Waleriana – Właściwości Lecznicze

Waleriana – Właściwości Lecznicze
6 stycznia, 2020 admin

Waleriana

Waleriana (Valeriana officinalis) to kozłek lekarski, znana jest też pod innymi nazwami na przykład baldrian, biedrzan, kocia trawa, odolan. Istnieje ponad 250 różnych rodzajów waleriany np. valeriana celtica, valeriana dioica, valeriana jatamansi.

Valeriana officinalis to wieloletnia roślina zielna, dorasta od 80 cm do 2 metrów wysokości. Kwiaty są od koloru białego do różowego. Uprawiana jest w Holandii, Niemczech, Anglii i w Europie Wschodniej. Można ją spotkać rosnącą też w Azji. Jest odporna na mróz. Występuje często na brzegach łąk, skrajach lasów i pól. Surowcem leczniczym jest korzeń kozłka lekarskiego i kłącza.

Stosowana jest do celów leczniczych przy stanach napięcia nerwowego w formach skurczowych, jak i bólowych.

Dopada Cię niekiedy silny stres i masz ochotę rzucać talerzami wtedy? 🙂 To taki dosadny przykład 🙂 No niekoniecznie, aż tak ekstremalnie możesz odczuwać stres. Ale kto jest cholerykiem z charakteru to bliższe mu są te klimaty „rzucania talerzami” na rozładowanie napięcia. Chodzi o to, że nie zawsze w życiu wszystko układa się jak po sznurku i że droga jest usłana samymi kwiatami. Czasem nerwy puszczają i żeby nie dochodziło do tłuczenia talerzy lub też innych kubków, czy filiżanek 🙂 można się próbować wspomagać naturalnymi środkami ziołowymi. Waleriana do takich środków należy.

Waleriana (Kozłek Lekarski) – Składniki

 • Olejki eteryczne
 • Monoterpeny i seskwiterpeny (wtórne substancje roślinne takie jak substancje zapachowe lub aromatyzujące)
 • Kwasy seskwiterpenowe
 • Kwasy fenolowe
 • Walepotriaty
 • Alkaloidy (substancje czynne wtórnego metabolizmu)
 • Aminokwasy

Różne rodzaje waleriany różnią się składem tych poszczególnych składników. Kwas walerenowy i walerenol mają działanie relaksujące i sprzyjają zasypianiu. Olejki eteryczne łagodzą skurcze. A alkaloidy mogą łagodzić nadmierną kwaśność żołądka, która objawia się w postaci zgagi lub dyskomfortu w żołądku.

Waleriana na Zaburzenia Snu

Jest naturalnym środkiem nasennym. Skraca fazę snu i częściowo wydłuża głęboki sen bez wpływu na profil snu. Natomiast zioło to nie sprawdzi się w ostrych przypadkach. Przeznaczone jest do długotrwałej terapii i trzeba się uzbroić w cierpliwość zanim przyjdą pożądane efekty – od 2 do 4 tygodni. Możliwa jest też spokojniejsza faza snu głębokiego po zastosowaniu waleriany.

Trzeba też pamiętać, że waleriana nie zadziała nasennie, jeśli przyczyną braku snu jest inna choroba.

Inne zioła pomocne przy zaburzeniach snu to: melisa, szyszki chmielu, ziele dziurawca, lawenda, kwiat męczennicy (passiflora).

waleriana właściwości lecznicze
Waleriana – Właściwości Lecznicze/pixabay.com

Waleriana jako Środek Uspokajający

Zioło to radzi sobie z chwilową nerwowością wywołaną zewnętrznymi zdarzeniami, takimi jak: stres, egzaminy, ważny termin, nieoczekiwane nowe wyzwanie. Pomaga się uspokoić, ale potrzebna tu jest cierpliwość, bo waleriana nie działa w ciągu kilku godzin. Żeby zadziałała musi być spożywana przez kilka tygodni.

Uspokaja układ nerwowy i przy okazji nie odrętwia go, nie ogranicza jego działania. Poprawia koncentrację i kondycję psychiczną. Umożliwia równowagę oraz relaks. Pomaga pokonać niepokój, rozluźnia ścieżki nerwowe, a także umożliwia narządom swobodne działanie. W fazie zdrowienia uzyskanej przy pomocy waleriany, można na spokojnie dojść do sedna problemu i znaleźć pozytywne rozwiązanie, zaradzić trudnej sytuacji.

Czasem takim problemem jest stres, presja, zbyt dużo pracy lub brak akceptacji. W przypadku braku akceptacji zaufaj sobie, swojemu sercu i w ten sposób znajdziesz najlepszą odpowiedź. Nie szukaj akceptacji na zewnątrz, bo szukanie z poziomu braku, będzie tylko potwierdzało Tobie brak wracający do Ciebie z otoczenia. Kiedy zaufasz sobie i pokierujesz się sercem w życiu to akceptacja ze strony innych sama przyjdzie, bez konieczności szukania jej. Spróbuj, koherencja (spójność) serca i umysłu działa zawsze 🙂 To obszar neurobiologii i fizyki kwantowej, więc nie będę rozwijała w tym artykule tego tematu 🙂 Chyba, że chcielibyście, no to mogę kiedyś o tym napisać w osobnym poście lub artykule.

Waleriana na Dolegliwości Żołądkowo-Jelitowe i Skurcze

Korzeń kozłka lekarskiego (waleriana) pomaga przy dolegliwościach ze strony przewodu pokarmowego i skurczach. Rozluźnia zwłaszcza mięśnie gładkie, które znajdują się np. w macicy. Łagodzi ból menstruacyjny. Zioło to stosuje się również przy menopauzie.

Waleriana używana jest także w przypadku: kolki, drażliwego żołądka i drażliwego pęcherza. Łagodzi powiązany z lękiem ból głowy, skurcze, gazy i wymioty.

Najczęstszą formą są krople z waleriany. Wiele kropli zawiera alkohol, dlatego mają ograniczone zastosowanie. Waleriana też występuje w innych postaciach np. wyciąg w tabletkach i kapsułkach.

Waleriana rzadko jest dostępna bez dodatków, przeważnie wzbogacona jest o składniki roślin podobnie działających. Występuje w mieszankach herbat.

Waleriana – Właściwości Lecznicze

 • Badania kliniczne wskazują, że jest przydatna przy łagodnych i umiarkowanych zaburzeniach snu
 • Przydatna jest w stanach lękowych i niepokoju
 • Łagodzi koszmary senne
 • Zmniejsza drażliwość
 • Poprawia koncentrację i zdolność myślenia
 • Łagodzi nerwowość żołądka
 • Zmniejsza stres
 • Łagodzi skurcze menstruacyjne i ból
 • Wyrównuje wahania nastroju
 • Pomaga złagodzić napięcie nerwowe powstałe w wyniku odstawienia nikotyny, alkoholu lub kofeiny

Korzeń kozłka lekarskiego od dawna uważa się za ziołowy lek uspokajający. Pomaga złagodzić skurcze i rozluźnić mięśnie. Sprawdza się w kolce jelitowej i nerwobólach. Leczy nerwowość i zaburzenia snu. Stosuje się przy wahaniach hormonalnych, żeby złagodzić lęk.

Trzeba też pamiętać, że z produktami waleriany należy obchodzić się ostrożnie. Bo? Bo warianty waleriany poza Europą są znacznie mniej znane. Badania wykazują, że europejska waleriana nie posiada wysokiej zawartości składników rakotwórczych (walepotriatów), ma maksymalnie 2%. Natomiast waleriana pochodząca z Japonii, Indii, czy Meksyku może zawierać do 8% walepotriatów – w jaki sposób te składniki wywierają negatywny wpływ na organizm do końca nie jest jeszcze wyjaśnione.

Pamiętaj! Jeśli korzystasz z leków syntetycznych to z niektórymi lekami waleriana może wejść w reakcje chemiczne. Dlatego w takich przypadkach konsultuj się z lekarzem, czy możesz ją stosować.

Poduszki do spania wypełnione kwiatami tej rośliny ułatwiają spokojny sen.

Napar z waleriany (korzenia kozłka lekarskiego) można dodać do kąpieli, ponieważ zadziała relaksacyjnie i złagodzi napięcie mięśni.

Przeczytaj też:

Zdjęcia: pixabay.com

POBIERZ BEZPŁATNEGO EBOOKA:
„Zioła Witaminy Minerały”

Jeśli zależy Ci na swoim zdrowiu, chcesz się cieszyć pełnią życia i przy okazji podnieść jego komfort, to ten ebook jest dla Ciebie.

Z ebooka dowiesz się m.in.:

 • Jak radzić sobie z różnymi dolegliwościami
 • Jakie zioła pomagają
 • Jak działają Witaminy
 • Jak działają składniki mineralne
 • Jak przygotować w domu proste mieszanki ziołowe
 • Jak samodzielnie przygotować płukanki do włosów

POBIERZ E-BOOKA

guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments