcej producentów kosmetyków uwzględnia taką ochronę w produktach do pielęgnacji dziennej i makijażu np. L’Oreal, Lancaster, Nivea.

Promienie UVA wywołują przede wszystkim chroniczne uszkodzenie tkanki łącznej. Wytwarzają wolne rodniki i agresywne związki, które uszkadzają komórki oraz atakują materiał genetyczny DNA. Zaburza to równowagę funkcji komórkowej. UVA nadmiernie pobudza rozkład włókien tkanki łącznej – kolagenu i elastyny. Na skutek tego skóra traci swoją elastyczność i nawilżenie. Powstają linie i wyraźnie widoczne zmarszczki.

Jak Działa Ochrona Przeciwsłoneczna ?

Przed słońcem chronią filtry fizyczne i chemiczne. Chemiczne filtry UV działają jak tarcza ochronna. Pochłaniają docierające promieniowanie i przekształcają je w nieszkodliwe ciepło. Substancja filtra UV jest odporna na działanie światła, dlatego ochrona pozostaje długotrwała.

Z kolei fizyczne filtry przeciwsłoneczne odbijają promieniowanie, tak jak małe lustra. Filtry te składają się z dwutlenku tytanu i tlenku cynku. Mają rozmiar pięciu tysięcznych milimetra, więc są właściwie niewidoczne na skórze. Dla porównania, żeby uzyskać grubość włosa , to należałoby ułożyć obok siebie 400 takich drobinek. Mimo, że są tak niewielkie, to nie są wchłaniane przez skórę.

Współczynnik Ochrony Przeciwsłonecznej SPF

Z uwagi na rosnące zmiany klimatyczne promieniowanie UV docierające do powierzchni Ziemi będzie nadal wzrastać. Dlatego warto pamiętać o stałej ochronie skóry przed przedwczesnym starzeniem i uszkodzeniami spowodowanymi promieniami słonecznymi.

Współczynnik ochrony przeciwsłonecznej SPF:

  • 6, 10 to ochrona podstawowa (niska)
  • 15, 20, 25 to ochrona średnia
  • 30, 50 wysoka ochrona
  • 50+ bardzo wysoka

Sprawdzaj na opakowaniu kosmetyków współczynnik ochrony przeciwsłonecznej SPF.