Środki Zaradcze na Zespół Jelita Drażliwego

Środki Zaradcze na Zespół Jelita Drażliwego
28 września, 2020 admin

Zespół Jelita Drażliwego

Powszechne zaburzenie trawienne to właśnie zespół jelita drażliwego (IBS). Czym się charakteryzuje? Bólem brzucha, skurczami, zmianami w pracy jelit. Dokuczają wzdęcia, nadmiar gazów, biegunka lub zaparcia. Jest to zaburzenie czynnościowe części jelita grubego. Można sobie pomóc modyfikując codzienną dietę i styl życia.

Problem z jelitami przyczynia się do obniżenia komfortu fizycznego i psychicznego człowieka. IBS co prawda nie prowadzi do żadnej choroby organicznej takiej jak: choroba Leśniowskiego-Crohna, wrzodziejące zapalenie jelita grubego, ani do raka jelita grubego, ale potrafi namieszać w nastroju, prowadząc do lęku, a nawet depresji.

Wpływ różnych czynników jest tak duży, że do końca nie są jasne przyczyny tej dolegliwości. Zaburzenia żołądkowo-jelitowe są wywołane problemami z interakcją mózgu i jelit. Osoby cierpiące na zespół jelita drażliwego są bardzo wrażliwe na określone bodźce lub wyzwalacze. Ludzie z IBS mogą mieć problemy z ruchliwością jelit, stanami zapalnymi, nadwrażliwością trzewnej i bakteriami jelitowymi. Niekiedy dochodzi do IBS po infekcji przewodu pokarmowego.

Dwa razy więcej kobiet dotyka zespół jelita drażliwego niż mężczyzn. Dlaczego? Wskazuje się tutaj na hormony związane z cyklem miesiączkowym.

Zespół jelita drażliwego nie jest spowodowany stresem, ani innymi silnymi emocjami, ale u niektórych osób zaostrzenie objawów IBS następuje właśnie w stresującym okresie życia np. po utracie pracy, śmierci bliskiej osoby lub innym trudnym wydarzeniu w życiu.

Druga sprawa to pokarmy. Teoretycznie one nie powodują IBS, ale? Ale spożywanie niektórych pokarmów może wywołać wzdęcia, biegunki lub ból brzucha. Do nich należą dania smażone, alkohol, albo specyficzna wrażliwość na żywność.

Zespół Jelita Drażliwego Czynniki Ryzyka

Poniżej podaję czynniki ryzyka:

 • Ruchliwość mięśni gładkich przewodu pokarmowego, ponieważ u osób z IBS prędkość tego ruchu jest zmieniona w okrężnicy i w jelicie cienkim. Szybsze skurcze są widoczne u niektórych ludzi cierpiących na IBS z przewagą biegunki, a u niektórych osób z IBS z przewagą zaparć są zbyt powolne
 • Nadwrażliwość trzewna – jest to podwyższone uczucie bólu w narządach wewnętrznych ciała. Sporo pacjentów odczuwa ból w odbytnicy silniej niż pozostali. Różnica w odczuwaniu bólu jest wynikiem procesu w którym nerwy jelitowe stają się nadmiernie uwrażliwione na stymulację
 • Stan zapalny – bo pomimo, że może nie być wykryty podczas rutynowych testów diagnostycznych, to jednak może nadal występować. Zapalenie o niskim stopniu nasilenia na poziomie komórkowym najprawdopodobniej u niektórych osób z zespołem jelita drażliwego jest związane z wcześniejszym zapaleniem żołądka i jelit
 • Bakterie jelitowe – bo istnieje różnica między składem bakterii u niektórych osób z zespołem jelita drażliwego, a u tych, którzy nie mają tego schorzenia. Bakterie w jelicie cienkim mogą przyczyniać się do powstania IBS w momencie nadmiernego nagromadzenia się w nim złych bakterii. Taki przerost bakterii można spotkać też pod nazwą – SIBO
 • Połączenie mózg-jelito ponieważ jelitowy układ nerwowy kieruje procesami trawienia i pozostaje w ścisłej komunikacji z mózgiem. Jest to widoczne podczas reakcji na stres. Zaburzona interakcja pomiędzy jelitami, a mózgiem może być związana z zaburzeniem ruchliwości i nadwrażliwości trzewnej. Występuje brak równowagi w poziomach określonych neuroprzekaźników, dlatego osoby z IBS odczuwają ulgę przyjmując leki antydepresyjne, bo działają na właśnie na określone neuroprzekaźniki
 • Hormony – gdyż objawy IBS nasilają się w okolicach cyklu miesiączkowego lub w czasie jego trwania
zespół jelita drażliwego
Zespół Jelita Drażliwego/pixabay

Styl życia

Ludzie podatni na depresję i lęki są w podwyższonej grupie ryzyka wystąpienia zespołu jelita nadwrażliwego. Przemoc fizyczna i emocjonalna też potęguje ryzyko wystąpienia IBS. Palenie, alkohol, otyłość, brak ruchu mogą zaostrzać objawy IBS.

Brak równowagi w społecznościach bakterii jelitowych zwany jest dyzbiozą. Niedobór cennych bakterii prowadzi do rozchwiania flory jelitowej. Nietolerancja pokarmowa również może zaznaczyć się w IBS. Wywołuje odpowiedź immunologiczną w jelitach, prowadzącą do niskiego stopnia zapalenia oraz braku równowagi bakterii jelitowych. Najczęstsze nietolerancje pokarmowe związane są z takim produktami jak: nabiał, pszenica i gluten.

Aby zmienić lub zmodyfikować nieco swój styl życia i powrócić do zdrowia na pewno będzie pomocna zmiana codziennej diety, joga, medytacja oraz inne formy ruchu w których ciało i umysł czują się dobrze. Pomoże z pewnością również akupunktura, czy hipnoterapia. Dla każdego będzie to coś innego, ważne aby to odnaleźć i zastosować w swoim codziennym życiu to co nam pomaga poprawić zdrowie i utrzymać je na dłużej.

Probiotyki

Dużą rolę w promowaniu zdrowia odgrywają przyjazne bakterie w układzie pokarmowym, czyli probiotyki, ponieważ równoważą stan jelit i układu odpornościowego. Mogą one występować naturalnie w niektórych produktach spożywczych np. w jogurcie, twarogu, żywności fermentowanej, ale też dostępne są w postaci suplementów.

Ja przetestowałam na sobie pewien probiotyk w kapsułkach. Chciałam sprawdzić czy jest dobry i pomimo tego, że nie mam zespołu nadwrażliwego jelita to byłam ciekawa jak mój organizm zareaguje na ten probiotyk. Byłam mile zaskoczona, bo już w pierwszym dniu testowania czułam lekkość w jelitach 🙂 Testowałam 2 opakowania probiotyku o nazwie Narum+mumio, 3x dziennie po 2 kapsułki. Żeby bardziej to zobrazować to zrobiłam fotkę tego preparatu.

narum+mumio probiotyk
Narum+mumio Probiotyk/zdjęcie własne

W międzyczasie przeziębiłam się więc nie byłam pewna jak i czy w ogóle probiotyk jest w stanie wpłynąć na szybszy powrót do zdrowia przy przeziębieniu. Stosowałam tylko naturalne metody, czyli to co miałam w kuchni – miód Manuka, czosnek, probiotyk w kapsułkach i olejek CBD. Jestem pozytywnie zaskoczona efektem. Kaszel minął po 4 dniach, katar po 5 dniach. Nie stosowałam, żadnego syropu przeciwkaszlowego. Ogólnie przeszłam łagodnie przeziębienie, bez żadnych wspomagaczy farmakologicznych.

Pięknie ten specyfik wpłynął na moją kondycję zdrowotną. Szybko mój organizm się samodzielnie zregenerował. Czy jestem przekonana do tego probiotyku? Tak, szczerze polecam. To produkt o wysokiej jakości, kapsułki są łatwe do połknięcia, aczkolwiek są nieco duże. Przechowywałam opakowania w lodówce. Wspaniale poprawia perystaltykę jelit, jeśli masz z tym problem. Żadnych skutków ubocznych nie odczułam. Wszystko przebiegało OK. Ten produkt jest też odpowiedni dla wegan, jeśli tacy czytają też ten artykuł 🙂

Probiotyk można kupić klikając w wyraz tutaj, nastąpi automatyczne przekierowanie do sklepu.

Źródła:

Przeczytaj także:

Zdjęcia: pixabay, zdjęcie własne

POBIERZ BEZPŁATNEGO EBOOKA:
„Zioła Witaminy Minerały”

Jeśli zależy Ci na swoim zdrowiu, chcesz się cieszyć pełnią życia i przy okazji podnieść jego komfort, to ten ebook jest dla Ciebie.

Z ebooka dowiesz się m.in.:

 • Jak radzić sobie z różnymi dolegliwościami
 • Jakie zioła pomagają
 • Jak działają Witaminy
 • Jak działają składniki mineralne
 • Jak przygotować w domu proste mieszanki ziołowe
 • Jak samodzielnie przygotować płukanki do włosów

POBIERZ E-BOOKA

guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments