Zioła na cholesterol

Zioła na cholesterol
13 marca, 2019 admin


Cholesterol – co to jest

Cholesterol jest substancją podobną do tłuszczu. Jest on potrzebny człowiekowi, ponieważ spełnia istotne funkcje w organizmie. Jego obecność jest bardzo ważna w procesie budowania błony komórkowej. Uczestniczy również w procesach metabolicznych mózgu. Zioła na cholesterol przydadzą się w jego normowaniu.

Cholesterol jest źródłem do produkcji kwasów żółciowych do trawienia tłuszczów oraz do wytwarzania witaminy D i niektórych hormonów. Jakich hormonów? Na przykład: estrogenów, testosteronu i kortyzolu.

Większość cholesterolu produkuje sam organizm. Około ¾ tej produkcji wykonuje wątroba. Pozostała ¼ część jest wychwytywana z pożywienia. Dlatego ważne jest to co jemy, bo ma wpływ na poziom cholesterolu. Częściowa zmiana diety może być korzystna dla jego ustabilizowania.


Dobry i zły cholesterol

Żeby cholesterol mógł być transportowany we krwi, to muszą lipidy – czyli substancje tłuszczopodobne , które nie rozpuszczają się w wodzie– połączyć się z białkami rozpuszczalnymi w wodzie.

W ten sposób tworzą się lipoproteiny, które w zależności od zawartości lipidów i białka można podzielić na lipoproteiny o:

 • Bardzo niskiej gęstości (VLDL)
 • Niskiej gęstości (LDL)
 • Wysokiej gęstości (HDL)

LDL – zawiera wysoką zawartość lipidów, dlatego jest określany mianem – złego cholesterolu. Natomiast HDL – ma niższe ich stężenie, dlatego jest nazywany – dobrym cholesterolem.

Wnioskujemy zatem, że im wyższy poziom lipidów tym gorzej dla organizmu, ponieważ nie jest to zdrowy czynnik.

VLDL ma całkowitą zawartość lipidów (cholesterol, trójglicerydy i fosfolipidy) wynoszącą ok. 85%. W LDL to poziom o wartości ok.75%, a w HDL lipidy mają poziom ponad 50%. Jaki z tego wniosek ? VLDL i LDL są szczególnie niezdrowe.

Zioła na cholesterol obniżają poziom złego cholesterolu.

Do czego prowadzi wysoki poziom cholesterolu

Podwyższa ryzyko pojawienia się złogów w ścianach naczyń. A za tym idzie niebezpieczeństwo nabawienia się miażdżycy. Dlatego w dalszej części przyjrzymy się jak działają zioła na cholesterol.

Może się jednak i tak zdarzyć, że pomimo wysokiego poziomu cholesterolu, u niektórych osób stan naczyń krwionośnych nadal będzie dobry. Więc wystąpi niskie ryzyko udaru lub zawału serca.

Istnieje jeszcze jeden przypadek – kiedy to osoby mimo niskiego poziomu cholesterolu mają i tak złogi i zwapnienie żył. Więc tutaj to ryzyko jest podwyższone. Dlatego w takich przypadkach należy bardzo pilnować żeby cholesterol nie podnosił się nawet lekko, żeby sobie nie zaszkodzić.

U osób z wysokim ryzykiem, poziomu LDL należy obniżyć go poniżej 70 mg/dl. Warto obniżać go też odpowiednimi ziołam na cholesterol.

Miażdżyca, czyli arterioskleroza „lubi” złogi tłuszczowe w żyłach.

Można powiedzieć, że cząsteczki HDL zabierają cholesterol odkładający się na ściankach naczyń krwionośnych i przenoszą go z powrotem do wątroby. A co robi wątroba ? Przekształca go w inne substancje lub na nowo w lipoproteiny. Jeśli przekształci go w kwasy żółciowe, to będą uwalniane do jelita.

Przy wysokim poziomie HDL, można powiedzieć że żyły są czyste, nie zawierają osadów. Zatem HDL zmniejsza ryzyko chorób sercowo-naczyniowych.

W tkance tłuszczowej są osadzone nerki. Dlaczego o tym wspominam ? Ponieważ w tej tkance znajdują się też trójglicerydy, które pełnią ważne funkcje w organizmie np. zabezpieczają ciało przed zimnem i przechowywanew niej stanowią zapas energii.

Jednak przy zwiększonym poziomie trójglicerydów, także powstaje ryzyko chorób sercowo-naczyniowych i wysokiego poziomu cholesterolu. Poziom trójglicerydów może spaść przy odpowiedniej zmianie diety.

cholesterol, a nawyki żywieniowe
Cholesterol, a nawyki żywieniowe/ pixabay.com


Jaka jest norma dla prawidłowego cholesterolu

Jest to sprawa indywidualna. Uzależniona też od występujących dolegliwości np. w przypadku cukrzycy, lepiej aby poziom cholesterolu wynosił nie więcej niż 165 mg/dl. Dla osób po zawale prawidłowym wynikiem będzie wartość 180 mg/dl.

Polskie Towarzystwo Kardiologiczne zaleca cholesterol całkowity sięgający do poziomu 190 mg/dl.


Zioła na cholesterol

 • Kozieradka – obniża poziom cholesterolu do 25%
 • Kurkuma – obniża cholesterol i powoduje lepszy przepływ krwi do tętnic wieńcowych
 • Lucerna – pomaga zbić jego wartość o ok. 20%, dzięki zawartości saponiny
 • Herbaty ziołowe np. z głogu, lipy, pokrzywy, serdecznika. Głóg, lipę i pokrzywę można zmieszać ze sobą i zaparzyć. Można posłodzić miodem
 • Mieszanka ziołowa – z karczocha i łopianu –również zadziała na zbicie cholesterolu – wystarczą 2 łyżeczki na szklankę
 • Czosnek – zmniejsza także cholesterol i pomaga obniżyć ciśnienie krwi. Zawiera też allicynę, która działa bakteriobójczo i grzybobójczo
 • Karczoch – obniża cholesterol o ok. 15%, ponieważ zawiera kwasy kawoilochinowe. Redukuje też poziom trójglicerydów.
 • Imbir – zmniejsza wartość cholesterolu i przyspiesza krążenie krwi

Zioła obniżające poziom cholesterolu mogą być przyjmowane profilaktycznie we wczesnym stadium choroby. W bardziej zaawansowanym zioła są uzupełnieniem terapii lekarskiej.

Zobacz też:

Zdjęcia: pixabay.com

POBIERZ BEZPŁATNEGO EBOOKA:
„Zioła Witaminy Minerały”

Jeśli zależy Ci na swoim zdrowiu, chcesz się cieszyć pełnią życia i przy okazji podnieść jego komfort, to ten ebook jest dla Ciebie.

Z ebooka dowiesz się m.in.:

 • Jak radzić sobie z różnymi dolegliwościami
 • Jakie zioła pomagają
 • Jak działają Witaminy
 • Jak działają składniki mineralne
 • Jak przygotować w domu proste mieszanki ziołowe
 • Jak samodzielnie przygotować płukanki do włosów

POBIERZ E-BOOKA

guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments