
Żylaki – jakie zioła stosować
Żylaki to inaczej przewlekła niewydolność żylna. Powodemjest utrudniony odpływ krwi z kończyn dolnych. A jak jest u Ciebie? Rozszerzają Ci się żyły na nogach? A wiesz jakie zioła stosować, żeby sobie ulżyć?
Żyły
Żyły w nogach wykonują dużą pracę, ponieważ muszą przeciwdziałać siłom ciężkości i przepychać ogromne ilości krwi do serca. W naczyniach żylnych są zastawki, dlatego krew żylna nie cofa się. Płynie z układu powierzchniowego, do głębokiego, a następnie do serca.
Może się zdarzyć, że pod wpływem jakichś przyczyn patologicznych lub naporu krwi doprowadzą do wadliwego działania zastawek. I co się dzieje dalej ? Krew, która powinna płynąć w kierunku serca zostaje wtłaczana do żył napowierzchni mięśni. Żyły naciągają się, bo są też osłabione niewłaściwym krążeniem.
Żyły w przeciwieństwie do tętnic, mają cienką warstwę mięśni. Na skutek tego rozciągają się i stają się wężykowate. Żylaki to już choroba cywilizacyjna. Ponad 50% kobiet w krajach rozwiniętych i w Polsce cierpi z powodu żylaków. Występują kilka razy częściej u kobiet niż u mężczyzn i raczej są dziedziczne.
Co jest powodem ? Kobiety mają cieńsze i bardziej delikatne żyły, z uwagi na pracę hormonów żeńskich. Najczęściej żylaki występują pod kolanami i na łydkach.
Żylaki – objawy
- Uczucie ciężkich nóg – zwłaszcza podczas stania i chodzenia
- Kurcze mięśni i łydek
- Mrowienie, świąd i drętwienie nóg
- Opuchnięte kostki i łydki
- Poszerzone małe żyłki na nogach
- Zmiany tkankowe w obrębie skóry
- Żylaki
Często żylaki, które są objawem już zaawansowanej przewlekłej niewydolności żylnej, dopiero są zauważane i brane pod uwagę.
Zmiany na skórze mogą mieć charakter przebarwień. Wyprysków, stwardnień tłuszczowo-skórnych, owrzodzeń żylnych, włóknień i blizn.

Żylaki – przyczyny
- Skłonność genetyczna do nieprawidłowego funkcjonowania zastawek w żyłach
- Otyłość – ponieważ występuje spowolniona przemiana materii
- Antykoncepcja hormonalna
- Ciąża
- Zbyt mała ilość ruchu
- Buty na wysokim obcasie
- Obcisłe ubrania
- Praca w pozycji stojącej lub siedzącej
- Za mało błonnika w diecie
Ultrasonografia dopplerowska pozwala na ocenę szybkości i kierunku przepływu krwi w żyłach. Oszacowuje też przyczyny utrudnionego odpływu krwi z nóg. Pokazuje też zmiany w żyłach powierzchniowych i głębokich, poprzebytej zakrzepicy. Zatem jakie zioła stosować przy żylakach? Odpowiadam poniżej.
Żylaki – jakie zioła stosować
W leczeniu żylaków zioła pełnią ważną rolę, ponieważ pomagają uszczelniać naczynia krwionośne. Zioła nie są w stanie cofnąć już istniejących zmian w żyłach, ale są w stanie zapobiegać obrzękom nóg i uszczelniać naczynia krwionośne. Działają ściągająco.
- Kasztanowiec zwyczajny – dlatego, że wspomaga przy odpływie krwi z żył. Przywraca sprężystość naczyniom krwionośny, a więc wzmacnia je. Działa przeciwzapalnie. Zapobiega tworzeniu się zakrzepów. Stosuje się odwary z kory lub kwiatów kasztanowca.
- Miłorząb dwuklapowy – ponieważ za sprawą flawonoidów i terpenoid poprawia krążenie krwi. Zapobiega również wyciekowi krwi przez małe naczynka.
- Ruszczyk kolczasty – dlatego, że wzmacnia naczynia krwionośne. Usprawnia przepływ krwi w żyłach i limfy.
- Wąkrota azjatycka – gdyż wzmacnia tkankę łączną i chroni osłonkę otaczającą żyły. Zmniejsza obrzęk kostek i stóp.
- Ziele gryki zwyczajnej – ponieważ zawiera rutynę (flawonoid), który wzmacnia naczynia krwionośne. Uszczelnia je i działa przeciwobrzękowo, bo hamuje gromadzenie się wody w tkankach. Poprawia też elastyczność naczyń, dzięki temu nie są kruche. Działa przeciwbólowo
- Owoc głogu – bo rozkurcza naczynia krwionośne i dlatego zmniejsza opór przepływającej krwi.
- Ziele skrzypu polnego – ponieważ uszczelnia naczynia krwionośne. Działa przeciwkrwotocznie, przeciwzapalnie i ściągająco. Zawiera krzemionkę, a to wpływa na elastyczność i sprężystość naczyń krwionośnych. Odnawia tkankę łączną. Przyspiesza gojenie się ran.
- Liście pokrzywy – gdyż zawiera cytokininy, które łagodzą stan zapalny, obrzmienie tkanek i ból.
- Korzeń lukrecji – posiada właściwości przeciwzapalne i rozkurczowe. Wzmacnia też układ odpornościowy.
Zobacz też:
- Zdjęcia: pixabay.com