Zespół złamanego serca. Co się dzieje w ciele?

Zespół złamanego serca. Co się dzieje w ciele?
25 lutego, 2022 admin

Zespół Złamanego Serca

Chciałabym poruszyć w tym artykule temat syndromu złamanego serca. W takich sytuacjach nie tylko cierpi psychika, ale również obrywa ciało człowieka. Ludzi słabszych psychicznie dotkną wtedy stany depresyjne, a może nawet depresja. Co prowadzi do zespołu złamanego serca? Przyczyny mogą być różne przede wszystkim silny stres związany np. ze śmiercią bliskiej osoby, z rozstaniem, a nawet odrzucenie przez drugą osobę.

Każdy taką sytuację przeżywa inaczej. Po jednej osobie to spłynie jak po kaczce, a dla innej będzie jak kolec w sercu. Każdy ma inny poziom emocji, inną odporność psychiczną, inne przekonania, inny stopień pewności siebie, inne cechy osobowości i charakteru, inne doświadczenia życiowe i odmienny próg zaufania do innych. Takich niuansów może być wiele.

Temat ten zainteresował mnie bardzo, więc zaczęłam go ostatnio drążyć. Ja też należę do osób wrażliwych, mimo, że bywam twarda życiowo – bo i takie mam cechy osobowości. Natomiast bardzo porusza mnie niezrozumienie ze strony bliskich mi osób. Nie jest tak, że biegam i opowiadam wszystkim dookoła jak się czuję, zazwyczaj jest to jedna osoba, czasem dwie. A najczęściej przeżywam to wewnętrznie w sobie i to wtedy boli najbardziej, kiedy nie mogę się tym podzielić z drugą osobą, która by potrafiła mnie w takiej sytuacji wesprzeć dobrym słowem, dodać otuchy.

Współczesny świat wymaga od ludzi bycia w keep smiling na co dzień, w pracy, w domu, w towarzystwie, w sklepach, w urzędach. Reklamy otaczające nas z prawej i lewej strony wskazują, że jedynym słusznym zachowaniem jest najlepiej całodzienny uśmiech na twarzy. Tylko, że to iluzja. Życie ma wiele stron, wiele emocji, wiele trosk i wiele radości. W życiu mieszają się miłość i łzy, dostatek i troski, zadowolenie i rozpacz, zaufanie i jego brak, przyjaźń i jej brak, towarzystwo i samotność, ekstawertyzm i introwertyzm, zdrowie i choroba, szczęście i wypadki, harmonia i strach, pokora i buta, sukces i porażka. Przykładów można by mnożyć. Ale myślę, że wystarczy tu ich taka ilość.

Każdy Nowy Dzień Może Być Początkiem Czegoś Dobrego…

Każdy nowy dzień może być początkiem czegoś dobrego. Każdy chciałby zbudować swoje życie jak najlepiej. Jednym to wychodzi znakomicie, a innym słabiej. Jedni odważnie patrzą w przyszłość, a inni mimo podejmowanego ogromnego wysiłku ze swojej strony osiągają nikłe rezultaty. Dla jednych osób będziesz promieniem radości w ich życiu, a inni Cię skrytykują, nie zrozumieją, zepchną na boczny tor swojej uwagi. Nie każdy będzie Twoim przyjacielem, tak jak nie każdy stanie się Twoim wrogiem. Ale obojętność też potrafi zaboleć. Życie składa się z chwil dobrych i tych trudniejszych, po nocy przychodzi dzień, a po burzy spokój.

EKG
EKG

Co Dzieje się w Ciele w Czasie Zespołu Złamanego Serca?

Zobaczmy jak zespół złamanego serca potrafi namieszać w zdrowiu. Zespół ten nazywany jest też zespołem Takotsubo lub kardiomiopatią stresową. Objawy mogą być niewinne, ale mogą być podobne do objawów przy zawale serca, z tymże nie są aż tak niebezpieczne w skutkach.

Ale co się dzieje w sercu w tym czasie? Ano całkiem spora anomalia, bo organ ten może zasygnalizować ból w klatce piersiowej, albo świszczący oddech. Podobnie jak zawał, ale nie jest to zawał. Jak wygląda serce w takim stanie? Otóż wierzchołkowa część lewej komory serca można powiedzieć, że balonieje. To znaczy, że końcówka lewej komory nie kurczy się – z tego względu serce przybiera kształt przypominający naczynie tsubo.

Stres emocjonalny może występować razem ze stresem fizycznym. W takich sytuacjach dochodzi do osłabienia zdolności radzenia sobie w życiu. Czasem wręcz ktoś może sobie z tym samodzielnie nie poradzić. Dlaczego tak się dzieje? Bo następuje aktywacja kory mózgowej i autonomicznego układu nerwowego, w szczególności gałęzi współczulnej. I jak to wpływa na ciało? Uwalniany jest kortyzol, czyli hormon stresu, ale też inne hormony zwane katecholaminami. Uwalniane są w ilościach 100x większych niż normalnie. Toksycznie wpływają na mięsień sercowy i nadają kształt balonika lewej komorze serca. Ale to nie koniec, ponieważ katecholaminy mogą wywołać zwężenie naczyń wieńcowych, a to może prowadzić do niedokrwienia. Efekt może być podobny do zawału serca, nawet gdy przyczyny są odmienne.

Czy to prawda, że głównie kobiety dotyka zespół Takotsubo? Tak, nawet ponad 80% to kobiety. Jeśli jesteś po menopauzie to uważaj, dlatego że kardiomiopatia stresowa powiązana jest z brakiem estrogenów. Estrogeny działają ochronnie na naczynia i krążenie wieńcowe.

Jak do tej pory nie wynaleziono lekarstwa na zespół złamanego serca. Staraj się mimo to kierować miłością w życiu. Bo tylko ona jest prawdziwa, kiedy masz miłość w sercu, życie Cię poprowadzi, intuicja Cię poprowadzi, Wszechświat, a jak jesteś wierząca to możesz wstawić tu słowo Bóg. Mimo, że bliscy potrafią ranić, to ja w głębi serca wierzę, że potrafią też budować przyjaźń.

Ważny jest kontakt z drugim człowiekiem w budowaniu relacji, samo bycie online to tylko wycinek życia. Człowiek składa się głównie ze struktury offlinowej 🙂

Kiedy cierpisz otrzyj łzy, podnieś głowę, wstań z kolan i uwierz, że zasługujesz i masz umiejętność do budowania pięknych i trwałych relacji z ludźmi, które nie złamią Ci serca, a dodadzą otuchy, ogrzeją dobrym słowem, będą dla Ciebie wsparciem psychicznym, zmotywują Cię do działania, pomogą w podjęciu właściwych wyborów, rozgonią chmury wokół Ciebie i sprowadzą promyki słońca na Twoją twarz.

Zaufanie. Buduj zaufanie z ludźmi, otaczaj się ludźmi którzy są przychylnie do Ciebie nastawieni i chcą budować z Tobą dobre relacje.
Gdzieś, kiedyś, w jakiejś przestrzeni zostaniemy rozliczeni z tego jakimi byliśmy ludźmi. Starajmy się być jak najlepsi dla siebie i dla innych. Nikt nie jest doskonały, potykamy się wszyscy, przecieramy kolana, podnosimy się i idziemy dalej przez życie. Wiele można ponaprawiać w życiu, nie trzeba się wzajemnie przekreślać.

Zdjęcia: Pixabay

POBIERZ BEZPŁATNEGO EBOOKA:
„Zioła Witaminy Minerały”

Jeśli zależy Ci na swoim zdrowiu, chcesz się cieszyć pełnią życia i przy okazji podnieść jego komfort, to ten ebook jest dla Ciebie.

Z ebooka dowiesz się m.in.:

  • Jak radzić sobie z różnymi dolegliwościami
  • Jakie zioła pomagają
  • Jak działają Witaminy
  • Jak działają składniki mineralne
  • Jak przygotować w domu proste mieszanki ziołowe
  • Jak samodzielnie przygotować płukanki do włosów

POBIERZ E-BOOKA

guest
2 komentarzy
Najstarsze
Najnowsze
Inline Feedbacks
View all comments
Maria
Maria

Agnieszko dziękuję za poruszenie tej ważnej kwestii jak nasza psychika oddziałuje
na ciało! przeżyłam kiedyś i wiem jak trudno potem dojść do zdrowia i na poziomie ciała jak i psychiki! dzięki Tobie zrozumiałam tę zależność! Dziękuję i pozdrawiam serdecznie!