Wirusy i Bakterie – Różnice i Podobieństwa

Wirusy i Bakterie – Różnice i Podobieństwa
16 marca, 2020 admin

Wirusy i Bakterie

Wirusy i bakterie są odpowiedzialne za różne choroby. Ale czy wiemy czym się różnią? Wyjaśnijmy ten temat. Sprawdźmy co się za tym kryje.

Wirusy i Bakterie Różnią się Wielkością

Bakterie są znacznie większe niż wirusy. Te drugie są tak małe, że można je zobaczyć tylko pod mikroskopem elektronowym. Wirusy są do 100 razy mniejsze od bakterii. Bakterie z kolei można zobaczyć pod zwykłym mikroskopem świetlnym.

Wirusy są bardzo małe głównie od 20 nm do 350 nm. Nie ma jednej formy i jednej struktury dla wirusów, więc wyglądają odmiennie. Różnią się kilkoma punktami w strukturze.
Większość komórek bakteryjnych ma wielkość od 0,5 do 10 mikrometrów.

Wirusy i Bakterie Mają Inną Budowę

Lekarze rozpoznają bakterie i wirusy na podstawie ich odmiennej struktury. Wirusy są dość prosto zbudowane. Składają się tylko z materiału genetycznego w otoczce białkowej. Struktura bakterii jest znacznie bardziej złożona. Oznacza to, że w przeciwieństwie do wirusów bakterie posiadają metabolizm. Dlatego zalicza się je do żywych organizmów.

Bakterie to komórki, a wirusy to cząstki. Jednak zarówno jedne jak i drugie zawierają informacje genetyczne. „Głowa” jest typowa dla wirusów – zawierają informację genetyczną w postaci DNA lub RNA. Dlatego mają otoczkę białkową zwaną kapsydem. Na powierzchni wielu wirusów przebiegają procesy przypominające wyglądem kolce.

Bakterie nie mają jądra komórkowego – nazywa się to prokariotami. Z uwagi na brak jądra komórkowego DNA jest wolne w cytoplazmie. Niektóre bakterie mogą powodować poważne choroby.

Wirusy i Bakterie Rozmnażają się Inaczej

Bakterie mogą się namnażać poprzez podział komórek. A wirusy nie, ponieważ nie mają metabolizmu. Wirusy potrzebują „komórki gospodarza” do reprodukcji – w której wprowadzają swój własny materiał genetyczny. Zatem „komórka gospodarza” w wyniku tych działań rozmnaża materiał genetyczny wirusa.

Bakterie są najprostszymi formami życia na ziemi. Są jednokomórkowe, ale mogą też żyć razem w koloniach.

Bakterie występują prawie wszędzie, te na skórze mają chronić przed patogenami. Można je również znaleźć w jelicie. Niektóre bakterie pomocne są w procesie trawienia.

Warto też pamiętać, że dla niektórych bakterii temperatura 70 st. Celsjusza nie stanowi problemu. Tak samo jak istnieją takie, które są odporne nawet na wysoki poziom promieniowania radioaktywnego.
Wirusy mogą ewoluować, mogą mutować.

wirusy i bakterie różnice i podobieństwa
Wirusy i Bakterie – Różnice i Podobieństwa/Freepik

Antybiotyki Działają Tylko na Bakterie

Antybiotyki niszczą bakterie, ale nie wirusy. Niszczą ścianę komórkową bakterii lub zapobiegają ich namnażaniu.
Wirusy nie mają ściany komórkowej, ani metabolizmu, dlatego antybiotyki nie zadziałają w ich przypadku. Więc w przypadku chorób wirusowych takich jak przeziębienie zwalczane są tylko objawy. Istnieją jednak leki hamujące namnażanie się wirusów. Ale działają tylko na kilka z nich.

Środki przeciwwirusowe mają też więcej skutków ubocznych, ponieważ wirusy wykorzystują ludzkie komórki, więc są one również dotknięte w wyniku zwalczania wirusa. Wyjątkiem są środki przeciwwirusowe stosowane na skórze np. przeciwko wirusom opryszczki. Wtedy nie powoduje to prawie żadnych skutków ubocznych.

Leki przeciwwirusowe mogą skrócić grypę, wtedy gdy są w odpowiednim czasie podane. Inne obszary stosowania środków przeciwwirusowych to np. wirusowe zapalenie wątroby, czy HIV.

Szczepienia Przeciwko Wirusom i Bakteriom

Grypa, odra i różyczka to przykłady wirusów przeciwko którym można się zaszczepić. Jednak wiele wirusów takich jak wirusy grypy ciągle się zmieniają. Dlatego to utrudnia opracowanie szczepionki.

Infekcje bakteryjne na które dostępne są szczepienia obejmują np. tężec, błonicę, krztusiec.

Pandemia i Epidemia – Różnica

Epidemia to fala chorób w których pewna choroba występuje lokalnie i przez ograniczony czas, a kumulacja tej choroby jest wysoka.
Typowe dla epidemii choroby to: grypa, cholera, tyfus, polio.

Epidemia jest zagrożeniem które prowadzi do do licznych negatywnych skutków, a nawet śmierci. Pandemia jest jeszcze bardziej daleko idąca. Ponieważ jest to epidemia, która nie jest ograniczona regionalnie. Może zasięgiem obejmować wiele krajów i różne kontynenty. I może trwać bardzo długo.

Typowe choroby dla pandemii to: zaraza w średniowieczu, AIDS, światowe pandemie grypy takie jak: grypa hiszpanka w 1918 roku, grypa azjatycka rok 1957, grypa Hongkong w 1968 roku.

Koronawirus również zaczął się rozprzestrzeniać na świecie więc nie jest wykluczona pandemia.

Przeczytaj też:

Zdjęcia: Freepik

POBIERZ BEZPŁATNEGO EBOOKA:
„Zioła Witaminy Minerały”

Jeśli zależy Ci na swoim zdrowiu, chcesz się cieszyć pełnią życia i przy okazji podnieść jego komfort, to ten ebook jest dla Ciebie.

Z ebooka dowiesz się m.in.:

  • Jak radzić sobie z różnymi dolegliwościami
  • Jakie zioła pomagają
  • Jak działają Witaminy
  • Jak działają składniki mineralne
  • Jak przygotować w domu proste mieszanki ziołowe
  • Jak samodzielnie przygotować płukanki do włosów

POBIERZ E-BOOKA

guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments