Żywokost
Żywokost lekarski należy do najstarszych roślin leczniczych. Należy do roślin z rodziny ogórecznikowatych. Dobrze rośnie na miękkiej i wilgotnej glebie. Można go znaleźć nad brzegami strumyków, w rowach i na łąkach, a czasami na poboczach dróg. Sadzonki można uprawiać też w ogrodzie. Stosowany jest głównie przy bólach stawów, bólach mięśni i skręceniach.
Żywokost – zastosowanie zewnętrzne
Świeże liście żywokostu używane są do leczenia zapalenia piersi, grzybicy, czy ukąszeń owadów. Są przydatne też na oparzenia i choroby paznokci.
Z kolei sproszkowany korzeń z żywokostu po zmieszaniu z wodą, w formie papki przykłada się na siniaki, urazy mięśni i kości oraz na zwichnięcia.
Szampon żywokostowy stosuje się przy wypadaniu włosów.
Do kąpieli dodany napar z liści żywokostu złagodzi zmęczenie i stres. Uspokoi trądzik i wysypki alergiczne. Złagodzi dolegliwości związane z artrozą i reumatyzmem. Poprawi krążenie. Przydatny jest także przy egzemach, łuszczycy i atopowym zapaleniu skóry. Warto też zwrócić na niego uwagę przy bólach kości.
Żywokost stosowany jest zewnętrznie, dlatego że nie powinien być stosowany doustnie, gdyż zawiera toksyczną substancję dla ludzkiej wątroby – to jest alkaloid pirolizydynowy. Z tego względu może zagrażać życiu ludzkiemu, jeśli jest stosowany doustnie, ponieważ w czasie rozkładu tej substancji w wątrobie, mogłoby dojść do jej uszkodzenia. Może to też doprowadzić do powiększenia wątroby i żółtaczki.
Nie należy też żywokostu stosować na otwartych ranach, ponieważ alkaloidy wtedy przedostałyby się do wątroby przez krwioobieg.
Maść Żywokostowa – Właściwości
- Szybciej regeneruje uszkodzoną skórę
- Łagodzi choroby reumatyczne
- Łagodzi urazy kręgosłupa
- Zmniejsza ból stawów
- Zawiera alantoinę, dzięki temu stymuluje powstawanie tkanki łącznej
- Działa ściągająco
- Łagodzi skurcze mięśni
- Zmniejsza podrażnienia
- Łagodzi łuszczycę
- Chroni przed odleżynami
- Łagodzi oparzenia i poparzenia słoneczne
- Sprawdza się przy atopowym zapaleniu skóry
- Pomaga leczyć odmrożenia
- Stosuje się przy żylakach
Maść żywokostowa przynosi ulgę przy kontuzjach, dzięki temu może być stosowana też przez sportowców. Maść zmniejsza ból. Żywokost jest doceniony w ziołolecznictwie, gdyż zawiera sporo przydatnych substancji leczniczych.
Korzeń żywokostu oprócz alantoiny, posiada też w swoim składzie garbniki, krzem, aminokwasy, fruktany o działaniu prebiotycznym, inulinę, glikozydy fenolowe i saponiny. Jest zasobny też w żelazo, wapń, fosfor, mangan i kobalt oraz witaminy: B1, B2, B12, C oraz P.
Można spotkać różne odmiany żywokostu, także o różnych barwach. Jest cenioną rośliną również przez ogrodników, ponieważ normalizuje pH gleby. Kompost wzbogaca w azot oraz potas.
Alantoina w żywokoście
Alantoina to substancja bardzo podobna do ludzkiego mocznika. Żywokost w nią obfituje, dzięki temu wykorzystuje się te właściwości przy złamaniach, przy problemach ze ścięgnami i napięciem mięśni. Dlatego ma wysoką skuteczność przy leczeniu chorób skórnych. Wspiera strukturę komórek, a więc pobudza tworzenie się komórek.
Alantoina wpływa też na regenerowanie się komórek przy złamaniu kości. Jest ona odporna na ciepło, ale bardzo szybko pęka w kontakcie z metalami, dlatego nie powinno się przechowywać kremów z żywokostem w metalowych pojemniczkach.
Cholina w żywokoście
Żywokost zawiera cholinę, dzięki temu usprawnia krążenie krwi. Jest też składnikiem leków na uszkodzoną wątrobę. Ma też jeszcze jedną ważną funkcję – zmniejsza wyciek płynu tkankowego i przyspiesza usuwanie siniaków, ponieważ zapobiega ich rozprzestrzenianiu się na większe obszary ciała.
Garbniki w żywokoście wspomagają gojenie się ran, ponieważ działają przeciwwirusowo, antybakteryjnie, przeciwgrzybiczo i przeciwzapalnie. A krzemionka zawarta w żywokoście pomoże przy zapalaniu kości i stawów. Złagodzi też żylaki, ponieważ uelastycznia ściany naczyń.
Zobacz też:
Zdjęcia: pixabay.com