Zioła Przeciw Poceniu

Zioła Przeciw Poceniu
3 maja, 2021 admin

Przyczyny Nadmiernej Potliwości

Zioła przeciw poceniu? Jeśli chodzi o przyczyny nadmiernej potliwości to mogą być różne np. wysoka temperatura otoczenia, wysiłek fizyczny, zbyt ciepłe ubranie, nadmierna aktywność nerwów, stres lub poważne choroby. Na ogół krople potu pomagają organizmowi rekompensować różnice temperatur i odprowadzać nadmiar ciepła z wnętrza organizmu na zewnątrz.

W stresujących lub groźnych sytuacjach organizm uwalnia więcej hormonów stresu. A nerwy kontrolujące produkcję potu stają się nadaktywne. Pikantne potrawy lub zbyt obfite posiłki również wpływają na zwiększoną ilość ciepła w organizmie i potu.

Czynniki Powodujące Pot

Gruczoły potowe rozmieszczone są prawie wszędzie w skórze. Wiele z nich jest na dłoniach, podeszwach stóp i na czole. Wydzielają słoną ciecz, która odparowuje na powierzchni skóry, dzięki temu ją ochładza. Pamiętajmy jednak, że wraz z potem organizm pozbywa się cennych składników takich jak np. wapń i magnez. Pocąc się organizm traci także własne przeciwciała. Więc kiedy obficie się pocisz, to nadrabiaj utratę płynów i soli pijąc więcej np. wody mineralnej.

Z kolei pod pachami i w okolicach narządów płciowych znajduje się inny rodzaj gruczołów, który wydziela oprócz wody i soli jeszcze wydzielinę tłuszczową, która pierwotnie jest bezwonna, ale w krótkim czasie bakterie zaczynają ją rozkładać na nieprzyjemnie pachnące substancje.

To w jakim stopniu i kiedy gruczoły potowe stają się aktywne reguluje autonomiczny układ nerwowy. Składa się on z części współczulnej i przywspółczulnej, a odpowiada za mimowolne funkcje organizmu takie jak: oddychanie, krążenie, metabolizm, trawienie, równowaga cieplna, równowaga energii, niektóre funkcje seksualne.

Za pocenie się odpowiedzialne są włókna splotu nerwu współczulnego. Wydają one gruczołom polecenie pocenia się przez neuroprzekaźnik acetylocholinę. W mózgu, a dokładnie w podwzgórzu znajduje się górne centrum sterowania termoregulacją. Stamtąd dochodzi do czynności wegetatywnych nerwów. A więc następuje interakcja hormonów. Wiele hormonów wpływa krytycznie na metabolizm człowieka, regulację temperatury oraz produkcję potu. Pocenie się jest w zasadzie zdrową reakcją organizmu.

Osobista skłonność do pocenia zmienia się w różnych okresach życia. To jak szybko i jak obficie się pocimy jest sprawą indywidualną organizmu. Pamiętaj że czynniki powodujące pot to np. masa ciała, dieta, codzienne nawyki, stres, zdrowie psychiczne, zmiany hormonalne.

zioła przeciw poceniu
Zioła Przeciw Poceniu/pixabay

Kiedy Pocenie Staje się Problemem?

Kiedy wydzielanie potu wykracza poza normalny poziom, to staje się problemem. Nadmierna potliwość dotyka niektórych ludzi i staje się uciążliwa.

Jeśli nadmierne pocenie występuje w nocy przed dłuższy czas to może być związane z występowaniem różnych dolegliwości takich jak: ból, gorączka, menopauza, wahania hormonalne, choroby metaboliczne, bezdech senny, niektóre guzy i nowotwory, bakteryjne zapalenie serca, choroby zakaźne, alkohol, stres lub zaburzenia lękowe.

Mogą też być zwykłe przyczyny pocenia się np. za wysoka temperatura powietrza w sypialni, nieodpowiednia kołdra. Zmiana nawyków życia i snu może wpłynąć na zmniejszenie pocenia w nocy.

Z kolei nagłe, zimne poty, występujące na całym ciele mogą wskazywać na zawał serca, ale w tym przypadku są jeszcze inne objawy współistniejące np. ból w klatce piersiowej, ból głowy, drżenie, uczucie strachu, duszność, zawroty głowy.

Niezdrowy tryb życia, zmienione fazy życia obciążają autonomiczny układ nerwowy i zakłócają metabolizm oraz równowagę hormonalną. Nadwaga lub otyłość prowadzi często do szybszego pocenia się. Także nerwowość i stany depresyjne wywołują krople potu. Stres jednocześnie osłabia układ odpornościowy. Przyczyną nadmiernej potliwości może być również niedobór żelaza.

Pocenie się można zmniejszyć na różne sposoby. Przede wszystkim trzeba wykluczyć możliwe choroby jako przyczynę.

Dieta Przeciwko Poceniu

Nadmierne pocenie się może ukrócić odpowiednia dieta. Warto wspomnieć tu o kawie, ponieważ kawa odpala gruczoły potowe. Więc jeśli ją pijesz, to kontroluj ilość wypijanych filiżanek. Unikaj alkoholu, bo on też pobudza gruczoły potowe.

Niektórzy stosują ocet jabłkowy po kąpieli przeciwko poceniu. W tym celu 2x w tygodniu używają ocet jabłkowy w proporcji ćwierć litra wody i ćwierć litra octu – składniki należy zmieszać ze sobą i umyć ponownie ciało.

Ryż zgodnie z ajurwedą jest pomocny przy zapobieganiu plamom potu na ciele i poceniu się rąk.

Mięta pieprzowa i imbir w postaci zaparzonej herbaty ziołowej pomagają kontrolować produkcję potu, ponieważ naturalne ich składniki dobrze wpływają na regulację wydzielania potu.

Szałwia jest ziołem stosowanym przy problemach z nadpotliwością. Przy obfitym poceniu zaleca się 2-tygodniową kurację z szałwii w postaci naparu wypijanego codziennie, 2-3 filiżanki dziennie. Substancje gorzkie i olejki eteryczne zawarte w szałwii oddziałują bezpośrednio na gruczoły potowe i ośrodek regulacji ciepła w mózgu. Trzeba jednak pamiętać, że herbata z szałwii może podrażniać żołądek jeśli masz wrażliwy.

Unikaj potraw z pieprzem, papryczkami chili, musztardą i curry, gdyż zawarte w nich substancje rozszerzają naczynia krwionośne i przyspieszają bicie serca. A mówiąc krótko – pikantne potrawy potęgują pocenie się.

Świeże figi i cytryny oraz soki z wysoką zawartością witamin z grupy B działają jak naturalne antyperspiranty 🙂

Cynk również pomaga przy silnym poceniu się. Znajdziesz go w produktach pełnoziarnistych, orzechach i warzywach.

Jeśli nadmiernie się pocisz to unikaj wspomnianej już kofeiny, alkoholu i nikotyny również.

No to jakie zioła warto zastosować przeciw poceniu. Chcesz więcej szczegółów? 🙂

Zioła Przeciw Poceniu

Więcej o ziołach przeciw poceniu mówię we vlogu. Są w nim informacje, których nie zawarłam w tym artykule. A mówię nie tylko o szałwii, ale też o kozieradce, liściach orzecha włoskiego, korze dębu, cynamonie, a nawet soku pomidorowym. Zapraszam 🙂

Zioła Przeciw Poceniu

Przyczyny Specyficznego Zapachu Potu

Warto jeszcze dociekać przyczyn specyficznego zapachu potu. Na zapach potu mają wpływ różne czynniki takie jak: szczep bakterii na skórze, pH skóry, płeć, hormony, choroby, ponieważ niektóre choroby mogą zmieniać zapach potu np. cukrzyca, choroby wątroby lub nerek, ale też alkohol, kofeina, narkotyki, cebula i czosnek oraz różne przyprawy mogą także nasilać woń potu.

Czasami pot pachnie amoniakiem np. podczas uprawiania sportu. W czasie treningu mięśnie spalają węglowodany i tłuszcze, ale organizm może również oprzeć się na aminokwasach. Więc jeśli mięśnie wykorzystują aminokwasy jako paliwo, to azot oddziela się od cząsteczek aminokwasów i dalej jest transportowany do krwioobiegu. A we krwi najpierw azot przekształca się w amoniak, a następnie w mocznik. Więc jeśli organizm sygnalizuje zapach amoniaku w pocie to znaczy, że mówi „hej pomóż mi, bo moje zapasy węglowodanów są puste!”. Dlatego wielu sportowców spożywa sporo węglowodanów przed lub po zawodach.

W normalnych warunkach ludzie wytwarzają nieco ponad 1 litr potu dziennie. A 99% składu potu to woda. Dlaczego pot jest słony? Dlatego, że zawiera potas, magnez i sód. Reszta składu potu to: mocznik, kwas moczowy, amoniak, aminokwasy, cukier, kwas mlekowy, kwasy tłuszczowe, kwas askorbinowy (witamina C).

Istnieją 2 rodzaje potu. Na całym ciele są głównie zlokalizowane ekrynowe gruczoły potowe. W przeciwieństwie do potu apokrynowego, pot ekrynowy jest przejrzysty i rzadki oraz raczej jest bezwonny. Jego najważniejszym zadaniem jest regulacja temperatury ciała. Natomiast pot apokrynowy jest mętny, gęsty, żółtawobrązowy i po rozłożeniu wydziela ostry zapach. Oprócz tego gruczoły zapachowe z apokrynowym potem wydzielają feromony, które działają jak seksualne środki wabiące pomiędzy mężczyzną a kobietą, w komunikacji węchowej.

Zioła na Letnie Upały

Mamy w naturze zioła przeciw poceniu i na letnie upały. Podam kilka przydatnych wskazówek jak ochłodzić się w upały przy pomocy ziół. Kiedy temperatura na dworze wzrasta szukamy szybkich i skutecznych sposobów na ochłodę. Sama też lubię lato i ciepło na dworze, ale takie w okolicach 25 stopni Celsjusza 🙂 Natomiast temperatury powyżej 30 stopni są już uciążliwe dla organizmu. Jak sobie z tym radzić za pomocą ziół? Jakie zioła pomogą łagodnie znosić upały? Zobaczmy 🙂

Pierwsza i najważniejsza zasada w upalne dni – pij dużo wody! Ale o tym wiesz. Przy normalnych temperaturach zwykle dziennie wystarcz wypić około 2 litrów płynów. W upały oczywiście więcej, to zależy od tego ile się pocisz.

zioła przeciw poceniu
Zioła Przeciw Poceniu/pixabay

Co pomoże na upały?

Mięta pieprzowa, ponieważ doskonale gasi pragnienie, jednocześnie orzeźwia i odpręża człowieka. Fajnie mięta komponuje się z wodą i owocami cytrusowymi. Działa też uspokajająco na skołatane nerwy.

Mięta pomoże także na problemy trawienne i biegunkę.

Wcieranie olejku z mięty pieprzowej w skórę zwalcza bóle mięśni i łagodzi problemy reumatyczne. Kilka kropel olejku eterycznego z mięty wywoła na skórze długotrwałe uczucie chłodu. W taki sposób więc można na przykład wytłumić ból głowy, zmniejszy się napięcie.

Należy pamiętać, że kobiety w ciąży raczej z umiarem powinny stosować miętę, dlatego że może wywołać skurcze macicy i przedwczesny poród. Tak samo mięty nie należy podawać niemowlakom i małym dzieciom z uwagi na zawarty w niej mentol, który może wywołać u dzieci poprzez wdychanie, wcieranie, albo kontakt z błoną śluzową odruchową niewydolność oddechową.

Pocierając liście mięty spotęgujesz intensywny jej zapach.

Szałwia działa również chłodząco. W upalne dni można wodę mineralną zmieszać z odrobiną soku z limonki i dodać listki szałwii. Fajnie odczujesz relaks. Szałwia działa także przeciwzapalnie, a przy wysokich temperaturach może to być istotne.

Melisa to kolejne zioło, które pomoże ochłodzić się ciału. Wystarczy dodać listki świeżej melisy do dzbanka z wodą. Melisa działa przeciwgorączkowo i wspomaga krążenie. Pozwoli również na delikatne wyciszenie się jeśli tego potrzebujesz. Zioło to zwalcza jednocześnie infekcje bakteryjne i wirusowe, zadziała przeciwbólowo i pięknie orzeźwia. Fajnie, że takie wszechstronne możliwości oferuje nam zwykły dzbanek z ziołowym napojem. Korzystajmy zatem z tego co mamy w kuchni i w doniczkach na balkonach oraz w ogródkach.

melisa
Melisa/pixabay

Czarny bez pomoże przy upałach i również ma szerokie działanie. Podpiera się nim medycyna alpejska. Czarny bez powszechny jest w Austrii. Jak działa? Łagodzi ból, stany zapalne oraz cukrzycę. Obniża też gorączkę.

Do zwalczania gorączki i wsparcia krążenia przydadzą się kwiaty czarnego bzu w dzbanku z wodą.

Z kolei jagody czarnego bzu zawierają fenole i flawonoidy, więc zmniejszają stres oksydacyjny i zmiatają wolne rodniki. Jednocześnie czarny bez jest skuteczny w zwalczaniu zwapnienia tętnic. Obniża poziom cholesterolu LDL i obniża ciśnienie krwi. Czarny bez zwalcza też grypę, w tym przypadku syrop z kwiatów czarnego bzu da najlepszy efekt.

W Niemczech jest bardzo popularny napój z czarnego bzu dostępny w sklepach spożywczych i ze zdrową żywnością.

Krwawnik przyda się jako dodatek do soków i wody w upalne dni. Pomoże zachować chłodną głowę. Działa również przeciwskurczowo w przewodzie pokarmowym i łagodzi wzdęcia. Zawarte w nim substancje gorzkie pobudzają wydzielanie soków żołądkowych.

Pamiętać należy, że kobiety w ciąży nie powinny sięgać po krwawnik, ponieważ zioło to sprzyja wywołaniu porodu i miesiączce.

Krwawnik jednocześnie zmniejsza bóle menstruacyjne jeśli je masz, a osobom z menopauzom ułatwia łagodniejsze przejście przez ten trudniejszy czas.

Bazylia to kolejna roślina, która sprawdzi się w upały. Świetnie gasi pragnienie. Fajnie komponuje się w dzbanku z wodą ze świeżymi malinami. Wspomaga trawienie tłuszczów, pobudza apetyt, zmniejsza dolegliwości jelitowe. Łagodzi skurcze i działa uspokajająco na układ nerwowy.

Zdjęcia: pixabay

POBIERZ BEZPŁATNEGO EBOOKA:
„Zioła Witaminy Minerały”

Jeśli zależy Ci na swoim zdrowiu, chcesz się cieszyć pełnią życia i przy okazji podnieść jego komfort, to ten ebook jest dla Ciebie.

Z ebooka dowiesz się m.in.:

  • Jak radzić sobie z różnymi dolegliwościami
  • Jakie zioła pomagają
  • Jak działają Witaminy
  • Jak działają składniki mineralne
  • Jak przygotować w domu proste mieszanki ziołowe
  • Jak samodzielnie przygotować płukanki do włosów

POBIERZ E-BOOKA

guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments